בוקר מושלג בעיר דוד אלרון זבטני/TPS

ירושלים קמה הבוקר (חמישי) כשהסופה 'אלפיס' הותירה את אותותיה בצורה של שלג שירד והגיע לעד 25 ס"מ על הקרקע. שלג ירד גם ביישובים רבים בבנימין, בגוש עציון וגם במספר מקומות בשומרון.

היום ימשיך להיות קר מהרגיל לעונה וגשם יוסיף לרדת לפרקים מצפון הארץ ועד לצפון הנגב. שלג ירד בחרמון ובצפון רמת הגולן וייתכן גם בשעות הבוקר בפסגות הגבוהות של הרי הגליל והמרכז. עדיין קיים חשש קל משיטפונות במדבר יהודה וים המלח והצפות מקומיות בערי החוף.

מחר ירדו גשמים מידי פעם מצפון הארץ ועד לצפון הנגב, ועדיין קיים חשש לשיטפונות ולהצפות במוקמות המועדים, בחרמון ירד שלג ויתכן גם בצפון הגולן. בשבת יהיה מעונן חלקית ועדיין ירד גשם מקומי קל בצפון הארץ ובמרכזה, יהיה קר מהרגיל.

השלג בירושלים,הבוקר
השלג בירושלים,הבוקר צילום: מעיין ברבי/TPS

מרבית הכבישים המובילים לירושלים וממנה שנחסמו לסירוגין במהלך הלילה כבר נפתחו לתנועה וגם הרכבת הקלה שבה לפעילות סדירה. התחבורה הציבורית חוזרת גם היא לפעילות בהדרגה.

עשרות אזרחים שנתקעו עם רכבם בכביש מספר 1 בדרכם לירושלים פונו לקרית יערים שם קיבלו מחסה ציוד חם ומזון בחינם מהמועצה המקומית שפעלה לאורך כל הלילה לדאוג לכל האורחים.

המבצע נוהל ע"י ראש המועצה יצחק רביץ בשיתוף עם משטרת ישראל, ולשם כך נפתחו אולמות בתי הספר לרשות האורחים. המועצה דאגה לפתוח במהלך הלילה את הסופר המקומי כדי לצייד את האורחים.

"מרגש אותנו מאוד להיות מכניסי אורחים של עם ישראל כולו, אנו מודים גם לתושבים שטרחו והכינו אוכל חם עבור האורחים, עם ישראל עם אחד, שנזכה בעזרת השם להמשיך ולעשות טוב", אמר רביץ.

בתוך כך, סופת 'אלפיס' הוסיפה עד כה כ-70 סנטינטרים למפלס התחתון של אתר החרמון. השלג ממשיך לרדת באזור גם הבוקר (חמישי) ומפלס השלג במפלס התחתון עומד על מטר וחצי.

ביישובים הגבוהים בבנימין קמו הבוקר למראה לבן של שלג שירד לאורך כל הלילה. הבוקר, נפתחו הכבישים באזור ובאגף התיירות של המועצה מזמינים את עם ישראל לבקר ביישובים בהם נערם השלג. יודגש כי בשעות הראשונות הכבישים בתוך היישובים פסגות ועפרה עדיין יהיו סגורים ויפתחו בהדרגה.

היישובים המושלגים: פסגות, עפרה, כוכב יעקב, תל ציון, וחלק מיישובי גוש שילה. בפסגות ועפרה הצטבר שלג בשכבה עבה שישאר למשך היום.

ראש המועצה האזורית בנימין, ישראל גנץ: "בנימין הלבנה מזמינה את כל עם ישראל לחגיגת שלג. ביישובים הגבוהים שלנו שמחו לקום לבוקר לבן. רבים מתושבי היישובים האחרים במועצה כבר בדרכם לשכנים המושלגים".

שלג בעפרה, הבוקר
שלג בעפרה, הבוקר צילום: דוברות מועצת בנימין

שלג ירד במהלך הלילה על פסגות השומרון הר גריזים - הוא הר ברכה נצבע לבן וכך גם הר עיבל ופסגות הישוב יצהר. השלג נערם לגובה של כ-10 ס"מ, והצפי הוא שבשל תנאי מזג האוויר חלקים ממנו ימסו במהלך היום.

במהלך הלילה פעלו צוותים של המועצה האזורית שומרון ונתיבי ישראל, ופתחו את כבישי הגישה לישובים, עם זאת יש לנסוע בזהירות בשל סכנת החלקה.

ראש המועצה יוסי דגן הנחה בלילה לאחר הערכת המצב לפתוח את מוסדות החינוך כסדרם.

הוא גם הזמין את הציבור לבוא ולבקר בשומרון. "זכינו השנה לשלג קל, כך שהצירים פתוחים, עם זאת הכבישים חלקים ויש לנסוע בזהירות. אפשר להגיע לראות שלג ולהנות אם כי הצטברות השלג מתאימה יותר לצפיה בנוף ופחות למשחקי שלג. ביקב הר ברכה מחכה למטיילים שתיה חמה והם מוזמנים גם כמובן להנות מיין טוב מול הפסגות המושלגות השומרון פתוח לכולם".

עיר דוד, ירושלים
עיר דוד, ירושלים צילום: אלרון זבטני/TPS
גבעת גל
גבעת גל צילום: בשי דרשן/TPS
אלוני הבשן
אלוני הבשן צילום: אמיר דובדבני/TPS
הר ברכה
הר ברכה צילום: מזמור ליקסנברג/TPS
ירושלים
ירושלים צילום: מעיין ברבי/TPS
בית אל
בית אל צילום: שגב סגל/TPS
צילום: איתן אלחדז/TPS
צילום: איתן אלחדז/TPS
צילום: איתן אלחדז/TPS
צילום: איתן אלחדז/TPS
צילום: איתן אלחדז/TPS
צילום: איתן אלחדז/TPS
צילום: איתן אלחדז/TPS