אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: iStock

החורף השחון באיטליה, שנחשב ליבש במיוחד בשנה האחרונה, הביא את הרשויות במספר ערים ומחוזות במדינה להודיע על קנסות גבוהים שיוטלו על מי שיבזבז מים ללא סיבה מוצדקת.

הקנסות עלולים להגיע עד 500 יורו לאדם שימצא כי השתמש במים שלא לצורך. בין היתר מדובר במחוזות כמו פיימונטה, ליגוריה, לומברדיה, טרנטו ועוד, הכוללים מיליוני תושבים.

ראשי המחוזות הציגו חבילת "הקצבת מים" המטילה איסורים על פעילויות שונות של בזבוז מים ובהן שטיפת מכוניות, מילוי בריכות שחיה, השקיית גינות, וכן סגירת מזרקות והגבלה על שימוש במי ברז בשעות הלילה. באחד הכפרים במחוז ליגוריה אף נותקה אספקת המים בין השעות 20:00 עד 8 בבוקר, לאחר שנרשם מחסור חמור במים.

איטליה חוותה את אחד החורפים השחונים ביותר בעשרות השנים האחרונות, כאשר כמות המשקעים הממוצעת הייתה נמוכה בשיעור של 80 אחוזים מהממוצע העונתי. נהר הפו, הארוך ביותר באיטליה המשתרע לאורך 652 ק"מ, נמצא כעת ברמתו הנמוכה ביותר מאז שנת 1972.

למשבר המים הוסיף גם קיץ חם במיוחד, בו נשברו שיאי הטמפרטורות באזורים שונים באיטליה. בסיציליה נרשם שיא אירופאי של 48.8 מעלות בקיץ האחרון, כאשר גם כמות השלגים היתה נמוכה באופן משמעותי מהרגיל.

"ת" אני לא זוכר מצב כזה בחורף. לא ירד לנו גשם מאז ה-8 בדצמבר. יש בעיות עם בארות מים, לחלק מהאזורים היו צריכים לספק מים על ידי מיכליות. הכלל כעת הוא להשתמש במים רק לצורך אמיתי, כמו בנושאי היגיינה או מזון", סיפר פרנצ'סקו פייטרסנטה, ראש עיריית קווארונה במחוז פיימונטה.

ראש עיריית צ'יסאנו סול נבה, עיירה במחוז ליגוריה, סיפר לתקשורת המקומית כי "לא ירד שלג ולא ירד גשם כבר שישה חודשים. יהיו לנו בעיות קשות בקיץ הקרוב".