יפה בן דוד
יפה בן דוד צילום: Photo by Hadas Parush/Flash90

לאחר איום מזכ"לית הסתדרות המורים על שביתה: בית הדין לעבודה בתל אביב הוציא הבוקר (חמישי) צווי מניעה למורים, לפיו הלימודים בבתי הספר יתקיימו כסדרם על פי מתווה ביטול הבידודים שסוכם.

בריאיון לרן בנימיני בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב, אמרה מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן-דויד כי הממשלה קיבלה החלטה פופוליסטית ומפקירה את עובדי ההוראה.

"ההחלטה שלנו היא צעד מחאה ולא שביתה", אמרה בן-דויד. לדבריה, ביטול מתווה הבידודים מסכן את ציבור המורים ואין בכוונתה לתת לכך יד. בן-דויד הדגישה כי אם ההחלטה על ביטול מתווה הבידודים נכונה, היא אינה מבינה מדוע לא מיישמים את המדיניות הזו בכלל המשק. היא הוסיפה כי הסתדרות המורים תשמיע את עמדתה בדיון בבית הדין אחר הצהרים.

בנימוקי בית הדין לדחות את החלטת הסתדרות המורים לשבות נכתב: "מאחר שההכרזה על השביתה הגיעה כ-11 שעות בלבד לפני פתיחת יום הלימודים, באופן שאינו מותיר די זמן לקיים דיון בה במעמד שני הצדדים, ולמאזן הנוחות הנוטה להערכתנו באופן מובהק לטובת המדינה".

מהסתדרות המורים נמסר כי "חבל שהממשלה מתעקשת להמר על מתווה מפוקפק שמסכן את חיי התלמידים ועובדי ההוראה. הממשלה מתעקשת על מתווה מסוכן כדי לחפות על הכשלונות שלה בניהול המגיפה במערכת החינוך. הסתדרות המורים נקטה אתמול בצעדי מחאה נוכח החלטת הממשלה, היא תתייצב לדיון שנקבע בבית הדין לעבודה ותעשה כל שביכולתה כדי להמשיך ולהגן על בריאותם של עובדי ההוראה והתלמידים".

בתוך כך, פרוייקטור הקורונה פרופ' סלמן זרקא אמר היום כי הוא תומך במתווה ביטול הבידודים, אך הוסיף כי המליץ לראש הממשלה ולשר הבריאות לדחות בשבוע את יישומו. בריאיון לחיים לוינסון ועקיבא נוביק בכאן רשת ב, ציין הפרופ' זרקא כי בתוך כמה ימים צפוי לרדת היקף התחלואה ולכן היה מקום לדחות את המתווה בשבוע. לדבריו, ראש הממשלה ושר הבריאות העדיפו להדק את המתווה ולכן הוא גם תומך בו.

אמש הכריזה יפה בן-דויד על שביתת המורים, במחאה על החלטת ראש הממשלה בנט וראשי משרד הבריאות שמהבוקר יבוטל מתווה הבידודים בבתי הספר ובגנים. שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון תקפה את בן-דויד ואמרה כי צעדים כוחניים ופוליטיים על גבם של ילדי ישראל אינם ראויים ואינם מקובלים. למרות האיומים בשביתה, משרד החינוך שלח הלילה הנחיות למנהלים כיצד ליישם את המתווה החדש.

לפי המתווה החדש, התלמידים יחוייבו בביצוע שתי בדיקות - בימים ראשון ורביעי. תלמיד שיימצא שלילי בבדיקה ביתית יוכל להגיע למוסד החינוכי.

תלמיד שתוצאת הבדיקה הביתית שלו תהיה חיובית, לא יגיע ללימודים וייגש להיבדק בתחנת בדיקה מפוקחת. אם תוצאת הבדיקה המפוקחת שלילית - התלמיד ישוב למוסד החינוכי לשגרת לימודים. אם תוצאת הבדיקה המפוקחת חיובית - התלמיד יבצע חמישה ימי בידוד מלאים עד להחלמה

ילד שהוריו לא ידווחו על תוצאות בדיקה שלילית בפורטל ההורים הייעודי - יחוייב בבידוד אם הוא מוגדר שאינו פטור מבידוד. תלמידי החינוך המיוחד פטורים מבדיקות.