ראש עיריית אום אל פאחם: אתפטרחדשות הערב, כאן 11

ראש עיריית אום אל פאחם, סמיר מחמיד, הודיע הערב (חמישי) בשידור חי כי הוא מתכוון להתפטר מתפקידו ולהעביר ביום ראשון הודעה רשמית על כך למשרד הפנים. שעות ספורות אחר כך, בעקבות לחצים רבים הוא החליט להפוך את החלטתו ולחזור בו.

הרקע לאירוע הוא פרסום פוסט בחשבון הפייסבוק של העירייה שכלל דברי ניחומים למשפחות המחבלים שיצאו למסע רצח בעיר חדרה. דברי הניחומים למשפחות המחבלים התפרסמו בחשבון הפייסבוק הרשמי של עיריית אום אל פחם, ונכתבו בשמו ובשם כל עובדי העירייה ותושבי העיר.

"בשמי ובשם חברי ועובדי עיריית אום אל-פחם ואנשי העיר, אנו שולחים את תנחומינו הכנים ותנחומינו מכל הלב לאחינו במשפחת בשיר, על פטירתם של המנוחים: איימן אחמד בשיר אגבאריה ואיברהים חסן בשיר אגבאריה", נכתב בדף הפייסבוק של העירייה.

"יהי רצון שאלוהים ירחם עליהם ויסלח להם ויעורר במשפחותיהם סבלנות ונחמה", נכתב. "אנו שייכים לאללה ואליו נחזור".

בראיון לחדשות כאן אמר מחמיד, "באתי מתחום החינוך לשרת את תושבי העיר. הצלחתי לעשות המון למען רווחתם וגם נכשלתי בכמה מקומות. הגעתי למקום זר ממערכת הערכים שאני נוהג לפיה. חונכתי לסובלנות, עשייה ושותפות וכך עשיתי ואמשיך לעשות. מהרגע הראשון שהשמעתי את הגינוי לפיגוע זה לא השתמע לשני פנים - כי זו האמת שלי".

הוא הצהיר שלמרות שלא מדובר בטעות שלו אלא בהחלטה עצמאית של דוברות העירייה, ייקח אחריות. "יצאה הודעת תנחומים בטעות והיא תיבדק. אני מבין את כל מי שכועסים, חוץ מאלו מהימין הבן-גבירי שרוקדים על הדם. כיוון שמערכת הערכים שלי אינה מכירה במושג ש"ג, אני מקבל עלי את מלוא האחריות ולכן אם צריך להתפטר אז אני אתפטר. אני אבחן את הדברים וביום ראשון אודיע רשמית על התפטרותי מתפקידי". כאמור, לאחר מספר פגישות עם ראשי רשויות ערביים, הודיע מחמיד שהוא חוזר בו.

מוקדם יותר, לאחר פנייה ממשרד הפנים, הפוסט הוסר. "לא יעלה על הדעת, שעירייה במדינה ישראל תנחם משפחות של מחבלים", נמסר מהמשרד.

יו"ר מפלגת הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' הגיב לפוסט "רק עיוורים הולכים שולל אחרי גינויים שיקריים וצבועים של ראש עיריית אום אל פחם, כמו גם של חבריו להנהגת ערביי ישראל והתנועה האיסלמית. הגיע הזמן להתפקח ולהבין שהכל שקר. מדובר באויבים תומכי ומעודדי טרור וכך צריך להתייחס אליהם".

חבר הכנסת איתמר בן גביר פנה ליועצת המשפטית לממשלה "לראות ולא להאמין! ראש עיריית אום אל פאחם, הוציא הודעת תנחומים לשני המחבלים שביצעו את הפיגוע בחדרה. פניתי ליועמ"ש שיורה למשטרת ישראל לחקור את ראש העיר בחשד לתמיכה בטרור ופונה לאיילת שקד בדרישה לפתוח בהליך הדחה".

חבר הכנסת אופיר סופר ממפלגת הציונות הדתית מסר כי "סמיר סובחי ראש עיריית אום אל פאחם צריך להיחקר עוד היום בחשד להסתה לטרור ועל שרת הפנים לפעול לסיום תפקידו. מי שתומך בטרור מקומו בכלא ולא על כיסא ראש העיר".

מתנועת אם תרצו נמסר בתגובה "אנו דורשים לעצור מיידית את ראש עיריית אום אל פאחם בחשד להסתה לטרור. מאחורי מופע הגינויים וההתחנפות מסתתר תומך טרור שמנחם את משפחות המחבלים המתועבים".

ארגון "עד כאן" מסר: "שוב הוכח כי מה שהמנהיגים הערבים אומרים בעברית הם אומרים הפוך בשפה הערבית. הסרת הפוסט רק לאחר בקשה משרת הפנים מראה כי התמיכה בטרור במגזר הערבי הגיעה גם למוסדות המדינה המתוקצבים. אנו קוראים לשרת הפנים להדיח את ראש העיר לאלתר. המלחמה בטרור חייבת להיות בפעולות נחרצות ולא בבקשות יפות".