הוועדה אישרה: שימוע פומבי למועמדים לבית המשפט העליוןדוברות

הועדה לבחירת שופטים אישרה הבוקר (שני) את הצעתו של שר המשפטים, גדעון סער, לשימוע פומבי למועמדים לשיפוט בבית המשפט העליון.

הפומביות תחול על מעמד הראיונות של המועמדים בפני ועדת המשנה של הועדה (בה משתתפים בדרך כלל, כשמדובר בראיונות למועמדים לבית המשפט העליון, כלל חברי הועדה). לפי ההצעה, יועברו הראיונות לציבור בשידור חי בטלוויזיה.

בחירת המועמדים שתכלול את מרכיב השימוע הפומבי תחול על המועמדים לבית המשפט העליון שצפויים להיבחר על ידי הועדה מכאן והלאה.

להלן נוסח ההחלטה: "הוועדה לבחירת שופטים מחליטה כי הופעת מועמד לכהונה בבית המשפט העליון לפני ועדת המשנה, תצולם ותשודר לציבור בשידור ישיר".

בפתח הישיבה אמר השר סער: "אני מבקש להודות במיוחד ולבטא את הערכתי לנשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות. את ההצעה אני מביא היום מתוך ראיה משותפת בדבר חשיבות השקיפות. זה לא מובן מאליו. כל מערכת ציבורית צריכה לדעת לעשות שינויים מושכלים".

לדבריו, "אני משוכנע שהמרכיב הפומבי בהליך הבחירה והשקיפות שלו יתרמו להגברת אמון הציבור בהליך הבחירה לערכאת השיפוט העליונה שלנו. מעמדו של בית המשפט העליון, העובדה שהכרעותיו מהוות תקדים מחייב למערכת השיפוטית כולה והיקף עיסוקו בנושאים בעלי חשיבות ציבורית מבססים את הצורך במימד פומבי בחלק מהליך הבחירה".

"במשך שנים רבות פעלתי לקדם שינוי זה. עתה בשלה העת לביצוע המהלך בדרך המלך שהיא באמצעות החלטת הועדה לבחירת שופטים עצמה על פי סמכותה כחוק", סיכם סער.

בנוסף, הועדה בחרה בשופט בית המשפט העליון עוזי פוגלמן למשנה לנשיאת בית המשפט העליון . השופט פוגלמן יחליף בתפקיד המשנה לנשיאת בית המשפט העליון את שופט בית המשפט העליון ניל הנדל, אשר צפוי לפרוש בסוף חודש אפריל.

השופט פוגלמן מכהן בבית המשפט העליון החל מאפריל 2007. טרם מינויו לבית המשפט העליון כיהן כשופט במשך 9 שנים, החל מחודש נובמבר 2000, בבית המשפט המחוזי בתל אביב.