לכתחילה
לכתחילהצילום: עצמי

אדם קנה דירה יד שניה במעלה אדומים, ובחוזה נאמר שהמוכר מתחייב שמצב הדירה תקין ואם יהיו בעיות - אחריות התיקון על המוכר.

לאחר זמן החלו נזילות בכמה מוקדים בדירה, המוכר הסביר שהוא ערך שיפוץ לפני המכירה ויש לו אחריות של הקבלן על נזילות.

הקונה התנגד להבאת הקבלן הזה משום שיש לו חוות דעת מאנשי מקצוע על כך שאיכות עבודת השיפוץ ירודה וסביר שהתיקון לא יחזיק מעמד. הוא דורש את תיקון על ידי קבלן עם המלצות על המקצועיות שלו.

הצדדים פנו לבית הדין 'לכתחילה' במעלה אדומים בראשות הרב איתמר ורהפטיג. בית הדין בחן את השאלה מההיבט ההלכתי - האם הקונה רשאי שלא להסכים לאופן התיקון שמציע המוכר? ישנו מקרה דומה המובא בשולחן ערוך (חושן משפט סי' תכ, כא) הדן ביחס לטענה של אדם אשר נחבל מחברו ומעוניין ברופא ספציפי שיטפל בו, שכן החובל בחברו צריך לשלם לו דמי ריפוי.

שולחן ערוך דן במקרה שבו החובל עצמו הינו רופא ומעוניין להגיש עזרה רפואית לנחבל אשר אינו מסכים לכך. ההלכה היא שאין שומעים לו (על אף שיש לו הכשרה רפואית) וזכותו לדרוש רופא מקצועי ואמין שיקבל שכר על עבדותו. בית הדין הסתפק האם ניתן להשוות בין נזקי גוף לנזקי ממון. אולי דווקא בנזקי גוף ישנה הקפדה על ריפוי מקצועי אך לא בנזקי ממון.

הפסיקה הייתה כי זכותו של המוכר להפעיל את האחריות שיש לו על הנכס ולתקן באמצעות קבלן השיפוצים הנוכחי מאשר לשלם על תיקון אצל קבלן חדש. אולם אם אכן יתברר שהתיקון לא עלה יפה אז חייב המוכר להביא קבלן אחר ולא יוכל להכריח את הקונה להסתפק בקבלן שאינו מספיק מקצועי.

תקציר פסק הדין נכתב על ידי הרב אריאל בראלי.

לדיון באחד מבתי דין "לכתחילה" הקרובים אליכם, ולקבלת פסק הדין המלא - לחץ כאן.