אביחי מנדלבליט
אביחי מנדלבליטצילום: Yonatan Sindel/Flash90

הממשלה נפרדה הבוקר (ראשון) מהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שמסיים כהונה סוערת בת שש שנים.

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר ליועמ"ש: "אביחי, בחודשים מאז הוקמה הממשלה, עבדנו יחד, כשבפנינו אתגרים לאומיים מורכבים מאוד.

"אין כמעט יום שבו מדינת ישראל לא מאותגרת בשדה המשפט הבינלאומי. האויבים שלנו משתמשים נגדנו בכל כלי אפשרי, גם ברדיפה משפטית וביצירת דה-לגיטמיציה בפורומים בינלאומיים.

"התפקיד שאתה מילאת, אביחי מנדלבליט, בהגנה על מדינת ישראל, על חייליה, על אזרחיה, בזירה הבינלאומית - שהיא מערכה של ממש, עוד מימיך כפצ"ר ועד ימים אלה כיועץ משפטי לממשלה, הוא גדול ומשמעותי, ועל כך כולנו חייבים לך תודה גדולה. אני מבקש, בשם ממשלת ישראל, להודות לך, אביחי, על שנים רבות ומסורות של שירות למען מדינת ישראל", אמר בנט.

שר הביטחון ושר המשפטים לשעבר בני גנץ אמר למנדלבליט בישיבת הממשלה: "הגנת בגופך ובעוצמתך השקטה על שלטון החוק בישראל –הוכחת את עוצמתה של הפרגמטיות והממלכתיות".

"כמי שמכיר אותו עוד מתקופת עבודתו בפרקליטות, אני יודע היטב עד כמה הוא תרם לביטחון מדינת ישראל, ולשמירה על הדמוקרטיה", העיד גנץ. ''כל זאת לעיתים תחת מתקפות קשות, מולן עמד ביושרה, בממלכתיות ובנאמנות למדינת ישראל ולאזרחיה. כפרקליט הצבאי הראשי, הוא פעל להגן על חיילי צה׳׳ל והמומחיות הרבה שרכש לאורך השנים בדיני המשפט הבינלאומי ודיני הלחימה - סייעה רבות לשמירה על ביטחונה ועצמאותה של ישראל בזירה הבינלאומית וגם על מוסריותה והערכים שצה"ל העמיד מאז הקמתו.

''כשר המשפטים בממשלה הקודמת, ראיתי בעיניי כיצד הוא הגן על שלטון החוק. ברגעים דרמטיים למדינת ישראל, בהם היה מי שניסה לערער את היסודות הדמוקרטיים של המדינה, אביחי היה שם. אני זוכר היטב את הביקור במשרד המשפטים, זמן קצר אחרי שהוקמה הממשלה הקודמת ואת הניגוד הגדול בין הנינוחות האבהית שהקרין על הפרקליטים – לבין הסערה שהתחוללה באותם ימים.

''יש כאלה שפירשו את האיפוק כחולשה, אך אני ראיתי בדיוק את ההיפך, איפוק שכל כולו עוצמה, ענייניות וביטחון בצדקת הדרך. איפוק שסייע לשמור על עצמאות מערכת המשפט. אביחי הוכיח בהתנהלותו הממלכתית לאורך הדרך בכל הסוגיות שעל הפרק, את עוצמתה של הפרגמטיות''.

גנץ הוסיף ואמר למנדלבליט: ''אני מבקש להודות לך בשם אזרחי ישראל כולם, ולקוות שיהיה לך קצת יותר זמן עכשיו לכדורגל וללמידה – תודה שהיית כאן והגנת בגופך ובעוצמתך השקטה על שלטון החוק בישראל."

גם שר המשפטים, גדעון סער, נפרד מהיועמ"ש מנדלבליט. בציוץ שפרסם בחשבון הטוויטר שלו כתב: "ברגעים היסטוריים היה לד"ר אביחי מנדלבליט תפקיד מכריע בשמירה על שלטון החוק והמשטר הדמוקרטי בישראל. הוא מילא את התפקיד תחת מתקפה גלויה, ארוכה, רצופה וחסרת מעצורים, ועמד על האמת. כאשר ישקע האבק - כך ייזכר. מנעוריו היה מגויס לשירות הציבור וביטחון המדינה. תודה אביחי! קיימת הנדר הבית"רי".

היועמ"ש מנדלבליט יסיים מחר את תפקידו לאחר כהונה של שש שנים. ביום שלישי יחל עמית איסמן לשמש ממלא מקום עד חודש ימים, במקביל לתפקידו כפרקליט המדינה.

הוועדה לאיתור היועמ"ש בראשות נשיא בית המשפט העליון לשעבר השופט בדימוס אשר גרוניס צפויה להתכנס הערב להחליט על שלושת המועמדים המומלצים מבחינתה לתפקיד. המלצת הוועדה תועבר לממשלה, ולאחר כמה ימים יאושר אחד מהם לתפקיד היועמ"ש הבא של ישראל.

היועמ"ש מנדלבליט נפרד מהשרים בישיבת הממשלה ושיגר עקיצה מרומזת לעבר הממשלה הקודמת בראשות בנימין נתניהו: "ממשלה שפועלת להחלשת שלטון החוק פוגעת בציבור. היו כאלה שניסו להציג את הפגיעה בשלטון החוק כמהלך אידיאולוגי, תחת הכותרת 'משילות', פעם אחר פעם ראינו שמה שבאמת עמד מאחורי המהלכים הללו היה רצון לקדם אינטרסים אישיים".

לדברי מנדלבליט, "השמירה על שלטון החוק היא חלק מהנאמנות הציבורית של חברי הממשלה, כמי שמחויבים לראות לנגד עיניהם את האינטרסים הממלכתיים לפני האינטרסים הפוליטיים והאישיים שלהם", אמר מנדלבליט.

"שלטון החוק אינו עניין פרטי של היועץ המשפטי לממשלה", הוסיף היועמ"ש היוצא. "זהו מרכיב יסודי במדינה דמוקרטית, שהממשלה מחויבת לשמור עליו עבור האזרחים ועבור האינטרס הציבורי. באחד הנאומים, קראתי לכך – ביטחון משפטי – שהוא חלק מהחוסן הלאומי, כמו ביטחון צבאי, ביטחון בריאותי, ביטחון כלכלי, וכן הלאה".

לגבי מי שיחליף אותו אמר: "בעוד זמן קצר, כך אני מקווה, ייבחר יועץ משפטי לממשלה חדש אשר יכהן אחריי, ואני יודע שהוא יזכה להגיע למערכת מפוארת שתסייע בידו למלא את תפקידו ולממש את תחומי אחריותו הרבים".