פעילות מעצרים לילית. ארכיון
פעילות מעצרים לילית. ארכיוןצילום: דוברות המשטרה

הותר לפרסום כי סוכנת משטרתית ועבריין שחצה את הקווים ושימש גם הוא כסוכן סמוי הובילו להפללה ומעצר של 51 חשודים בסחר באמל"ח והניבו תפיסה של עשרות כלי נשק ומטעני חבלה במגזר הערבי.

הסוכנים גוייסו על ידי להב 433 והופעלו במשך חודשים רבים בקרב עברייניים בחברה הערבית. הם הצליחו לחדור לעולם הפשע ולרכוש את אמונם של סוחרי נשק בלתי חוקי ולבצע כ-35 עסקאות מבוקרות ומפוקחות של רכישת כלי נשק ומטעני חבלה ביניהם אקדחים, רובה קלצ'ניקוב, רובה M-16 ותת מקלע מסוג MP5.

הסוכנים העבירו את המידע לפיו מדובר רשת שלמה שעסקה בהסבה, תיווך ומכירה, של כלי נשק תקניים ומוסבים בשטח ישראל וברשות הפלסטינית, תוך איסוף מארג ראיות ותיעוד ביצוע העסקאות.

הבוקר (שני) הוחלט להפוך את החקירה לגלויה ולמעלה מאלף שוטרים מיחידות שונות פשטו על בתיהם של עשרות חשודים בסחר באמצעי לחימה בערים: מוסמוס, מושרייפה, אום אל פאחם, נוף הגליל, פוריה, דבוריה, נצרת, ערערה, כפר קרע, ברטעה, טייבה ואף בערים ג'נין וקפין שבשטחי הרשות הפלסטינית.

בתום החיפושים נתפסו לצד אמצעי הלחימה גם עשרות אלפי שקלים, שבעה כלי רכב וכלי נשק מסוג אייר סופט.

החשודים נחקרים באזהרה בחשד למעורבות בעבירות של ייצור ואחזקת אמצעי לחימה, קשירת קשר לפשע וסחר באמל"ח ובהמשך היום יתבקש בית משפט השלום בראשון לציון להאריך את מעצרם.

השר לביטחון פנים עמר בר לב אמר כי מדובר ב"הצלחה נוספת של משטרת ישראל במאבקה למיגור הפשיעה ברחוב הערבי. הפעלה מורכבת, מתוחכמת ומסוכנת על פני חודשים של זוג סוכנים אישה וגבר שלא היו מבישים אף ארגון ביון. פעולה שהיא מעשה אמנות. אני מלא התפעלות מפעילותם, מהעבודה המאומצת של אגף חקירות ומודיעין ולהב 433 ברקימת סיפור הכיסוי, באבטחה שלהם בשטח ובביצוע המוצלח".

"כל הכבוד לכל המפקדים והשוטרים על היוזמה, היצירתיות והנחישות שבאו לידי ביטוי מעורר הערכ במבצע הזה. משטרת ישראל תמשיך להיות חכמה יותר, נועזת יותר וביצועיסטית יותר מהפושעים במדינה".

המפכ"ל יעקב שבתאי הוסיף, "בכל שבוע אנו מצליחים להנחית עוד מכה אנושה על ארגוני הפשיעה. עם כניסתי לתפקיד, זה היה אחד הנושאים ששמתי על סדר היום המבצעי של משטרת ישראל. החדרת סוכנים סמויים ללב ארגוני הפשיעה בכדי לתקוף אותם מבפנים. אני גאה לומר כאן שחוללנו מהפכה, ולמרות הסיכון הגדול שכרוך בכך, הגדלנו באופן משמעותי את פעילויות הסוכן, ועדין לא נאמרה המילה האחרונה."

ראש אח"מ ניצב יגאל בן שלום ציין כי "אחת הדרכים היעילות ביותר ללחימה בפשיעה המתוחכמת היא הפעלת סוכן בקרב העבריינים העוסקים בפשיעה. מחד השימוש בסוכן הינו משאב יקר מאד ואפקטיבי ביותר ומאידך, נדרשת חשאיות מרבית ומיומנות גבוהה מאד של המפעילים והסוכן לשמירה על חיי הסוכן והשגת המידע הנדרש. היום בסיום השלב הסמוי של מהצע רחב היקף במהלכו הופעל סוכן קרוב לשנה. תעשיית עבירות האמל"ח מהווה כיום מנוע מרכזי עבור עבריינים תמורת בצע כסף, חיסולים, פגיעות בחפים מפשע ועוד. מלחמתנו בפשיעה החמורה בכלל ובעבירות האמל"ח בפרט בדגש על החברה הערבית, תימשך בכל האמצעים ובכל התחבולות במסגרת החוק".

מפקד להב 433 ניצב מוטי לוי סיכם, "בתחבולות תעשה לך מלחמה, אבל בכך לא די, לתחבולה יש להוסיף דעת, שיקול דעת, מקצוענות, מסירות ונחישות. היום מסתיים מסע נוסף של הפעלת סוכן ביחידת להב 433 בתחום עבירות האמל"ח בחברה הערבית".

"מסע של אמונה, נחישות ויצירתיות. אמונה - בכיווני הפעולה של משטרת ישראל , המרכזת מאמץ עצום לצמצם את היקפי אירועי האלימות בחברה הערבית. נחישות - אל מול אתגרי ההפעלה במגזר. יצירתיות - שהיא אבן דרך מרכזית בהפעלת סוכנים. נמשיך לפעול באמצעות היחידות הארציות בכל העוצמה, הכלים והמשאבים, על מנת לתת לאזרחים בחברה הערבית ביטחון אישי".