דסטאו ביסט ז"ל
דסטאו ביסט ז"ל צילום: באדיבות המשפחה

משפחתו של דסטאו ביסט ז"ל דורשת מהשב"כ להתעמק בחקירת הרצח שבוצע במהלך המהומות במבצע 'שומר החומות' ברמלה.

זאת לאחר שהשב"כ הודיע למשפחה כי לא יחקור את הרצח, לאחר שעיין בראיות שהעבירה לו המשטרה. בהודעה נכתב כי לפי החומרים אין ראיה המצביעה על מעשה טרור, ובנסיבות אלה "לא קמה לשירות סמכות לחקור את האירוע".

בתגובה ששלח עו"ד אריאל עטרי המייצג את המשפחה מטעם ארגון חוננו לביהמ"ש השלום בראשון לציון, נכתב כי הוא מבקש מהשופט טל ענר, בעצמו, לעיין בחומר החקירה המלא ולבחון אלו ראיות בחרה המשטרה להציג לשב"כ, על רקע העובדה שהמשטרה טענה בעבר שמדובר בתאונת דרכים ורק כעבור חודשים קבלה את טענת המשפחה שמדובר ברצח.

עוד ציין עטרי בתגובה לבית המשפט כי לאחרונה התפרסמו מקרים הסותרים לכאורה את תשובת השב"כ ולכן מתבקש ביהמ"ש להורות לשב"כ להציג מהם הקריטריונים המקנים לו 'סמכות' לחקור אירוע, שאי התמלאותם הוא אינו משתתף בחקירה.

בסוף מכתבו ציין עורך הדין כי המשפחה כבר נחשפה בעבר ליחס גורמי החקירה לרצח. "משפחת המנוח נכוותה כבר פעם ביחסם של גורמי החקירה לחקירת רצח אביהם, והם מבקשים למנוע זאת, בשנית".

"הרושם הוא שהשב"כ והמשטרה עושים הכל כדי לא לעשות כלום. ההסתמכות של השב"כ על מידע מהמשטרה דומה לאותו קיטע שיושב על כתפיו של גידם. השב"כ הוכיח שכשהוא רוצה לחקור אירועים פליליים הוא חוקר אותם בלי טענות על 'חוסר סמכות'. אנו מצפים שראש השב"כ יורה לפקודיו להפסיק להתעצל ולסייע בלכידת הרוצחים ללא שום אפליה על רקע המין, הגיל או הצבע של הקרבן", דברי עו"ד עטרי.

נזכיר כי לאחרונה ביקשה המשפחה למנות שופט חוקר שיפקח על החקירה בתיק רצח אביהם ויורה אף לשב"כ לחקור את הרצח.

ביסט ז"ל בן ה-74 נפגע על ידי רוכבי אופניים חשמליים במהלך מבצע שומר החומות. לפי עדויות הנוכחים פגעו בו הרוכבים בכוונה תחילה, ניסו לחזור ולדרוס את הנוכחים בתחנה ולאחר מכן נמלטו מהמקום. כשלושה שבועות לאחר מכן נפטר ביסטאי מפצעיו.