הרב דוד לאו ומתן כהנא
הרב דוד לאו ומתן כהנא צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר הדתות מתן כהנא (ימינה) מגיב לאמירתו של הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו ולפיה "הכנסת היא לא זו שתכריע מיהו יהודי".

כהנא כתב בטוויטר: "כבוד הגר"ד לאו, אתה צודק לחלוטין. רק רבנים יכריעו מיהו יהודי. עם ישראל סומך על רבני הערים - גדולי תורה שהוסמכו על ידי הרבנות הראשית. מצר על כך שיש כאלה שלא סומכים על ידה הארוכה של הרבנות הראשית''.

אורן הניג, מנכ"ל מרכז ליב"ה, הגיב: "השר כהנא, תפסיק לזרות חול בעיני הציבור. המטרה שלך לתת לרבני ערים לגייר - היא רק בכדי שהרב דוד סתיו יקים בית דין לגיור כרב עיר".

כאמור, הרב הראשי לאו הבהיר כי גם אם רפורמת הגיור תאושר בכנסת - לא היא תקבע מיהו יהודי במדינת ישראל, אלא הרבנות הראשית. "גם אם הכנסת תקבע שאדם עם 43 מעלות חום הוא בריא - זה לא נכון, וגם אם יחוקקו חוק שלא צריך מלט כדי להקים בניין, זה לא יקרה. כך גם בגיור: הכנסת היא לא זו שתכריע מיהו יהודי. יהודי הוא אדם שמקבל עול מצוות ומצטרף לעם היהודי".

בראיון לישראל היום אמר הרב הראשי: "כשילד נולד בארה"ב, הוא אמריקני. אבל אם אדם שלא נולד בארה"ב מבקש להפוך לאזרח שם, הוא צריך לעבור משוכות רבות. מי שנולד בקיבוץ הוא אוטומטית קיבוצניק, אבל מי שרוצה לעבור לקיבוץ צריך לעבור בדיקות ותנאים שונים.

"העם היהודי הוא לא פחות מהאומה האמריקנית או מקיבוץ. יש דרך מדורי דורות, וקו שחייב להישאר אחיד. מדובר בשאלות הלכתיות, ושם יש כתובת אחת: הרבנות הראשית. אם מישהו כואב את ההתבוללות, שישנה באותו הכוח ובאותה התלהבות את חוק השבות. על פי נתוני משרד הפנים, הרוב המוחלט של העולים לישראל אינם יהודים, אז למה להעלות אותם ואז לומר שיש בעיה? תעצרו את זה לפני, אם כל כך כואב לכם. למה לשנות חוק שכל כולו הלכתי, במקום למנוע מראש את הבעיה?", תוהה הרב.