הרבנים בכנס לכתחילה
הרבנים בכנס לכתחילהצילום: לכתחילה

הכנס השלישי של רשת 'לכתחילה' - איגוד בתי הדין לממונות התקיים אתמול (ג') בירושלים ועסק בנושא של צוואה הלכתית וחוקית. הרב יצחק סבתו ראש הישיבה הגבוהה מצפה יריחו הכריז בכנס על הקמת כולל דיינות חדש כבר ב-א׳ אלול השנה.

"ב"ה אנחנו זוכים להקים השנה בישיבה כולל ללימודי דיינות, אברכים גדולי תורה שישבו ויעסקו בחושן משפט, ובאבן העזר וזאת בהמשך לבית הדין שעל יד הישיבה בראשות הדיין הרב ישועה רטבי שפועל בשנים האחרונות, וכבר קיים עשרות דיונים ופסקי דין, ובהמשך לבית ההוראה שעל יד הישיבה שנותן מענה לאלפי שאלות בהלכה מכל חלקי השולחן ערוך", אמר הרב סבתו.

הדיין הרב ישועה רטבי, אב"ד בבית הדין שעל יד הישיבה הגבוהה במצפה יריחו, עסק בנושא צוואות וירושות בזמן הזה ביחס לדין התורה, וקבע שיש להשוות בין בן לבת בירושה בזמן הזה אמנם לפי עקרונות ההלכה והדרך שהיא מתווה בעניין זה.

הרב חיים קופרמן הציג בפני עשרות המשתתפים את הפתרונות ההלכתיים לכתיבת צוואה אשר תכלול גם רכוש עתידי ומצד שני תאפשר עדיין למוריש להמשיך ולהתנהל כפי רצונו ברכושו ואף לאפשר לו לשנות את הצוואה.

במענה לשאלה כיצד לחלק היום את הירושה כאשר לא נכתבה צוואה, ענה הרב דב ליאור, נשיא 'לכתחילה' כי יש לבנות זכות לעכב את חתימתן על צו הירושה עד שיקבלו חלק בירושה, למרות שעל פי דין תורה הן אינן יורשות.

בפאנל של ראשי הכוללים לדיינות: הרב אריה כץ, הרב אמוץ כהן, הרב יונתן ארנברג נדונה השאלה האם צוואה שלא נכתבה כהלכה יכולה לחייב את היורשים מהטעם של מצווה לקיים דברי האמת או ממצוות כיבוד אב ואם, המסקנה הייתה שאין יכולת לכפות על היורשים לחלק את הירושה על פי רצון המוריש אלא רק להמליץ בלבד.

מנכ"ל הרבנות הראשית יהודה כהן הציג בפני האברכים את תוכנית הבחינות המשודרגת שברצונו לקדם. את הכנס חתם הרב ציון כהן רבה של העיר אור יהודה אשר הציג עצות מעשיות והלכתיות כיצד לחלק את הירושה באופן שלא יהיו מתחים בין בני המשפחה. "מברך אתכם בברכת כהן לאהבת חינם שתשרור בכל חלקי עם ישראל".

משתתפי כנס לכתחילה
משתתפי כנס לכתחילהצילום: לכתחילה