שמחה רוטמן
שמחה רוטמן צילום: Yonatan Sindel/Flash90

הוועדה למינוי שופטים תתכנס מחר (שני) לבחירת ארבעה שופטים חדשים לבית המשפט העליון, וגם כעת לא ברור אם הנציגים הימניים בוועדה ישתפו פעולה כדי למנות שופטים שמרנים.

ח"כ שמחה רוטמן (הציונות הדתית) אמר לרדיו גלי ישראל כי "מה שקורה עכשיו זו נסיגה לאחור. במקום ארבעה שופטים שאפשר בדוחק לקרוא להם שמרנים היו לנו שבעה, שזה כמעט חצי מהרכב של בית המשפט העליון ובמקום זה אנחנו מוצאים את עצמנו עם רוב ליברלים".

"ברור לי ששופט שמרן באשר הוא שופט שמרן ישפיע פחות על בית המשפט מאשר שופט אקטיביסט או פרוגרסיבי, אנחנו יודעים את זה אבל דווקא בגלל זה לוותר על הזדמנות זו בכייה לדורות".

רוטמן טוען כי סער נכנע לרצונותיה של חברת הוועדה - נשיאת העליון אסתר חיות. "אני מרגיש טרגדיה בגלל שאני כן חשבתי שהגישה שאיילת שקד ניסתה להוביל הייתה יכולה להוביל לאיזשהו שינוי, תגובת הנגד מצד מערכת המשפט שכללה בין היתר גם את תיקי נתניהו והקמת הממשלה הזו והכניעה הלא ברורה והתמוהה של גדעון סער לתכתיבים של אסתר חיות בהקשר הזה בהחלט יכולים לדחוף אנשים כמוני, כמוך, והרבה אנשים בימין שחשבו שאפשר לעשות את השינוי בצורה הדרגתית למחשבה שהדרך היחידה היא באמת לעשות מה שעשו בהונגריה או בפולין או בהודו ולהגיד: משנים את השיטה, שורפים הכל ומתחילים מחדש.

"זה ידחוף יותר אנשים לשיטה של אין ברירה חייבים לעשות מהפכה שמרנית ולא רק לנסות לשנות בצורה הדרגתית. אני חושב שיש הרבה נזקים במהפכה כזו".

"יכול להיות שיגידו הנה תראו שלחנו את שמחה רוטמן, שלחנו את איילת שקד שלחנו את גדעון סער הם יושבים שלושתם בוועדה לבחירת שופטים, במפלגות של שלושתם היה במצע תיקון של מערכת המשפט והנה תראו: אותי השאירו בחוץ ושקד התקפלה וסער הצטרף לאסתר חיות ונגמר האירוע".

"זה לא כיף, לא טוב, לא נכון ולא בריא לחיות במדינה שאין בה אמון לא במשטרה, לא בפרקליטות, לא בבתי המשפט בכל מערכות אכיפת השלטון אבל זו התוצאה של 30 שנות אהרון ברק במערכת ייצרו לנו. השאלה היא האם אנחנו אומרים הווירוס הזה של המערכת שנקרא: 'אנחנו נהיה אקטיביסטים ואנחנו לא נשלם את המחיר באמון הציבור', הווירוס הזה חייב אנטי וירוס והאנטי וירוס זה שפיטה שמרנית. אנחנו רוצים שופטים שישפטו לפי החוק ולא למד אותנו איך לבנות מדינה. בשנייה שיהיו לנו שופטים כאלו, אמון הציבור יחזור".