הרב משה אסמן
הרב משה אסמןצילום: באדיבות חב"ד קייב

רבה של אוקראינה הרב משה אסמן סיפר הבוקר (א') כיצד הקהילה היהודית המקומית שנשארה בקייב מנסה לשרוד.

"הלילה היה יותר שקט בקייב אבל אני לא מאמין שזה שקט אמיתי", סיפר הרב בראיון לרדיו 'קול חי'. "בערים אחרות נמשכו הקרבות. הלילה שחררו כמה עיירות מסביב לקייב. אנחנו שלחנו קבוצה להציל מאות אנשים מצ'רנייב שנתונה תחת הפצצה משמעותית".

לדבריו, ההצטיידות לפסח עדיין נראית כמו חלום רחוק. "אנחנו עוד לא התחלנו להתארגן לפסח כי אנחנו מתנדבים יום וליל לעזור לזקנים. הבנתי שאמורים להכניס לנו משלוח של מצות, יין ואוכל. אני מקווה שכך יהיה שנוכל להיערך לחג הפסח. כעת, כל רגע שעובר אנחנו מצילים אנשים".

עוד סיפר רבה של אוקראינה: "במקומות נוספים הקרבות דווקא הולכים וגוברים, במריופול ואזור הים. יש שם 100-150 אלף איש שנשארו שם. אנשים נמצאים במרתפים. הרוסים רוצים לחבר את מריופול עם ניקולייב ואודסה. ככה אומרים".

מוקדם יותר מטה הביטחון הכללי באוקראינה מסר כי "עוצמת התקיפות האוויריות ושיגור הטילים מצד רוסיה, פחתו בימים האחרונים", זאת לאחר שמשרד ההגנה האוקראיני הצהיר אמש כי כוחותיו שולטים כעת בכל אזור קייב, שממנו נסוג בימים האחרונים הצבא הרוסי.

יחד עם זאת, נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי העריך כי "הכוחות הרוסיים שואפים להשתלט על דונבאס, ועל דרום המדינה". זלנסקי שיבח את הכוחות האוקראיניים שמגינים על עיר הנמל מריופול ואמר "ההתנגדות שלהם מאפשרת לערים אחרות להרוויח זמן יקר".