רס"ן אליאב גלמן ז''ל
רס"ן אליאב גלמן ז''לצילום: דובר צה"ל

בדיון בערעור שהגישה הפרקליטות הצבאית נגד ההחלטה לזכות את המחבל מרצח רס"ן אליאב גלמן ז"ל דיבר אחיו, אייל גלמן, בפני השופטים.

אייל תיאר את כאב המשפחה לאחר מותו של אליאב ז"ל, וביקש מהשופטים לגזור עונש מוות על המחבל בכדי להרתיע מחבלים נוספים.

הדיו התקיים השבוע בבית המשפט הצבאי לערעורים יהודה ושומרון במחנה עופר, לאחר שהמחבל זוכה מאשמת רצח אליאב ז"ל והורשע בהריגה בלבד. לדיון הגיע אייל, אחיו הגדול של אליאב, מלווה ע"י עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו.

בסוף הדיון ביקש אייל לשאת דברים, ותיאר לשופטים את כאב המשפחה "אני חייב לומר כי להיות פה קשה לי כפליים. עצם המעמד של להיות פה מול המחבל וחיית האדם שיושב בתא המעצר, ולא פחות מכך ההתפלפלות של הסנגורית שמנסה לבוא לקראת המחבל האויב הזה ולהתקומם כאילו שום דבר".

אייל הסביר כי בעקבות הכאב העצום העדיפו בני המשפחה שלא להגיע לדיון ולפגוש במחבל "הכאב של המשפחה שלנו, של ההורים שלי – אף אחד מהם לא יכל להגיע למעמד הדיון הזה. לא אשתו, לא הילדים הקטנים שלו ולא אף אחד מהמשפחה. אני התנדבתי לעשות את המשימה הקשה הזו".

בדבריו ביקש אייל מהשופטים למנוע מקרי טרור נוספים "ברור לנו שבשביל שלא יהיו עוד משפחות כמונו, כמו האלמנה, אנו צריכים לעמוד ולזעוק את הזעקה – שעצם ההתייחסות הפלילית במצב כזה, כשיש פה אויב ובדיני מלחמה, יש סמכות לבית המשפט לגזור עליו גזר דין מוות ולא לתת לו להמשיך לחייך ובסוף איזה סנגור יעזור לו לצאת מזה ולקבל תואר ראשון בבית הכלא".

אייל סיים את דבריו, "את הכאב העצום שלנו ושל המשפחה שלא יהיה לאף אחד אחר, ולכן צריך להשפיע על כך שבסוף מחבל שבא להרוג את אזרחי מדינת ישראל – היא תגדע אותו ואת המחבלים הבאים".

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המלווה את משפחת גלמן מסר כי "בדיון בערעור, בעבודה מצויינת של הפרקליטות הצבאית, השתקף במערומיו האבסורד הקיים בהכרעת הדין של הערכאה הראשונה - בו שתי שופטות בית המשפט הצבאי, בניגוד לדעת אב בית הדין, זיכו את המחבל מחמת הספק מרצח והאשימו אותו בהריגה בלבד".

"לא די שהכרעת הדין מופרכת, שכן המחבל ביצע פיגוע טרור מובהק כפי שנתן לחזות בתיעוד, אלא שהשופטים בבית משפט קמא לא קבלו את עדות החיילים כולם שהמחבל ניסה לקום בשנית עם הסכין לאחר שנורה בפעם הראשונה. השופטים העדיפו להטיל בכך ספק היות ולא הבחינו בתיעוד בסכין שבידיו. בדיון התברר שבבחינת הסרטון ניתן להוכיח שהמחבל אחז סכין גם בפעם השנייה ואף ניסה בשלישית לשוב ולבצע את זממו עד שנורה שוב. לצערנו הוכח שוב שכשהשופטים מנותקים מהמציאות הביטחונית אז גם הם מאבדים את האחיזה בעובדות. אנו מצפים מערכאת הערעור, מעבר להרשעת המחבל ברצח, לתת אמירות מנחות לערכאות למטה אשר ימנעו בעתיד עיוותים כאלו, פגיעה בהרתעה ועוגמת נפש רבה למשפחת הקורבן", סיכם בלייכר.

בדיון עצמו טענה הפרקליטות הצבאית כי יש להרשיע את המחבל ברצח רס"ן אליאב גלמן ז"ל, היות ובביצוע פיגוע הדקירה התכוון לגרום למוות של יהודים. סניגורי המחבל ביקשו להותיר את הזיכוי על כנו עקב מצבו הנפשי של המחבל. החלטת ביהמ"ש הצבאי לערעורים תינתן בהמשך.

נזכיר כי הפיגוע הקשה התרחש בצומת גוש עציון בפברואר 2016. המחבל ממדוח עמרו בן 26, תושב הכפר דורה באזור הר חברון, הגיע לצומת וצעד לכיוון הטרמפיאדה במקום. בשלב מסויים החל עמרו לרוץ לעבר הטרמפיאדה כשסכין בידו. גלמן, בעברו מ"פ בצנחנים, וקצין בחיל האוויר באותה העת, שלף את נשקו, והסתער לעבר המחבל. במהלך ההסתערות נפגע גלמן מאש כוחותינו ומת מפצעיו לאחר מספר שעות.

ביהמ"ש הצבאי ביהודה, קבע כי האחריות למותו של גלמן מוטלת על המחבל, שכן הירי נגרם בעקבות מעשיו. עם זאת באופן תקדימי, ובניגוד לדעת ראש ההרכב, קבע ביהמ"ש כי לא ניתן להוכיח שהיתה בכוונת המחבל לגרום למותו של גלמן בפיגוע, זיכה את המחבל מעבירת רצח, והרשיע אותו בעבירת הריגה בלבד.