ליברמן
ליברמןצילום: ערוץ 7

ארגוני העצמאים יקיימו היום (שני) מפגן מחאה מול משרד רשות המיסים בשל מה שהם מגדירים כסחבת בפתרונות שמעניקה הממשלה למצוקתם. עם יורם מועלמי, יו"ר העמותה לצמצום פערים, ממובילי המחאה ומי שהגיש את העתירה לבג"ץ נגד החזרת מענקי הקורונה, עתירה שנדחתה, שוחחנו על המחאה והמניעים המרכזיים לה.

"רשות המיסים אומרת שעד 31 במרץ יתנו לנו את האפשרות להחזיר את המענקים ולא ענתה לכמה שאלות שעלו בעתירה", הוא אומר. נזכיר כי בהחלטת בית המשפט לדחות את העתירה קבעו השופטים כי רשות המיסים אינה מחייבת להחזיר את המענקים אלא רק מציבה תאריך אחרון להחזרה מרצון ובנוסף גם מקיימת מנגנון ערעור, אך לדברי מועלמי מנגנון כזה אינו קיים.

עוד הוא מזכיר כי הגל החמישי של הקורונה זה מכבר חלף ועסקים רבים רחוקים מלהתאושש מהפגיעה הקשה שחוו ועדיין הם חווים. במציאות שכזו רשות המיסים דורשת את ההחזר, אך לבעלי העסקים הקטנים ולעוסקים המורשים אין את היכולת להשיב את הסכומים. החשש, אומר מועלמי, הוא ממהלכי אכיפה, עיקולים וכיוצא באלה שיופעלו כנגדם.

בדבריו הוא מסביר כי לעיתים הדרישה היא להחזר סכום מסוים שעל חלקו בעל עסק מבקש לערער, אך בהיעדר מנגנון מוסדר לערעורים הוא אינו יכול לעשות זאת, אך הדרישה ממנו להשיב את הכספים עומדת בעינה, ואיתה החשש מצעדי אכיפה פוגעניים.

לקראת דיון מיוחד שיתקיים מחיר בועדת הכלכלה דורשים ארגוני העצמאים מחברי הכנסת להורות על דחייה נוספת של מועד החזרת המענקים, על מנת לאפשר התאוששות כלכלית והיערכות מול רשות המיסים.

מועלמי קובע כי מתווה תכנית ליברמן רלוונטית אך ורק לעסקים גדולים בעוד קולם של העסקים הקטנים אינו נשמע ואין באפשרותם להחזיר סכומים שכאלה. זאת מבלי להתייחס לענפים שלמים שקרסו כדוגמת ענף התיירות. "איך עצמאים יעברו את התקופה הזו? עדיין יש השלכות של פגיעה בעסקים בעשרות אחוזים. ענפים שלמים חטפו מכה אמתית אבל לא רואים אותם כי הם עסקים קטנים. גם דורשים להחזיר מענקים וגם לא מפצים אותם. מאיזה כסף הם יביאו 40-50 אלף שקלים החזר כשהבנקים לא מאפשרים אשראי?".

"ליברמן רואה רק את העסקים הגדולים, אבל עשרות אלפי עצמאים קטנים חטפו פגיעה מתמשכת. מבחינתם מדובר בעסקי רפאים שלא נכנסו אליהם לקוחות. איך יש עזות מצח לבקש מהם את המענקים? לפחות הוא היה מחכה שהעסקים יתאוששו. אם הוא היה מחכה חצי שנה או שנה שבתוכה תקופת הקיץ והחגים, אולי נוכל לשקול את החזר המענקים", אומר מועלמי.

לשאלתנו מספר מועלמי כי על אף שלדרכו הפוליטית יצא כמגינם של העצמאים מסרב סגן השר חבר הכנסת אביר קארה להיפגש עימם. "אין שום התייחסות. הוא לא מוכן להיפגש איתנו. הוא הסכים עם ליברמן ובנט על אותו מתווה שנוגע רק לעסקים הגדולים ולא בספר או הקוסמטיקאית הקטנים. הגדולים יקבלו הטבות בארנונה וכו', אבל העוסקים הפטורים והעצמאים הקטנים, להם אין שום אפשרות להחזיר בשלב הזה".