מאגרי המזון בבית חב"ד בקייב
מאגרי המזון בבית חב"ד בקייב צילום: בית חב"ד קייב

נפתח יומה השישי של מלחמת רוסיה־אוקראינה, וכוחות רוסים ממשיכים להתקדם לכיוון עיר הבירה קייב בטור משוריינים שאורכו מתפרס על כ־64 קילומטרים. האם הפלישה הרוסית רחוקה מלהסתיים?

אלוף (מיל') גרשון הכהן (תנועת הביטחוניסטים), לשעבר מפקד הגיס הצפוני, שוחח עם אראל סג"ל ויריב אופנהיימר ב־103fm ואמר: "יש הרבה ערפל, רוב מה שמספרים לנו הוא הטעיות מכל הכיוונים. אני חושב שהרוסים ידעו מראש שהם נכנסו למלחמה, ושמלחמה היא אירוע שיוצא משליטה".

לדבריו, "הם לא מתכננים מלחמה כמו שמתכננים במערב אלא דרך רצף מערכות. מה שראינו עד עכשיו זו מערכת פתיחה, ועל בסיסה הם בהערכת מצב להמשך. יש להם שאלות גדולות ומעניינות ללא פתרון עם מתחים אדירים".

בהמשך הוסיף: "אני מסתכל בספקניות ובביקורתיות על סיפור המערב. יש לפוטין דילמה קשה מאוד לגבי השאלה איך הוא נכנס לקייב. הוא לא יכול להרוס אותה - הוא יודע שאין מי שישקם ערים הרוסות, זה לוקח דורות. הוא גם לא רוצה לעשות הרג באזרחים. יש לו עוצמה גדולה ומחויבות לרסן אותה, ומצד שני הוא לא יכול לצאת מהלחמה הזאת מובס. זה יביא אותו לכך שתוך שנה הוא מפסיק להיות בתמונה. בהיבט הזה, יש לרוסים דילמה גדולה בהמשך המערכה".

כמו כן טען הכהן: "במלחמה אין תמונת ניצחון. פוטין צעד אל הבלתי נודע, הוא יעשה כמעט כל שביכולתו על מנת לנצח, זה יכול להיות כמעט בכל מחיר וזה יכול להיות מסוכן. היעד שלו זה שינוי סדר העולם".

בידוק קפדני וקשוח ברחוב קייב Reuters

מלחמת רוסיה-אוקראינה נמשכת זה היום השישי: חברת לוויינים אמריקנית עדכנה הבוקר (ג') ששיירת רכבים משוריינים באורך 64 ק"מ עושה כעת דרכה לכיוון בירת אוקראינה קייב.

אוהד חמו, שליח 'חדשות 12' לקייב דיווח מהשטח: "יצאנו ממרכז העיר, מתוך הבנה שמתקפה רוסית אמיתית עדיין לא החלה על קייב, זה יכול לקרות בכל רגע. כוחות רוסים אדירים עושים את דרכם לקייב. קיבלנו החלטה סופית לעזוב את אוקראינה. יש תחושה קצת לא נעימה בלקום ולעזוב, אבל צריך לזכור שזו לא מלחמה שלנו. יש נקודה בחייו של עיתונאי שאתה אומר 'אולי לא נכון לעשות את זה מפה'.

"יש פה אולי את אחת ההזדמנויות האחרונות להוציא אותנו מפה", הדגיש, "התקווה שלנו היא לצאת לכיוון אחד הגבולות, אני מקווה שנעבור את זה חלק. אני חושב שלרוסים יש יכולת הרבה יותר גדולה".

השיחות על הפסקת אש בין נציגי קייב ומוסקבה בגבול אוקראינה בלארוס הסתיימו אתמול אחרי כארבע שעות, וברוסיה דווח כי הסבב הבא יתחדש "בימים הקרובים",על רקע מה שנראה כמו התקרבות הכוחות לעיר הבירה קייב.

גיל תמרי, שליח 'חדשות 13' בקייב הביא פרטים נוספים על המתרחש: "הרוסים לא מתפשרים, לא מן הנמנע שהשיחות ימשיכו, השאלה במה הן יועילו. בארה"ב לא מתייחסים ברצינות לאיומים הגרעיניים של פוטין".

לעזרת יהודי אוקראינה, הקליקו כאן>>>