ג'מאל חכרוש
ג'מאל חכרוש צילום: Yonatan Sindel/Flash90

ניצב ג'מאל חכרוש, ראש אגף "סיף" במשטרה, פנה למפכ"ל המשטרה קובי שבתאי בבקשה לפרוש ממשטרת ישראל לאחר 44 שנות שירות.

אתמול נפגש ניצב חכרוש עם המפכ''ל במטה הארצי בירושלים וביקש לסיים את תפקידו. השניים סיכמו על פרישתו המיידית ועל כך שהיום יכנס ניצב חכרוש את שוטריו באגף "סיף" וישוחח עמם.

במשטרה אמרו כי "המפכ"ל כיבד את בקשתו של הניצב, הודה לו על שירותו כפורץ דרך במשטרה וכמי שהוביל תהליכים משמעותיים לקירוב הערבים והיהודים במדינה ואיחל לניצב ג'מאל חכרוש בהצלחה בהמשך הדרך".

פרישתו של חכרוש מגיעה על רקע תיעוד שפורסם בעיתון "הארץ", בו נראה הניצב מדלג מעל גופה של קורבן בזירת רצח בכפר כנא.

בדברים שפרסם אחרי הפצת הודעת המשטרה על פרישתו, כתב חכרוש: "שילוביות ערביי ישראל במדינת ישראל בכלל ובמשטרת ישראל בפרט, הוא רעיון ותהליך גדול יותר מכל אדם. מתן שירותי המשטרה לציבור הערבי הינה משימה חשובה, מקומי בתהליך ההיסטורי הזה ידועה ואין מחלוקת על כך. האחריות הכבדה שהמדינה הטילה על כתפיי לא ניתנה לי באופן שרירותי, כי אם מתוך אחריות כבדה שאני יכול להוביל מהלך שכזה. חרשתי תלמים, סללתי דרכים לא ידועות, בין המדינה והחברה הערבית.

"כאשר אני עומד מול המראה אין בי כל חרטה על דרכי, רבים רואים בי לאורך הדרך כפורץ דרך, ואם הצלחתי, ולו במעט, לתרום לחברה שוויונית וטובה יותר במדינת ישראל - דיינו. בכל 44 השנים של עשייה, בכל תפקיד פיקודי, פעלתי באופן מקצועי ומתוך נאמנות למשטרת ישראל ולערכיי קצין משטרה.

"העיסוק הצדדי בשבוע האחרון עלול לפגוע בעיניי במהלך הגדול יותר. בשל אחריותי האישית, אני מודיע כי החלטתי לפרוש מהמשטרה לאלתר. אין בי חרטה על דרכי, מסע ההשמצות השיטתי פוגע בי ובמשפחתי. אני יוצא לדרך חדשה ומסתכל לאחור בגאווה עצומה על הקריירה ארוכת השנים. אני בטוח שיש בי את העוצמה הדרושה והמנהיגות לתרום לחברה הערבית ואני מתכוון להמשיך ולפעול לקידום הנושא", הוסיף חכרוש.

השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, אמר כי "לניצב חכרוש שמורות זכויות רבות שדבר לא יכול למחוק. הוא היה פורץ דרך ודמות שאפשרה לחברה המוסלמית לחלום ולהעז לשאוף לדרגות הגבוהות ביותר במשטרת ישראל. אני מודה לניצב חכרוש על 44 שנות שירות ציבורי".

השר הוסיף, "החלטתו של ניצב חכרוש לפרוש בעקבות התקרית שהובאה לעיני הציבור בימים האחרונים היא ראויה. עבודת צוות הבדיקה שמינה המפכ"ל תמשיך לברר את שאלת ההיכרות לכאורה של גורמי המשטרה עם הנושא – בין היתר, ממתי מי מהמשטרה הכיר את הנושא, לאילו דרגים הגיע המידע, מה היקף המידע שהגיע והמועד שבו הוא התקבל אצל מי מהגורמים במשטרה. כמו כן, האם ננקטו צעדים כלשהם בעקבות המידע".