פעוטון. אילוסטרציה
פעוטון. אילוסטרציה צילום: ISTOCK

פרקליטות מחוז מרכז הגישה היום לבית המשפט השלום ברמלה כתב אישום כנגד מנהלת גן "המשפחתון של טולי" ברמלה, ליטל ברסי (42) בגין עבירות של תקיפה סתם, תקיפת קטין בידי מבוגר אחראי הגורמת חבלה של ממש, שידול לתקיפה והפרת חובת דיווח.

כמו כן כתב האישום מייחס לסייעות בטי זיתון (51), ענבר דוניו (31) וקלודין מאיר (28) עבירות של תקיפה סתם ותקיפת קטין על ידי אחראי הגורמת חבלה של ממש, כל אחת ע"פ חלקה.

מנהלת הגן והסייעות מואשמות כי תקפו 11 פעוטות בהזדמנויות רבות ושונות במהלך עבודתן בגן, בין היתר על ידי מכות, משיכות, הטחות, השלכת חפצים לעברם והתנהגויות אלימות וכוחניות אחרות.

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד יעל תרם, גן "המשפחתון של טולי" פעל בעיר רמלה, והיה מיועד לתינוקות ולפעוטות בין הגילאים שלושה חודשים ועד שלוש שנים.

בכתב האישום מתואר כי "המנהלת ברסי הייתה מודעת לאווירה האלימה בין היתר על ידי כך שעודכנה מספר רב של פעמים על ידי הורי הקטינים בדבר סימני חבלה על גופם. כמו כן היתה עדה לאירועים בהם סייעות נקטו באלימות ותקפו קטינים, ואף עודכנה על כך מצד סייעות אחרות. למרות זאת, נמנעה ברסי מדיווח על המעשים לגורמים הרלוונטיים, ואף נהגה בעצמה בצורה כוחנית כלפי הפעוטות. כך למשל במספר הזדמנויות אחזה בפעוטות בחוזקה מהמותן או מהכתפיים והושיבה אותם בכח על הכיסא. במקרה אחר הנחתה את הנאשמת ענבר דוניו לקשור פעוט לכיסא ללא יכולת לזוז".

עוד נכתב בו כי הסייעת בטי זיתון, "נהגה להכות ולבעוט בפעוטות הגן. כך למשל, נהגה להכות את אחד הפעוטות באמצעות ידה בראשו. בשני מקרים אחרים בעטה זיתון בפעוטות עת שיחקו בחצר – בפעוט אחד בעטה בבטנו ואילו בפעוט אחר בעטה בחזהו. במקרה נוסף הכתה פעוטה ששכבה על מיטה בגן בראשה באמצעות חבילת מגבונים. במספר הזדמנויות הכתה פעוטות באמצעות כפכפים, משכה אותם בחוזקה בידיהם ובאחד המקרים אף נשכבה על אחד הפעוטות".

לגבי הנאשמת ענבר דוניו נכתב, "היא נהגה לאחוז בחוזקה בפעוטות ואף לגרור אותם ברחבי הגן. במקרה אחד קשרה לכיסא באמצעות חיתול בד את אחד הפעוטות על פי הנחייתה של מנהלת הגן ברסי. במועדים שונים הכתה שניים מן הפעוטות בראשם. באחד המקרים המתוארים, לקחה דוניו כיסא אותו רצתה לאסוף, עת נשען עליו אחד הפעוטות עם גופו וכתוצאה מכך הפעוט נפל וגופו נחבט ברצפה. במקרה נוסף הרימה דוניו סנדל מהרצפה והעיפה אותו לכיוונו של אחד הפעוטות שהיה בצדו השני של החדר. הסנדל פגע במגירות בסמוך לראשו של הפעוט וכן בסמוך לפעוטות נוספים שיושבו בסמוך אליו".

בכתב האישום מתוארים מעשיה של סייעת נוספת, קלודין מאיר. "הנאשמת נהגה לאחוז ולמשוך בכח פעוטות וכן להטיחם בחוזקה. באחד המקרים ניגשה מאיר לפעוט שרץ בחצר, אחזה בידו והובילה אותו בכח לתוך הגן שהיה ריק באותה העת. מאיר הושיבה את הפעוט בחוזקה על כיסא, יצאה וסגרה אחריה את דלת היציאה מן הגן כשהיא מותירה את הפעוט בוכה כשהוא לבדו בחדר. במקרה אחר רכב אחד הפעוטות על בימבה בחצר הגן כשמאיר תפסה אותו בחוזקה בידו, נשאה אותו לצידה השני של החצר בעודה אוחזת בו באוויר, והטיחה אותו על ספסל".

במקביל לכתב האישום, הוגשה בקשה להארכת התנאים המגבילים נגד ארבע הנאשמות.

כתב האישום מתווסף לכתב אישום אחר שכבר הוגש בפרשה נגד ארבע סייעות נוספות בגין עבירות של התעללות בקטין ותקיפת קטין על ידי אחראי.