למצולמים אין קשר לידיעה
למצולמים אין קשר לידיעהצילום: הדס פרוש, פלאש 90

שרת הפנים איילת שקד חשפה הבוקר (ד') נתונים אודות תופעת ההסתננות לישראל, זאת במסגרת מענה לשאילתה שהגיש ח"כ אופיר אקוניס (הליכוד).

שקד אמרה כי במהלך השנה שעברה עזבו 1,514 מסתננים במסגרת מתווה העזיבה מרצון. ב-2020 עזבו 728 מסתננים. מרבית המסתננים המורחקים נקלטו בצפון אמריקה – 1,340 בקנדה ו-128 באמריקה. קרוב ל-200 חזרו לארץ מוצאם - אריתריאה.

עלות מענקי היציאה מרצון הגיע לגובה של 27 מיליון שקלים, אך לדברי שקד המתווה השתלם, מכיוון שהמסתננים משכו 23 מיליון שקלים מהפיקדונות שהיו חלק מחוק הפיקדון שבוטל בהחלטת בג"ץ באפריל 2020.

"יש 38 אלף מסתננים מאפריקה, בעיקר מסודן ואריתריאה. יש עוד שוהים בלתי חוקים, כחמישה עשר אלף שוהים לא חוקים מאוקראינה שהגיעו עם אשרת תייר ונדחו או נשארו בצורה לא חוקית. רשות האכיפה של רשות האוכלוסין עומדת לתפוס אותם ולהרחיק אותם. יש גם מגיאורגיה ואוקראינה", אמרה שקד.

מהמרכז למדיניות הגירה ישראלית נמסר בתגובה: "מדברי שרת הפנים שקד מוכח שוב כי חוק הפיקדון שבוטל על ידי בג"ץ היווה תמריץ יעיל להרחקת המסתננים חזרה לארצם, וקיימת דחיפות לחוקקו בשינויים המתבקשים. בקצב היציאה מרצון הנוכחי, של כאלף שלוש מאות איש בשנה, ייקח למדינת ישראל 30 שנים להשלים את הטיפול באוזלת ידה מול תופעת ההסתננות לישראל. אנו קוראים לממשלה לשוב ולפעול לחוקק את חוק הפיקדון מחדש, למרות פסיקת בג"ץ".