חברת חשמל
חברת חשמל צילום: איסטוק

מאות משפחות בשכונות דתיות בירושלים – ביניהן קריית משה, רמות, גאולה, מאה שערים ואיזור בר אילן, בילו את השבת האחרונה ללא חשמל, או בחשמל שפעל רק בחלק ממגוריהם, כשהאספקה נותקה ללא הודעה מראש בסביבות 2 בצהריים.

המשפחות לא יכלו לבשל או לחמם אוכל לשבת, להשתמש בפלטה וקומקום שבת, בנוסף לקור עז בדירות שנותרו ללא חימום.

בישיבות ובבתי כנסת התפללו בחושך, אבל משפחות עם ילדים קטנים וכן קשישים הגרים בשכונות האלו סבלו ואף הסתכנו מאחר ולחצני החירום של הקשישים ליד שרה לא פעלו.

בבתים מסוימים החשמל פעל בשקע אחד ולא בשני, ותושבים ספרו איך משפחות ניסו להעביר מכשירים משקע אחד לשני לפני הדלקת נרות כדי שהמכשירים הנחוצים ביותר יפעלו, או להעביר אוכל ברגע האחרון לשכנים שהיה להם חשמל במטבח אם לא בשאר הדירה.

אישה מבוגרת בקריית משה ספרה על הפחד כשהטלפון נותק ואיתו לחצן המצוקה ליד שרה, ואיך שישבה רועדת מקור ובחושך כל השבת. הפעם החשמל נכבה ביום ו בצהריים, היא הוסיפה, ואצלה, לעומת שכנים אחרים, לא בכל הדירה, כך שהיה אפשר להעביר את קומקום המים החמים של שבת משקע אחד לשקע שפעל עוד לפני כניסת השבת. היא ציינה שניתוק החשמל באזורים אלו קרה גם לפני שבועיים בליל שבת גשום, כשהחשמל נותק פתאום אחרי התפילה וחזר רק למחרת אחר הצהריים, ואז לא היה מה לעשות.

אבי משפחה בקרית משה ספר איך החשמל הפסיק בשעה 2 ביום שישי ברוב הבית עד שזה חזר מאוחר בלילה במוצאי שבת. הם שמו את האוכל לארוחת ליל שבת בתנור שעדיין נשאר יחסית חם עד אחרי התפילה ואכלו לאור הנרות ותאורת חירום. טלפון לחברת החשמל במוצאי שבת נענה בחוסר נימוס וללא התנצלות אלא בטענה שהמשפחה בטח דתית ולכן לא דיווחה עד עכשיו.

נשאלת השאלה: האם במאה ה21 חברת החשמל לא יודעת היכן נפסק החשמל ללא הודעה מהצרכן? האם חברת החשמל, חברה ממשלתית ללא תחרות, משקיעה מספיק בתשתיות ובעוד מועד כדי להדביק גידול באוכלוסיה ושימוש במכשירי חשמל כשהטמפרטורות יורדות ויש צורך מוגבר בחימום ביתי? הרי לא מדובר בסופה של שלג בגובה מטר ולא בטמפרטורות הרבה מתחת לאפס.

חברת החשמל ענתה ל"ככר שבת" שדיווחה על מאות משפחות חרדיות ללא חשמל ש"עובדי החברה עובדים בצוותים מתוגברים לתקן את ההפרעות לאספקת החשמל שמקורם במזג האוויר הקר. זה דבר יוצא דופן שאינו מאפיין את השרות בירושלים. ההוכחה היא שאנשים אמרו שאינם זוכרים מקרה כזה בעבר (מקרה דומה היה לפני שבועיים, ר.ס). הקור הזה שלא היה כמותו ב32 שנים האחרונות גרם לשימוש מוגבר במכשירי חשמל פעמיים בשבוע אחד ושינה את הרגלי הצריכה...ברור שאחרי שנחזיר את החשמל ננתח את המקרים ונמצא פתרונות..."