התיווך והסיכויים. פגישת בנט ופוטין
התיווך והסיכויים. פגישת בנט ופוטיןצילום: קובי גדעון, לע"מ

ד"ר יצחק ברודני, מומחה לרוסיה מהמחלקה למדעי המדינה באוניברסיטה העברית, מתייחס בראיון לערוץ 7 לאפשרות המטרידה את המערב ולפיה נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, יחליט להשתמש בנשק כימי במתקפות על אוקראינה.

"זה תלוי עד כמה הוא נואש", אומר ד"ר ברודני בהתייחס לאפשרות השימוש בנשק בלתי קונבנציונאלי. "זו אפשרות, אבל אם הוא ישתמש זו תהיה מלחמת עולם שלישית. נאט"ו אמרו לו שזה קו אדום", הוא אומר ומזכיר את הצבא האמריקאי שנשלח ברגע שבו נחצה קו אדום זה בסוריה.

לזאת מוסיף ד"ר ברודני וקובע כי כבר כעת פוטין נמצא בפינה "כמו עכבר שנלכד בפינה", כהגדרתו, ומשום כך האפשרות לשימוש בנשק כימי היא בהחלט אפשרות ריאלית. "הוא כבר עכשיו בפינה. כל התכניות שלו לכיבוש מהיר של אוקראינה לא התממשו. אין התקדמות של ממש של הצבא באזור קייב, כמה מהיחידות שלו מכותרות והסנקציות מתחילות להשפיע. יש כבר מחסור במזון ובתרופות, מפעלי המכוניות נעצרים. קשה לציין יום אבל זה יכול לקרות. הוא ינסה להערכתי לתקוף שוב בשבוע הקרוב ואם היא תיכשל, וסביר להניח שהיא תיכשל, הכול פתוח...".

האם האינטרסים הכלכליים של פוטין באירופה לא מרתיעים אותו מחציית הקו האדום הזה? ד"ר ברודני ממש לא בטוח. "אם הוא יילך על הכול כבר לא משנה כמה נפט הוא ימכור. הוא כמו עכבר שנדחק לפינה. קשה לראות איך הוא יירד מזה בלי להודות בכישלון. הוא שליט יחיד והאחריות ליציאה למלחמה היא עליו, והוא הכתובת הסופית. גם העולם וגם הוא לא היו במצב כזה אף פעם, מצב שבו יש אפשרות למלחמת עולם שלישית עם נשק גרעיני. הדובר שלו אמר שאם התחושה תהיה שהם בסכנה ישתמשו בנשק, אבל מי שיגדיר אם רוסיה בסכנה הוא פוטין. בהחלט יש כאן סכנה".

ברודני מציין את אפשרות הפרובוקציה שבה פוטין יפזר נשק כימי בטריטוריה רוסית ויטען שההתקפה הבלתי קונבנציונאלית שלו תהיה רק מענה לכך. "המערב העלה את אפשרות הפרובוקציה הזו, אבל אף אחד לא האמין לכך. אין שם כוחות אחרים חוץ מהצבא הרוסי. הוא היחיד שיש לו את הנשק הזה והוא היחיד שייתן פקודה להשתמש בו".

לפוטין, אומר ברודני, אין את היכולת להכיר במגבלות כוחו או בכישלונות, "עד עכשיו 22 שנה הכול הלך וכאן זה משחק על הכול. הוא לא מקבל שום דבר באוקראינה שלא תסכים לשום דבר מדרישותיו, מצבו הצבאי גרוע ואין לו איך לרדת מהעץ".

האם משמעות הדברים היא שהאופציה הכימית או הגרעינית היא כמעט בלתי נמנעת, שכן לסגת לאחור הוא לא יוכל וגם לא לקדם את תביעותיו? "הוא יצטרך להחליט אם הוא הולך לבד למלחמת עולם. הסינים לא ילכו אתו. הסיכוי לניצחון הוא אפסי. לא תהיה רוסיה אחר כך. זו תהיה מלחמה גרעינית. זו החלטה לא פשוטה והוא צריך לחשוב טוב, ולא ברור אם כשהוא ייתן את הפקודה הגנרלים יבצעו אותה. הם מבינים את המשמעות של מהלך כזה".

באשר למאמצי התיווך הישראליים אומר ד"ר ברודני כי לו היה מייעץ לראש ממשלת ישראל "הייתי אומר לבנט אל תתאמץ ואל תתווך, כי בעיני פוטין מי שלא איתנו הוא נגדנו. גם בן גוריון ניסה לשחק את אותו משחק ולא הצליח להיות ניטראלי בין המערב לברית המועצות. בסופו של דבר אף אחד לא יהיה מרוצה. כל אחד ידרוש שנהיה בצידו. מבחינה מוסרית ברור איפה אנחנו צריכים להיות כשתקפו כאן מדינה אבל מבחינה מדינית יש שיקולים אחרים. אין שום הכרח מבחינתה של ישראל לתווך. אם בנט רוצה פרס נובל לשלום, זה לא פרס שצריך לחפש אותו. אני לא חושב שנצא מהתיווך בצורה טובה כלשהי".