השר יאיר לפיד
השר יאיר לפיד צילום: חן גלילי

שר החוץ ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, נשא דברים הערב (שלישי) בכנס השנתי של המכון למחקרי ביטחון לאומי.

"לא ניתן לקיצוניים להוביל אותנו לתהום. הדרך הנכונה מדינת המדינה, היא להבין ששינוי הוא דבר בלתי נמנע, ודווקא בגלל זה צריך לנהל אותו בזהירות וביישוב דעת", אמר לפיד.

הוא הוסיף כי "ליצמן לא אמור להיות האדם הכי קיצוני בחסידות גור, סמוטריץ׳ לא אמור להיות הזרוע המדינית של נוער הגבעות, דרעי לא אמור להעמיק את השסע העדתי, ביבי לא אמור להיות ביביסט".

אמרו, "בניגוד לדיעה המקובלת, הממשלה הזו לא קמה בגלל שאנחנו שונאים את נתניהו. היא קמה בגלל שאנחנו שונאים את השיטה שהוא פיתח – לשלוט באמצעות החברה והפיצול של הישראלית. ישראל הייתה על המסלול של השמדה עצמית. אותם, המדינה נכנסת לסחרור שאין לה דרך לצאת ממנו".

"הממשלה קמה מתוך ההבנה שלנו שזוהי שעת מבחן. מטרת הממשלה הזו – ובזה היא שונה מכל קודמות – היא לא לקדם צד אחד של המפה הפוליטית, אלא לחבר את ישראל. לאחד את החברה הישראלית ולחזק את מדינת ישראל", טען לפי.

עוד אמרו כי "היום הגדול ביותר עלינו הוא אובדן הלכידות של החברה הישראלית. בלי חוסן פנימי, אנחנו צריכים להתמודד עם איראן, עם החיזבאללה, עם הנסיון לצייר אותנו כמדינת אפרטהייד. כדי להתמודד עם האתגרים האלה, אנחנו צריכים ללמוד את כל האתגרים של החברה. הישראלי לאחדות של שפויים מול קיצוניים. של מרכז ויציבות מול טירוף המערכות של השנים האחרונות".

"כשהממשלה הוקמה, היו לא מעט דיבורים על כך ממשלה של ימין, שמאל ערבים ומרכז. אני רוצה לאתגר את התיאור הזה: מדובר בממשלת מרכז. המטרה שלנו היא לא לנצח במריבה, אלא לשפר את חיי העם. הממשלה הזו התייצבה למען האישיות, היא ממש מרכז ישראלית, ציונית והגונה היא באה לעבוד. זה מה שמדינת ישראל צריכה".