אביחי מנדלבליט
אביחי מנדלבליט צילום: Yonatan Sindel/Flash90

עם תום כהונתו של אביחי מנדלבליט כיועץ המשפטי לממשלה, מזכיר חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' בראיון לערוץ 7 מה היו אמורות להיות גולות הכותרת של כהונתו, ולעומת זאת מה בפועל היה מרכז פעילותו.

"כל האמירות גם של מנדלבליט בעצמו וגם של כל המברכים, עוסקות בשלטון החוק והמאבק על הדמוקרטיה, כלומר המאבקים הפוליטיים שהפרקליטות ניהלה בשנים האחרונות, ואפס התייחסות למה שמעניין את הציבור".

"מערכת המשפט בישראל אמורה לאפשר חיים תקינים לאזרח הקטן, טיפול בגניבות ועבריינות ופרוטקשן ועוד. זה מה שמעניין את האזרחים, אבל לא מדברים על זה. המערכת שכחה את תפקידה. בעיניה תפקידה הוא ביצור שלטון דמוקרטי שהם המציאו לעצמם. תפקידו של היועץ המשפטי הוא לשמור על האינטרס הציבורי, מי אתה שתקבע מהו האינטרס הציבורי? יש ציבור שהולך לקלפי ובוחר את האינטרסים שלו. אף אחד לא מינה אותך. כל השיח הזה מנותק וזה מסביר למה פחות משלושים אחוזים נותנים אמון במוסד היועמ"ש ופרקליטות המדינה".

ממשיך סמוטריץ': "במקום לעסוק בשירות האזרחים הם עסוקים בלתפור ראש ממשלה, הם עסוקים בלבצר את השלטון של עצמם בחוסר מודעות עצמית ושוכחים שתפקידם הוא לשרת את האזרחים. לא היה אחד מהדוברים שביקש למדוד את נושא הפשיעה, העבריינות והביטחון האישי בין הכניסה של מנדלבליט לתפקיד לבין היציאה שלו ולפי זה למדוד אם הוא היה יועמ"ש טוב או רע. האם המערכת שירתה את המדינה או לא. התשובה חד משמעית, היא לא שירתה את המדינה. יש עליה בכל ממדי הפשיעה והעבריינות, אנשים מרגישים הרבה פחות בטוחים ביותר ויותר אזורים בישראל. במובן הזה הוא כישלון".

לזאת מוסיף סמוטריץ' ומציין את מה שהוא מגדיר כהחרבת והרס הדמוקרטיה הישראלית בהתמקדות במשפטיהם של נבחרי ציבור כדוגמת נתניהו, דרעי וליצמן. "זה עובר בשקט יחסי. דורשים מהם להתפטר מתפקידם במסגרת הסדר טיעון. אני לא מכיר בחוק העונשין עונש כזה שהוא גם עונש למאות אלפי המצביעים להם. שמעתי את עוזרו של מנדלבליט, גיל לימון, אומר שהאינטרס הציבורי מחייב את ירידתם מהבמה, אבל מי אתה שתקבע מה האינטרס הציבורי? מאות אלפי אנשים החליטו שאריה דרעי הוא שמייצג אותם והוא בסוף מורשע בעברות מינוריות שנעשו בטעות שכל אדם אחר היה משלם קנס של 5000 או 10000 שקלים וזהו, אבל הוא עובר עינוי דין של שבע שנים. כל החשדות שבגינן נפתחה החקירה נגד דרעי התבררו כלא היו. סרקו את שערו במסרקות ברזל ואחר כך מצאו איזו בעיית דיווח מס של עורך הדין שלו בלא ידיעתו, אז עכשיו דורשים ממנו לרדת מהבמה ולהתפטר מהכנסת. אלו אנשים שלא מבינים מהי דמוקרטיה ולא מהו שלטון החוק. זה הרי לא הגיוני שמחזיקים פוליטיקאי בגרון שבע שנים בעינוי דין מדהים עם חקירות לא מסתיימות והקלטות".

על המועמדת להחלפתו של מנדלבליט, עורכת הדין גלי בהרב מיארה, אומר סמוטריץ' כי ברמה האישית הוא "לא מכיר אותה ואין לי דבר רע לומר עליה ואני רוצה להאמין שהיא טובה". בעיניו "לגיטימי ששר משפטים ממנה יועץ משפטי כלבבה של הממשלה, אבל טבעי גם שהממשלה הבאה תוכל למנות גם היא יועץ משפטי כלבבה".

"גדעון סער סימן אותה מראש כיועצת משפטית, הוא דאג שוועדת האיתור תאשר את המועמדת שלו והממשלה תאשר, לא כי השרים חושבים שהיא טובה אלא כי בממשלה הזו כל אחד הוא מלך ולא יקחו סיכון להסתבך עם גדעון סער, אבל בשביל מה הפיקציה הזו של ועדת האיתור? על מי עובדים? הרי הכול פוליטי. הרי ברור שמרידור והאוזר, הנציגים של גדעון סער, לא נתנו ניקוד לרז ניזרי כדי שהוא לא יגיע להצבעת הממשלה, אז בשביל מה כל זה. זה מבזה את חברי הוועדה ואת המועמדים שמתגלים כמועמדי קש, ואת המשפחות שלה שסתם מתעללים בהם".

"כל המשחק הזה שמתחזה לתקין וטהור יותר, הוא פארסה. זו הסיבה שהאמון נמצא בשפל. המערכת צריכה לחזור ולהבין את תפקידה והיועץ יבין שתפקידו הוא רק לייעץ ולכן לגיטימי שהממשלה תמנה את מי שהיא רוצה שיעבוד איתה. מותר לגדעון סער למנות את היועצת המשפטית שלו, ובעזרת ה' כשנחזור לשלטון אם היא תהיה טובה נשאיר אותה, ואם לא נחליף אותה. מה שמותר לגדעון מותר גם לנו", אומר סמוטריץ' הסבור שיש לפרק את מושג וועדות המינויים, אותן הוא רואה כפיקטיביות וכאלה שבסופו של יום רק פוגעות באמון הציבור במערכת.