איילת שקד
איילת שקדPhoto by Noam Revkin Fenton/Flash90

שרת הפנים איילת שקד בוחנת לאסור את כניסתם של פעילי ארגון אמנסטי אינטרנשיונל לארץ שתומכים ב־BDS, כך מדווח העיתון 'ישראל היום'.

ברקע לבחינה עומד הדו"ח האחרון של הארגון, שבו האשים את ישראל לפני שבועות אחדים בהיותה מדינת אפרטהייד בכל גבולותיה - ולא רק מעבר לקו הירוק. עוד הואשמה ישראל בביצוע פשעים נגד האנושות.

הסמכות לאסור את כניסת הפעילים המדוברים נמצאת בידי השרה, אבל היא כרגע עורכת התייעצויות פנימיות במשרדה וברשות האוכלוסין, ובהמשך תרחיב את מעגל ההתייעצות למשרד החוץ כדי לתאם טכנית כיצד לבצע את המהלך ובאמצעות אילו מנגנונים.

במקביל, ישראל אישרה לפעילי BDS קיצוניים, חלקם לכאורה מעורבים בתקיפת מתנחלים, להיכנס ארצה. האישור ניתן על אף שהארגון DMU העביר לטענתו למשרדי החוץ והפנים עדויות לכאורה לעבירות של הפעילים על חוק החרם, פעילות BDS וקשר לארגוני טרור. הארגון DMU מתעד ומנטר הפרות חוק מצד פעילים זרים, ישראלים ופלשתינים הפועלים נגד מדינת ישראל.

מדובר במשלחת של 50 אנשי AFPS, ארגון האחראי לתנועת החרם בצרפת ואשר כבר הוכנס בידי המשרד לעניינים אסטרטגיים לרשימה השחורה של מממני פעילות טרור. באוקטובר 2019 השתתפו לכאורה נשיא הארגון ברטראן היילברון וסגניתו אן טולון בהתקפה על צוריאל לילינטל ומשפחתו בחוות סלעית שבבקעת הירדן.

משרד הפנים העביר להתייעצות משרד החוץ את שאלת כניסתם, ומשם נמסר כי אנשי המשלחת אינם עונים על הקריטריונים לסירוב.

בלשכת שרת הפנים אמרו כי "על מנת למנוע הישנות של מקרים כאלה, בכוונת השרה לקדם תוכנית עבודה שתמנע כניסה של תומכי חרם לישראל. במסגרת התוכנית יוקם מנגנון שיקבע מי עונה להגדרה של תומך חרם, שנאסר עליו להיכנס על פי חוק הכניסה לישראל - וכניסתו לא תותר. ההחלטה תועבר למשרד החוץ, ואם יהיו השגות נקודתיות או הצדקות מיוחדות להכניס בכל זאת, יתבקש משרד החוץ להעביר את טענותיו בעניין ונבדוק אותן".

מפרויקט DMU נמסר: "AFPS הוא ארגון ה־BDS המרכזי בצרפת, שגם מעביר כספים לארגוני טרור. מדינת ישראל הצהירה כבר כי לארגון אסור להיכנס לישראל. למרות זאת, נפרס שטיח אדום בפני משלחת של הארגון והיא נכנסה לארץ בקלות".