שיתוף פעולה ציבורי קריטי
שיתוף פעולה ציבורי קריטיצילום: אם תרצו

תנועת אם תרצו יוצאת בקמפיין אזהרה מפעילי BDS הפועלים ברחבי יהודה ושומרון לתיעוד פעולות צה"ל לאחר שנכנסו לישראל בחזות של תיירים. מתן פלג, יו"ר 'אם תרצו', מספר על התופעה ועל האזהרה.

"כשגלי הקורונה התחילו לשקוט יותר תיירים מגיעים לישראל ואיתם אנרכיסטים ופעילי BDS", אומר פלג ומספר כי "חלק מגיעים בויזת תייר, חלק באים לעבוד במועצת הכנסיות הבינלאומית, ה-WCC, לובשים אפודים והעבודה שלהם היא לזנב בחיילי צה"ל, לתעד אותם ולקדם את ההפללה כביכול שהם מנסים לבצע בבית הדין בהאג ולהטריד את אותם חיילים".

על מועצת הכנסיות הבינלאומית מספר מתן פלג כי "מדובר בארגון שחברים בו כ-400 קהילות נוצריות ובהן כ-600 מיליון מאמינים". האם מה שמעניין את אותם מאמינים הוא הפללת חיילי צה"ל? "המועצה היא שיצרה את הפרויקט הזה שבו הם שולחים כשלושים מתנדבים לשלושה חודשים של תיעוד חיילי צה"ל. מבחינת מועצת הכנסיות הבינלאומית מדינת היהודים לא צריכה להתקיים בעקבות תיאוריית ההחלפה. לתפיסתם, האל עזב את העם היהודי ובחר בהם, ולכן הם עסוקים בפעילות אנטי ישראלית, דה לגיטימציה וקידום חרמות".

"מעבר לכך שהם הביאו לכאן כ-1800 פעילים, הם יוצרים ככה שגרירים שהיו בישראל, צילמו את חיילי צה"ל ועכשיו מספרים בכנסיות בעולם מספרים בעולם שאנחנו פושעי מלחמה", אומר פלג. לשאלתנו הוא מציין כי פעילים אלו מחפשים בעיקר תיעוד פרובוקציות וכשאין פרובוקציות הם מביימים כאלה, "אם הם בחברון הם הולכים אחרי חייל ומספיק שהוא יחליף מילה עם ילד פלשתיני הם יכולים לתעד מזווית צילום נכונה מבחינתם, ומספיק בכך. הם מגיעים מאוד מתודרכים. הם מצלמים כוחות, טנקים, ג'יפים. רואים אותם בבקעת הירדן, בדרום הר חברון, במזרח ירושלים. הכנסייה שלהם נמצאת לא רחוק משער האריות".

האם מדינת ישראל לא יכולה למנוע הגעה של חבורה כזו שלובשת לבוש מזוהה ופועלת נגדה? "על פניו הכניסה שלהם לא צריכה לקבל היתר, כי הם נכנסים על ויזת תייר והחוק קובע שאסור לתייר לעבוד או להתנדב בצורה מסודרת. למה לא אוכפים? אנחנו יודעים שמדינת ישראל לא אוכפת חוקים ממסתננים ועד זורקי אבנים. ישראל גם חוששת להתעסק עם גופים כנסייתיים בינלאומיים. לכן אנחנו רוצים לזנב בהם חזרה, לצלם אותם. זה מטריד אותם".

פלג מספר כי את התיעוד של אותם פעילים מעלה ארגונו לרשתות החברתיות ומפיץ את התמונות והדברים משפיעים. "הם מתלוננים על הצילומים שלנו. זה מפריע להם. אנחנו אומרים להם, גם באנגלית שבורה, שאתם בויזת תייר ואסור לכם לעבוד כאן. אנחנו שואלים אותם תוך כדי צילום, למה אתה פה ולא בסוריה או לבנון? יש דברים הרבה יותר גרועים. זו אנטישמיות וכו'. הרעיון עכשיו הוא שבגלל שהשערים נפתחו והרבה קבוצות מגיעים אנחנו זקוקים לשיתוף פעולה של הציבור וזה עוזר. ראינו בחברון שהתיעוד הרתיע אותם והם כבר לא פועלים בחלק היהודי של העיר".

עוד מעיר מתן פלג: "שיתוף העולה של הציבור חשוב וקריטי. אנחנו מדינה כל כך בטוחה וטובה, ולכן כולם באים לפה. זו הסיבה שגם עיתונאים זרים מגיעים לפה יותר מכל מקום בעולם, אבל הם מנצלים את טוב הלב שלנו ואת הכנסת האורחים כדי להכפיש אותנו. זה דבר שלא ייעשה".