הרב חיים דרוקמן
הרב חיים דרוקמן צילום: אבי דישי, פלאש 90

עם הרב חיים דרוקמן, ראש ישיבות בני עקיבא, ביקשנו לברר את נקודת המחלוקת המרכזית שפתרונה יכול להוביל להרגעת הרוחות סביב רפורמת הגיור, והרב תולה את הדברים בסוגיית גיור קטינים.

בדבריו מסביר הרב דרוקמן כי סוגיית גיור הקטינים נתונה במחלוקת משמעותית בין גדולי הרבנים, והחשש הוא שלו תינתן לרבני ערים אפשרות לגייר ינהגו חלקם על פי תפיסת עולמם ההלכתית ויגיירו קטינים באופן שאינו מוסכם הלכתית על החלוקים עליהם.

כיום, מציין הרב דרוקמן, לא מתבצע גיור קטינים, ולטעמו הפתרון תלוי בהצבת תנאים מסוימים לגיור קטינים, ובכך ניתן יהיה לאפשר את קיומה של הרפורמה מתוך הסכמה בין הצדדים החלוקים. בין השאר מדובר בחינוך דתי, שמירת כשרות ועוד כמה נתונים בסיסיים שיבטיחו שהקטינים המתגיירים אכן עוברים גיור של ממש ולא נותרים גויים גם אחרי הליך הגיור.

במידה ואכן יסודרו אותם סעיפי תנאים מדוברים, האם הדבר יהיה מקובל על שוללי גיור קטינים? "זו שאלה גדולה. לעניות דעתי צריכה להימצא דרך שכולם יסכימו. כולנו עם אחד. אלו דברים הלכתיים אמתיים", אומר הרב דרוקמן ומדגיש כי "המגיירים קטינים יש להם על מה להסתמך", ואין מדובר באמירה חסרת ביסוס של מחפשי הקלות המדברים מהרהורי ליבם. "גדולי רבנים אומרים כך", קובע הרב.

"לעניות דעתי, אם הרבנות הראשית לא תתנגד לסעיף הזה אז בוודאי יש חשיבות לחוק", אומר הרב דרוקמן ומדגיש ש"ללא החוק יש סכנה גדולה של גיור רפורמי, שאינו גיור, יוכר במדינת ישראל. כבר עכשיו בג"ץ מכיר בו לענייני רישום אוכלוסין כי לא נקבעה עמדה בחוק. בג"ץ ימשיך ויחליט גם הלאה אם לא יהיה חוק שיגביל אותו".

לשאלת האוזן הקשבת ברבנות הראשית למהלכי הגישור, מסרב הרב דרוקמן להתייחס בתקשורת. "אני מניח שיש ניסיונות לקשר כדי שכל זה יהיה על דעת הרבנות הראשית".