למצולמים אין קשר לידיעה
למצולמים אין קשר לידיעה צילום: ISTOCK

למעלה מ-6 מיליון ילדים חיים כיום באוקראינה, שעל אף שתדלנותה להצטרפות לגוש מדינות האיחוד האירופי, נחשבת מדינה מתפתחת עם שכר ממוצע לנפש בגובה 400 דולר- הנמוך ביותר בקרב מדינות אירופה- וניצבת בראש טבלת מדד השחיתות בעולם.

במדינה עם יסודות שלטוניים רעועים כל כך, אין זה מפתיע שבעיות הנוגעות למתן מענה ותמיכה לילדים עם צרכים מיוחדים אינן זוכות למענה ראוי, והדבר הופך את אורח חייהם של הילדים ומשפחותיהם למאתגרים במיוחד. כמי שמלווה אותם בהתמודדותם היומיומית, ליבי נחמץ מהעדכונים השוטפים שאני מקבלת מהורים לילדים עם צרכים מיוחדים.

כלל השירותים החיוניים להם נזקקים אותם ילדים ובהם כאלה המתמודדים עם בעיות התפתחותיות ומוטוריות, ילדים על הרצף האוטיסטי ועוד, נסגרו מיד עם פרוץ הקרבות, כאשר המעונות השיקומיים המעטים הפועלים במדינה, סגרו את שעריהם ללא רחמים וחמלה.  

גם בימי שגרה קיים באוקראינה מחסור חמור בגנים, בתי ספר לחינוך מיוחד, מערכות שילוב  אינטגרטיביות בבתי ספר רגילים, כמו גם מחסור כרוני באנשי טיפול במקצועות הפרא-רפואיים השונים. בשל כך, עוד בטרם ההחלטה להרחבת המשפחה, זוגות צעירים באוקראינה המודעים למחסור החמור במספר גני הילדים הרגילים, נאלצים להירשם לגן מראש עם תחילת ההיריון.

הורים בקייב, אודסה, חרקוב, ודנייפר משתפים אותי מדי יום מאז החלה המלחמה באוקראינה בחוויותיהם הקשות שמלוות בתחושות חוסר אונים, חרדות ופחד שהגרוע מכל יקרה להם ולילדיהם. הורים לילדים עם צרכים מיוחדים בתפקוד גבוה מספרים על הקושי שהם חווים מההכרח להצטופף עם מאות אנשים במרתפי בניינים או בתחנות המטרו מושבתות, ובמקרים של ילדים עם בעיות התפתחותיות מורכבות ללא יכולת ניידות, נשארות משפחות רבות בבתיהן בלית ברירה, בחשיפה מודעת לסכנות המלחמה הרבות ללא מרחב מוגן. גם בתרחישים אופטימיים של משפחות שיצליחו לשרוד את זוועות המלחמה, יסבלו הילדים מהחמרה קשה במצבם הנפשי והקוגניטיבי עד כדי סכנה ממשית לחייהם בעתיד.

כמנהלת מרכזים חינוכיים באוקראינה אני מתוודעת מדי יום למצבי קיצון סוריאליסטיים המעמידים במבחן קשה את רוח האדם ויכולתו הפיזית, המתוארים בסיפורי אימהות אוקראיניות גיבורות שיצאו בגפן בלוויית ילדיהן הסובלים ממוגבלויות ובעיות מורכבות למסע מסוכן לעבר גבולות פולין ורומניה כשבעליהן נותרו מאחור, ותוך סיכון חיים מתמיד, על מנת להביא את ילדיהן למקום מבטחים ולהבטיח את הישרדותם.

על ממשלת ישראל שהחלה לקלוט אלפי פליטים  מהתופת, חל צו מוסרי ראשון במעלה לתת תיעדוף מובהק לקליטת משפחות אוקראיניות עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים, ולסייע להם בשיקום מהטראומה ובחזרה לשגרה. זו שעת הכושר של מדינת היהודים למלא את הצו המוסרי שעל בסיסו קמה, ולהעביר למערב ולמנהיגיו מסר שלא ישכח לעולם: המציל נפש אחת- כאילו הציל עולם מלא.

ד"ר אידה איגרא היא מנהלת מרכזים חינוכיים ברוסיה ואוקראינה, ומרצה לחינוך מיוחד במכללה האקדמית חמדת