הכניסה לכפר אנטבקה
הכניסה לכפר אנטבקהצילום: ערוץ 7

בצל המלחמה בין רוסיה לאוקראינה, שבת קשה עברה על יהודי קייב. אלפים מהם התבצרו ביממות האחרונות בכפר הפליטים אנטבקה, הסמוך לקייב, שם הם העבירו את השבת, כשברקע הדי הפיצוצים מזירת הקרב הסמוכה.

בעקבות העוצר שהוכרז - הכפר היהודי הוחשך. במקום נמצאים אלפי יהודים, גברים, נשים וילדים תושבי קייב והסביבה וזאת לאור הכרזתו של הרב משה אסמן, רבה של אוקראינה, כי כל יהודי מוזמן להגיע לאנטבקה, שם הוא יקבל אירוח מלא, מזון ושאר צרכים ככל שיידרש.

הרב שמואל אסמן, בנו של הרב הראשי הרב אסמן, מספר: "אנחנו נמצאים כעת באנטבקה. מדובר בכפר פליטים המאכלס אלפי יהודים שברחו מקייב והסביבה, יש כאן יהודים זקנים, גברים ונשים והרבה ילדים. לצידנו יש בונקר משוריין שאליו אנחנו הולכים כשיש אזעקות".

"אנחנו אומנם סמוכים לקייב, אבל כאן היהודים מוגנים יותר. אנחנו נותנים לכל מי שבא - מקום ללון, אוכל, שתייה ושאר צרכים. כל הזמן מגיעים עוד ועוד יהודים", הוא מציין.

"השבת הייתה לא פשוטה בכלל. ברגעים אלו, אסור לנו להדליק אורות וגם הדרך לבונקר - לא מוארת, הכל פה חשוך מכיוון שיש הרבה מאוד התראות שהולכים להיות הרבה מאוד פיצוצים במהלך הלילך, בליל שבת, היו הרבה הדי פיצוצים חזקים, שמנו בכל החלונות דבק סלוטייפ כדי שהחלונות לא יעופו בגלל הפיצוצים", הוסיף הרב אסמן.

לדבריו, "במהלך השבת, הגיעו לפה הרבה אנשים. יש פה הרבה פאניקה. פעמיים ניסו לצאת מכאן - לכיון הגבול, חלקם חזרו - חלקם ברוך השם עברו, אנחנו רק מתפללים לטוב כי באמת המצב הוא לא פשוט בכלל. כל שעה מגיעים לפה עוד יהודים. אנחנו חייבים את עזרתכם הדחופה. המצב פה מחמיר. אנחנו חייבים עוד אוכל ומזון כדי להאכיל את אלפי היהודים המבוהלים. תתנו לנו יד בשעה קשה זו. יהודים בני רחמנים".