ויזה ומאסטר קארד
ויזה ומאסטר קארדiStock

רוסיה משלמת את מחיר התוקפנות: עוד ועוד חברות ותאגידי ענק הודיעו בימים האחרונים כי החליטו לעזוב את השוק הרוסי ולעצור את פעילותן ברוסיה בעקבות המלחמה באוקראינה.

מדובר בחברות מכל תחומי המסחר, לרבות מזון, פיננסים, ביגוד, אלקטרוניקה ועוד. שתי חברת הענק האחרונות שהודיעו הלילה על הפסקת פעילותן ברוסיה הן ויזה ומאסטרקארד.

אלפרד קלי, יו"ר ומנכ"ל ויזה, הודיע כי כרטיסי האשראי של החברה לא יעבדו יותר ברוסיה, כאשר גם כרטיסים שהונפקו ברוסיה לא יהיה שימושיים יותר ברחבי העולם. "אנו נאלצים לפעול בעקבות הפלישה ללא שום פרובוקציה מוקדמת של רוסיה לאוקראינה, והאירועים הבלתי מתקבלים על הדעת שאנו עדים להם".

"אנו מצטערים על ההשפעה שתהיה לכך על הקולגות המוערכים שלנו ועל הלקוחות, השותפים, הסוחרים ומחזיקי הכרטיס שאנו משרתים ברוסיה. המלחמה הזו והאיום המתמשך על השלום והיציבות דורשים מאיתנו להגיב בהתאם לערכים שלנו", אמר קלי. גם מאסטרקארד פרסמה הודעה דומה.

שתי חברות האשראי מצטרפות גם לחברת התשלומים המקוונת פייפאל שהודיעה כי "בעקבות תוקפנות צבאית אלימה של רוסיה באוקראינה" היא עוצרת את פעילותה בשוק הרוסי, ולעוד שורה ארוכה של חברות ענק שהודיעו כי גם הן נוטשות את רוסיה.

בין היתר עזבו את רוסיה בימים האחרונים ענקיות התקשורת והאלקטרוניקה סמסונג ואפל, ענקית הריהוט השבדית איקאה, וכן מגוון חברות נוספות ובהן נטפליקס, זארה, H&M, קוקה קולה, ג'נרל מוטורס, רולס רויס ויגואר, אייר בי אנד בי ועוד חברות רבות.

גם חברת התעופה הרוסית איירופלוט הודיעה כי תעצור כמעט את כל טיסותיה החל מיום שלישי הקרוב, לאחר שמדינות רבות בעולם סגרו את השמיים בפני חברות התעופה הרוסיות.