דוד בנעט
דוד בנעט צילום: אסף קליגר

ממציא מעלית השבת, המהנדס דוד בנעט, הלך אתמול (רביעי) לעולמו והוא בן 100 שנים. הוא נטמן בכפר הרא"ה לצד אסתר חנה, רעייתו במשך 75 שנה, שנפטרה לפני כשנה.

בנעט, יליד ארה"ב, עלה ארצה בצעירותו, היה מעורב בהברחת מכ"מים ומטוסים לישראל בתקופת מלחמת העצמאות, ובהכשרת אנשי "ההגנה" בפן הטכנולוגי. הוא תרם רבות מכישרונותיו לפיתוחים ייחודיים של צה"ל.

הוא נמנה על בוני ומייסדי כפר הרא"ה, אך את מרכז עשייתו הציבורית הוא רואה כל השנים בתפקידו בשירות המכון המדעי טכנולוגי להלכה, שם פעל למעלה מיובל שנים לצידו של ראש המכון ומייסדו הרב לוי יצחק הלפרין זצ"ל, בתחומים שונים, ובמיוחד בפיתוחי מנגנונים מיוחדים לפיקודי שבת מהודרים למעליות.

בקרב מהנדסי המעליות הבכירים ביותר בארצנו, וגם ברחבי העולם, נודע שמו של בנעט כגאון של ממש, חד תפיסה ומהיר מחשבה, שממרום גילו מצליח להפתיע אותם כל פעם מחדש בהבנתו המעמיקה וברעיונותיו המקוריים.

הוא היה מהנדס שתרם רבות לפיתוח פתרונות למערכות אלקטרוניות לשבת. בין השאר פיתח את מעלית השבת, ותרם לפיתוח טלפון שבת לבתי חולים והתקני "גרמא" לשבת. הוא היה ממפתחי מערכת 'טהרת פתחים' המאפשרת שהיית כהנים בבתי חולים מבלי לחשוש לטומאת אוהל בעקבות פטירת חולה.

נכדו, עמיחי בנעט, סיפר לערוץ 7 כי "סבא היה אדם מיוחד מאד, שעשה רבות למען ביטחון עם ישראל, בניית ארץ ישראל וגם שילוב תורת ישראל עם העולם המודרני. הוא מעולם לא רשם פטנטים על המצאותיו, כי אמר שהוא עושה את מעשיו למען השבת ועם ישראל".

עמיחי בנעט ודוד בנעט
עמיחי בנעט ודוד בנעט צילום: באדיבות המצולם

במכון המדעי הטכנולוגי להלכה בירושלים ספדו לו: "אני מבכים את פטירתו של מר דוד בנעט ז"ל, מהנדס המעליות הבכיר של המכון כ'אבידה שאין לה תמורה'. לא מכבר, בתחילת החורף, חגגו בין כותלי המכון בהתרגשות רבה מלאת מאה שנה להולדתו של המהנדס מר בנעט, שעמד כל השנים לצידו של מייסד המכון, הגאון האדיר רבי לוי יצחק הלפרין זצ"ל, ולאחר מכן של בנו ממשיך דרכו, ראש המכון הנוכחי, הגאון רבי אברהם משה הלפרין שליט"א".

"מר בנעט ז"ל, יליד ארה"ב, שעלה ארצה בצעירותו בתקופת מלחמת השחרור, מוגדר בפי אנשי המכון כ'עילוי' של ממש, בעל כישורים גאוניים מבריקים בכל תחומי החשמל והאלקטרוניקה. הגרל"י הלפרין זצ"ל, ששמע עליו מפי מהנדסים שומרי מצוות, החליט בשעתו 'לשלוף' אותו ממקום עבודתו באוניברסיטת 'בר-אילן' ולרתום אותו לעבודת הקודש של המכון בחקר הטכנולוגיה המתקדמת לאור ההלכה", כך המכון המדעי הטכנולוגי להלכה בירושלים.

מסיבת ההוקרה לדוד בנעט
מסיבת ההוקרה לדוד בנעט צילום: חזקי ברוך

ראש מכון צומת להלכה וטכנולוגיה הרב מנחם פרל ספד לבנעט: "דוד בנעט, היה מהנדס מוכשר באופן יוצא דופן", אמר. "איש ערכי. בצד עשייתו הביטחונית והטכנולוגית מעוררת ההשתאות, עבד במכון הטכנולוגי לבעיות הלכה, שם פיתח את 'מעלית השבת'. על אף המחלוקת ההלכ-טכנית שהיתה בינו ובין הרב רוזן בתחום המעליות, הקדיש לנו שעות של לימוד, בשנתיים האחרונות, במאור פנים ובטוב טעם ודעת. אני מודה להי"ת שזכיתי ללמוד ממנו משהו, מההתמדה, הנחישות והענווה ושולח תנחומים לכל המשפחה".

בפגישה עם דוד בנעט
בפגישה עם דוד בנעט צילום: מכון צומת