אביתר
אביתר צילום: רועי חדי

המתווה להקמת היישוב 'אביתר' אושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ביומו האחרון בתפקיד.

זאת בעקבות עבודה מאומצת של ראש הממשלה נפתלי בנט, שר הביטחון בני גנץ ושרת הפנים איילת שקד.

היועץ המשפטי לממשלה אישר את המתווה כולל את צו התכנון המיוחד ומדובר במתווה יחודי שהופעל רק במקום אחד נוסף בעבר - תפוח מערב.

בשלב הבא לקראת הקמת הישיבה הוא הכרזה על האדמות כאדמות מדינה, מהלך ששר הביטחון מקדם. לאחר מכן, גנץ עתיד להנחות על הוצאת צו תיכנון מיוחד.

אביחי מנדלבליט
אביחי מנדלבליט צילום: דויד ווייל, לע"מ

לאחר ההכרזה על אדמות מדינה ינתנו 45 יום להגשת עררים, ואם לא יוגש ערר יוצא דופן, צו התכנון יצא מיד אחר כך.

עם זאת, קידום מהלכים אלה תלוי במשרד הביטחון ובנכונותו של השר בני גנץ להאיץ את ההליכים.

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון אמר בתגובה, "זו החלטה נכונה טריוויאלית והגונה, הסכמים צריך לכבד, התקדמנו שלב משמעותי משפטי נוסף בדרך לעשיית צדק והקמת התיישבות הקבע בישוב אביתר".

"ממשלת ישראל צריכה כעת לקיים את חלקה בהסכם ועם ישראל כולו מצפה ממנה להכריז על המקום כאדמת מדינה ולהעלות כחוק את הישיבה ואת המשפחות לאביתר. זה דבר נכון, צודק וציוני שהיה צריך לעשות בלי קשר לפיגוע, אבל שבעתיים אחרי הרצח של אביתר בורובסקי ויהודה גואטה".

"באביתר צריכה להינתן תשובה ציונית הולמת. אני מצפה, יחד עם העם כולו, מממשלת ישראל להכריז על אביתר כאדמות מדינה ולקיים את חלקה בהסכם. עם ישראל מחכה להקמת הישיבה וההתיישהות באביתר ולהכניס לאביתר את ספר התורה לעילוי נשמת יהודה גואטה הי"ד", סיכם דגן.

מנכ"ל מועצת יש"ע מגיב לאישור מתווה אביתר חזקי ברוך

במועצת יש"ע הגיבו: "אנחנו מברכים את היועץ המשפטי לממשלה היוצא אביחי מנדלביט על שבחר בדרך האמת והצדק, ואישר משפטית את מתווה הממשלה ליישוב אביתר. אנחנו בטוחים ששר הביטחון יקיים את הבטחתו ומקווים שהמתווה יתחיל כבר בימים הקרובים. מועצת יש"ע תמשיך לפעול במלוא המרץ למען הקמת הישיבה ולהסדרת היישוב אביתר בהקדם האפשרי".

יו"ר הקואליציה, ח"כ עידית סילמן אמרה כי "הסכם הפשרה שאישר היועץ המשפטי לממשלה, המכשיר את ההתיישבות באביתר, הוא בשורה משמעותית ומשמחת למחנה הימין כולו".

"למרות הצעקות, ההכפשות, הפייק והשקרים – פעם נוספת הוכיחה ממשלת בנט כי בכוחה לפעול, בחכמה, ביעילות ובהתאם להוראות החוק. כיו"ר הקואליציה, אני מבקשת להעביר מסר לכל המתנגדים והמתרעמים: אי אפשר לקבל את הכרעותיהם של הגורמים המשפטיים רק כאשר הן מתכתבות עם תפיסת עולמכם. את החוק צריך לכבד. נקודה", דברי סילמן.

מנגד, בשמאל זעמו על המהלך. יו"ר סיעת מרצ ח"כ מיכל רוזין אמרה כי "אישור היועמ"ש להקמת המאחז הלא חוקי אביתר הוא ניצחון עבור אלימות פורעי החוק במאחזים. האישור הזה, נוגד את הקו המנחה של ההסכם הקואליציוני ומנוגד לחלוטין לעמדתה של מרצ".

ארגון שוברים שתיקה מסר כי "בישראל משתלם לגנוב ולעבור על החוק. זה בדיוק מה שמוכיח הסכם הכניעה המביש הזה לקבוצת עבריינים אידיאולוגים שלא רק יקבלו ישיבה ויישוב אלא גם יגררו חיילים לאבטח אותם. החלטה זו מנוגדת להסכמים הקואליציונים ואנחנו דורשים מחברי הממשלה המתנגדים למהלך להשמיע את קולם ולעצור את העסקה".