ברק רביד
ברק רביד צילום: חדשות 12

הפרשן המדיני של אתר "וואלה", ברק רביד, משוכנע שאם כיכר הבימה היתה מתמלאת ביום חמישי האחרון, בנימין נתניהו היה מגיע להפגנה שהוא בעצמו ארגן ודחף.

"העובדה שנתניהו לא הגיע להפגנה זה בעיניי האירוע המשמעותי, הוא לא הגיע להפגנה בין השאר כי לא מספיק אנשים הגיעו להפגנה. אם היו מגיעים עשרת אלפים אנשים להפגנה תהיו בטוחים שהוא היה מגיע", אמר רביד בפאנל "פגוש את העיתונות".

לדברי רביד, נתניהו "גייס את האנשים שלו בצורה אגרסיבית כדי לבוא להפגנה ובסוף הוא שלח את החיילים קדימה והמפקד נשאר בבית".

באשר להתנערות של נתניהו מדבריו של ח"כ דודי אמסלם אמר ברק רביד: "לא היה לי ספק שהוא יזרוק את אמסלם מתחת לגלגלים תוך שניה, זה נתניהו קלאסי, לא הפתיע אותי בכלל".

כזכור, אלפי בני אדם השתתפו ביום חמישי במחאת הימין בכיכר הבימה בתל אביב, בקריאה להקים ועדת חקירה בפרשת הריגול של המשטרה.

יו"ר הליכוד וראש האופוזיציה בנימין נתניהו דחף בכל כוחו להצלחת ההפגנה, אך לא הגיע לכיכר הבימה. במקום זאת הוא שיגר סרטון: "מסיבות שאינני יכול לפרט, אני לא יכול להיות איתכם בבימה. אבל אני איתכם, אלפי הפטריוטים הציונים שדורשים ועדת חקירה ממלכתית. אני איתכם כשאמון הציבור במשטרה בשפל, כש-75% מהציבור איבדו אמון בחוקרי המשטרה. לא אפשרי שהחוקרים יחקרו את החוקרים".

נתניהו במסר למפגינים בת"א

לפני ההפגנה, נתניהו שלח שיחה מוקלטת למתפקדי הליכוד והפציר בהם: "אני קורא לכם להגיע להפגנה גורלית, אנו דורשים ועדת חקירה ממלכתית שתחקור את פעולות המשטרה. אם הדמוקרטיה שלכם חשובה לכם תבואו חברים, משפחה, כולם".

יממה קודם לכן, נתניהו הבטיח ''הפתעה'' לבאי ההפגנה: "אתם הפתעתם אותי בהיענות שלכם אז לי יש הפתעה בשבילכם, אני מכין לכן הפתעה, בואו מחר ב-19:00 בערב לכיכר הבימה''.

הפתעה לא היתה אך נאומים משלהבים היו גם היו. חברת הכנסת גלית דיסטל אטבריאן אמרה: "נפתלי, אם אתה שומע, אני רוצה להזכיר לך - לפני שלוש שנים הזמנת אותי אליך הביתה ושאלת אותי איך אני זוכה בלב של הציבור המסורתי. נפתלי היית מת. בטח לא בהונאה. בלב שלנו לא זוכים כל כך מהר. ההונאה שלך תיזכר כנקודת השפל הכי נמוכה בהיסטוריה הישראלית והשם שלך יישאר לדיראון עולם, לא ראש ממשלה אלא נוכל כי זה מה שאתה''.

חבר הכנסת שלמה קרעי אמר: ''אנחנו כאן כדי לומר להם שאנחנו לא מאמינים להם ולא נעצור עד שלא תהיה חקירה פלילית וגם ועדת חקירה בלתי תלויה. אלשיך מנדלבליט והרקטור שי ניצן לא תתחמקו מהדין. אנחנו נמצא אתכם.

"יש כל כך הרבה סיבות להפגין נגד הממשלה הרעה הזו", אמר קרעי. ''הם מעלים מיסים כמו מטורפים וגורמים לצונאמי של עליות מחירים במדינה כולה. הם מתעמרים בעצמאים, בחרדים, ובמשפחות החלשות ביותר בישראל. ודואגים לג'ובים לאלי אבידר השר בלי תיק הבטלן, לג'וב טוב כלפון הנורבגי ולגיסתו של לפיד הצבוע.

"הם מוכרים את המדינה למנסור עבאס ושבויים בידי המשותפת. הם כלאו את מדינת ישראל כולה בשבי האחים המוסלמים ומכרו את הכל. המאבק הזה רק מתחיל ובסופו, שבעזרת ה יהיה קרוב מאוד, ממשלת הזדון תיפול ואיתה כל הרע שהביאה. בנט וסער, שקד ואלקין, סילמן וג'וב טוב כלפון, יושלכו בבושת פנים לפח האשפה של ההיסטוריה. כי תעביר ממשלת זדון מן הארץ''.

קרעי הוסיף: ''נתניהו מחכה להם בפינה והוא יחזור. הוא עוד יחזור. אנחנו אוהבים אותו. ולא נוותר לו. עד שיחזור לכס ראש הממשלה בעזרת השם''.

ח"כ יואב קיש קרא בנאומו להקים ועדת חקירה ממלכתית. "לא נסתפק בוועדת חקירה פרלמנטרית. יש לחקור את אלשיך, מנדלבליט ושי ניצן", דרש.

"המדינה הזאת הרבה פחות דמוקרטית ממה שידענו", אמר ח"כ מיקי זוהר בנאומו בכיכר. "כשאנחנו היינו בשלטון הם אמרו שאנחנו פוגעים בדמוקרטיה, והיום אנחנו רואים בצורה ברורה מי פוגע בדמוקרטיה ברגל גסה. משטרת ישראל חדרה לטלפונים סלולריים של אנשים ובפרט של מקורבי נתניהו כדי להדיח את נתניהו מתפקידו".

ח"כ ישראל כ"ץ אמר בהפגנה: "אני אומר בשם מיליונים - כולנו בנימין נתניהו. עד לברור העובדות יש לעצור את כל ההליכים''. ח"כ מיקי זוהר: "פוגעים ברגל גסה בכל חלקה דמוקרטית, לא נשתוק".

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן אמר בהפגנה: "העם רוצה ממשלת ימין מלא בראשות הליכוד, הרוב הגדול בעם הזה הוא לאומי, מסורתי, הוא אוהב את ארץ ישראל, אוהב את תורת ישראל, אוהב את עם ישראל ואוהב את צה"ל.

"אנחנו עומדים כאן ואומרים: לעולם לא נוותר על המדינה שלנו", אמר דגן, ''הגעתי השבוע לשכונת שמעון הצדיק ללשכה של חבר הכנסת איתמר בן גביר וראיתי את אוזלת היד. הממשלה שחלשה מול הבדואים בנגב, אבל חזקה מאוד מול היהודים בחומש, ממשלה שחלשה מול הפורעים הערבים בשכונת שמעון הצדיק בירושלים, אבל חזקה מאוד מול הציבור חברי הכנסת שבאים לחזק את התושבים היהודים המותקפים.

"ממשלת ישראל נבחנת תמיד באיזורי הספר. פעם בנגב, פעם בעוטף עזה, פעם בחומש, בשמעון הצדיק המכונה בתקשורת שייח ג'ראח, והממשלה הזו נכשלת בכולם, הממשלה חלשה - אבל העם שלנו חזק ואנחנו ננצח'', הוסיף ראש מועצת שומרון.

ח"כ איתמר בן גביר התייחס לזימונו לחקירה: "מצאו שיטה חדשה - הזמינו אותי לחקירה", אמר, "אני חוזר עכשיו לחקירה ולא תאמינו באיזו טענה. שאלתי את השוטרים מה הם רוצים ממני, שוחד? מעטפות הונאה? אמרו לי 'לא לא בן גביר, אנחנו חוקרים אותך חודשים אחרי על האירוע בחניון'. אתם זוכרים שהתקשורת הישראלית עשתה פוצי מוצי למאבטחים? מחבלים".