מחבלים ליד הגדר בעזה
מחבלים ליד הגדר בעזה צילום: רויטרס

משפט פשוט וקצר זה צריך להיות מסר חד וחותך לכל אויבי ישראל מבית ומחוץ מחד, ולכל אומות העולם המתחסדות המושפעות ממכונת התעמולה היעילה של הרשות הפלסטינית המאשימה את ישראל ברצח ילדים ערבים חפים מפשע, מאידך. האם עד כאן יש פגם בדבר?

פרטי אירוע חיסולו של המחבל פורסמו בהודעת דובר צה"ל באופן ברור בשעה 21:01 ולפיהם במהלך פעילות יזומה של לוחמי צה"ל סמוך לכפר אל חאדר, החולש על ציר 60 - כביש המנהרות המחבר בין גוש עציון לירושלים, זיהו הלוחמים שלושה חשודים שהגיעו למרחב ממנו הושלכו בקבוקי תבעירה לעבר רכבים ישראלים מספר פעמים בעת האחרונה וסיכנו את חיי הנוסעים בכביש. הלוחמים ירו לעבר אחד החשודים בזמן שהשליך בקבוק תבעירה ופגעו בו, לאחר מכן ניגשו להעניק לו טיפול רפואי בנקודה. בהמשך נקבע מותו והתבררה זהותו של המחבל כמוחמד שחאדה בן 14. לאור הנתונים הללו האם כעת יש פגם בחיסולו?

על פי כל דין והוראות פתיחה באש - מדובר במחבל בעל אמצעי וכוונה ברורים לרצוח יהודים רק בשל יהדותם ועל כן קיבל כגמולו ושילם הוא בחייו שלו. האם נשמע הדבר מוזר לכל בר דעת בעולם ככלל ובמדינת ישראל בפרט שאסור בימינו לשרוף יהודים בשל יהדותם? האם יש גיל שבו מותר לשרוף יהודים ולצאת נקיים?

יטענו חכמים, רחמנים ונאורים לכאורה שבסך הכל מדובר בנער תמים, ילד רך בימים שדעתו אינה מיושבת ומוחו טרם הבשיל. שבוחן המציאות שלו לקוי וההבחנה בין טוב לרע משובשת ואינה נהירה, לכאורה. האם משנה הדבר כהוא זה מעצם העובדה שניסה הוא לשרוף יהודים ולהמית שכול וסבל על משפחה תמימה, על לא עוול בכפה? האם יש מי מיפי הנפש שמוכן לסכן את עצמו ואת משפחתו בשריפה בעודם בחיים רק משום רצונו לחוס על חייו של מחבל מתבגר ורצחני?

בבחינת גיל האחריות הפלילית אותו המחבל היה בן מוות בכל קנה מידה. זאת משום ההוכחה המוחצת שהיה הוא מסוגל לבצע פשע חמור, וכפי הנראה הבין את מהות מעשיו ותכליתם הפסולה בעיננו, אך הראויה בעיניו ובעיני חבריו ותומכיו. אילו היה מבצע המחבל הצעיר מעשה דומה באפגניסטן, מצריים, סוריה, קטאר, טורקיה, תוניסיה, איחוד האמירויות, ערב הסעודית, מרוקו, עיראק, אתיופיה, אלג'יריה, אוסטרליה, אוסטריה, בולגריה, צרפת, יוון, הונג קונג, הונגריה, הודו, אירלנד, יפן, מקסיקו, ניו זילנד, סינגפור, דרום אפריקה, אנגליה, ארה"ב ועוד- היה גם שם ממוצה עמו הדין הפלילי במלואו, אילו היה נותר בחיים לאחר ניסיון "לנטרלו".

ככל שתלוי הדבר בביקורת כלפי מדינת ישראל ככלל וחיילי צה"ל בפרט, מפי מחבלי הרשות הפלסטינית המגנים בחריפות מעל לכל במה תקשורתית את הירי במחבל הצעיר- אין להתפלא. הרי הם שהכשירוהו מינקות ושטפו את מוחו לאורך שנות חייו הקצרות בשנאת יהודים צרופה המתירה להורגם כלאחר יד. דווקא משום כך יש לראות בכל תומכיו ומגדליו של המחבל, מכשירי דרכו הרוחנית וכמובן המעשית שהביאו אותו לידי פעולה נפשעת זו כאחראים, מסיתים ומחבלים, שיש לעצור בכל דרך אפשרית. הרי מדובר בעבירות של סיוע או שידול לרצח, שרק בדרך נס הסתיים בכישלון ובמותו של הרוצח.

לפיכך, יש לחקור את משפחתו של המחבל שגידלה אותו לחבלה, לפשעים ולמעשים רעים; את מוריו ומחנכיו שלימדוהו שנאת יהודים ומורשת מחבלים מספרי לימוד אנטישמיים ומעוותים; את ראשי תנועת הנוער בה היה פעיל- בין אם תנועת הנוער של הפת"ח, הג’יהאד או כל תנועת מחבלים צעירים וחסרי מנוח; את הדרשנים שהטיפו לו בבתי התפילה והעבירו שיעורים במחשבת מחבלים ושנאת יהודים צרופה.

כאמור, אינני מצפה מרשות הטרור הפלסטינית לגדולות ונצורות אך מכנסת ישראל, ממשלתה ומערכות המשפט והאכיפה עוד נותרה מעט ציפייה. ציפייה לדאוג ראשית לשלומם של אזרחי מדינת ישראל, להבטיח את קיומם וביטחונם של יהודים בארץ אבותיהם ולגבות באופן תקיף ומובהק את חיילי צה"ל וזרועות הבטחון הפועלים לילות כימים למען מטרה נעלה זו.
משום כך מצופה כי תגובתו של הח"כ עופר כסיף, מהרשימה המשותפת, לחיסול המחבל - לא תעבור לסדר היום. ח"כ כסיף, החוסה בצל חסינותו ומשתלח בדברי בלע כנגד מגיני עם ישראל, צייץ בזו הלשון: "כוחות הכיבוש הוציאו להורג את מוחמד שחאדה, ילד פלסטיני בן 14, ליד בית לחם. ועל פנסיות מושחתות לפושעים כאלה נלחם גנץ. מחליא".
חבר הכנסת כסיף, כחברי כנסת נוספים שמקומם ראוי להיות בפרלמנטים "נאורים ומכילים משלנו" במזרח התיכון, צריך לשחרר את כנסת ישראל מנוכחותו המזיקה והמיותרת, הכובשת מושבים ומקומות שיועדו מלכתחילה לתומכי המדינה היהודית והדמוקרטית. ככל שברצונו לראות בכינונה של מדינת כל אזרחיה ולהכיל את מעשי הטרור הרצחניים תוך גינוי חיילי צה"ל הקדושים- מוטב כי יחפשו הוא וחבר מרעיו בית אחר בסביבה, שאינו בהכרח הבית הלאומי של העם היהודי.

מי שראוי בשל תמיכתו באויבי ישראל לקבל אזרחות לשם כבוד לכאורה באיראן, סוריה וחמאסטן, אינו ראוי להיקרא אזרח מדינת ישראל ולבטח לא לשבת בכנסת ישראל וללהג על חיילי צה"ל ומפקדיו המאפשרים לו לחיות בביטחון ולשאת את דבריו הנלוזים.

סיכום והמלצות

מדינת ישראל קמה בראש ובראשונה כבית בטוח לעם היהודי, וצבאה הוקם ככוח המגן של העם והארץ. יתכבדו נא חברי כנסת ישראל ושופטי בג"ץ לעשות יד אחת, לשם שינוי, למען עתידם של תומכי הטרור היושבים במשכן ויראו להם את הדרך למקום בו ראויים הם להיות. לשם הבהרה- את חברי הכנסת תומכי הטרור יש לסלק מכנסת ישראל בלי פלפולים מיותרים על חסינות, דמוקרטיה, חופש הביטוי - הביזוי וכיו"ב. הרי כזאת ברור שיש לעשות בזכות סעיף 7א לחוק יסוד הכנסת, שחוקק בכנסת עצמה ופוסל הימצאותה של מפלגה או חברי כנסת השוללים את עצם מהותה של המדינה או תומכים באויביה. יהיה זה בבחינת נאה דורש נאה מקיים!

מחבל שניסה לרצוח יהודים קיבל כגמולו ופטר אותנו מנוכחותו בעולם הזה, עת נהרג מאש מדוייקת של לוחמי צה"ל. כך ראוי שיעשה לכל מחבל החפץ לפגוע בישראלים ויהודים בשל שיוכם הלאומי והאמוני, ללא אפליית מיקום גאוגרפי, גיל, מוצא, מגדר וסוג הנשק המצוי בידו, בין אם חם או קר!

כוחות הביטחון צריכים לבצע מעצרים ומערכת המשפט למצות את הדין בחומרה עם מי שסייע למחבל והכשירו למעשיו, בין אם רוחנית ובין אם בפועל.

על עם ישראל לחזק את רוח לוחמיו ומפקדיו הפועלים למען ביטחוננו ולהבהיר לעולם (אם עוד נותר בו קשב לאזורינו) ולשכנינו קשי ההבנה, כי עמידתנו איתנה ודורות של יהודים יחיו כאן, בארץ המובטחת, לנצח נצחים.