הללו. צמאה
הללו. צמאה באדיבות צמאה

כבר יותר מעשור שהניגונים החסידיים מככבים בפלייליסט של ישראלים מכל חלקי האוכלוסייה, בכל תחנות הרדיו ובכל אפליקציות המוסיקה וכמובן - באירועי צמאה בי"ט כסלו ולאורך השנה כולה.

אז אחרי שהניגונים של צמאה הפכו למיינסטרים וכמעט שאין ישראלי שלא מכיר לפחות אחד מהם, החליו יוזמי הפרויקט המוזיקלי שהגיע הזמן שהקהל הרחב יכיר לעומק גם את הסיפורים שמאחורי הניגונים.

הפתרון נמצא בדמות פודקאסט ניגונים חדש של צמאה בשם "הללו" שמתעתד לצלול לעומק הסיפור של הניגון, ולדמויות שמאחוריו. לניגונים יש סיפורים מרתקים, חלקם בני מאות שנים ויש ביניהם ניגונים שנוצרו בגלות סביבה קשה ועוינת מאוד לכל מה שרק "הריח" כמו יהדות או חסידות. חלקם אפילו הולחנו בכלא.

בפרק הראשון, בהשתתפות: עקיבא תורג'מן, הרב משה שילת, הרב אלי׳ וולף ונאור כרמי, מפליג הפודקאסט אל יקטרינוסלב - כיום העיר דנייפרו באוקראינה, שבה התגורר ופעל המקובל רבי לוי יצחק שניאורסון זצ"ל. דמות מופת, איש בעל אומץ נדיר, שעמד ללא מורא מול השלטון הקומוניסטי וכמובן - גם אביו של הרבי מליובאוויטש.

הניגון של רבי לוי יצחק מתחיל בכלל מהאמצע, בצעקה גדולה. הצעקה הזו היא סיפורו של רב ומנהיג שלמרות הקשיים והסבל שעבר, הלך עם האמת שלו עד הסוף ונשאר שמח. זו צעקה של שמחה ואופטימיות שבאה מתוך הקושי והטרגדיה.