השר מתן כהנא
השר מתן כהנא צילום: ערוץ 7

"כשהבנתי שלא ניתן להרכיב ממשלת ימין על מלא, צהלתי משמחה", את המשפט הזה אמר לי ראש ישיבה של אחת מהישיבות המפוארות של הציונות הדתית. ישיבה שכל מי שמבין דבר או שניים "במגזר" היה ממקם באזור החרד"לי-מתנחלי של הסקאלה.

"אחדות לכתחילה", חזר באוזניי ראש ישיבה מפוארת אחרת על אותו המסר במילים קצת אחרות, גם היא ממש לא מהישיבות הנחשבות ליברליות. (אדגיש כי שני ראשי הישיבות הסתייגו מתלות במפלגה ערבית).

ראשי הישיבה האלה, ועוד רבים רבים אחרים, הבינו מהר ממני תובנה חשובה ביותר. הם הבינו שאחרי 4 מערכות בחירות ללא הכרעה אולי יש איזה מסר שאנחנו מתקשים לקלוט.

הרבנים הבינו שהגיע הזמן שנפסיק לנסות לנצח ולהכריע אחד את השני וננסה ללכת ביחד. הם חששו שאולי אם נמשיך כמו קודם, החיים של האחים השמאלנים שלנו, האחים שלנו מהצבא, יהפכו כאן לבלתי נסבלים. שגם אם אפשר להקים ממשלת "ימין על מלא", אולי זה לא הזמן הנכון להגשים את כל החלומות שלנו בבת אחת. הם הבינו שלמרות המחלוקות הקשות, למרות הפערים, עכשיו הזמן לאחדות. לכתחילה.

ואכן עשינו את זה. וזה בכלל לא קל. ובאמת יש מחלוקות. אבל הקמנו ממשלה ששמה את האזרחים לפני הכל.
ממשלה שבאה לעבוד. ממשלה שנלחמת בטרור. ממשלה שנלחמת בגרעין האיראני. ממשלה שמחזקת את הזהות היהודית בלי כפייה.

ממשלה שנלחמת בקורונה בלי לרסק את האזרחים. ממשלה שמחזירה את המשילות שהוזנחה. ממשלה שמעבירה תקציב ומצמיחה את הכלכלה. ממשלה שמשקיעה באזרחי ישראל הערבים אחרי שנים של הזנחה.
ממשלה של תקווה. ממשלה שמחזירה לנו את האמונה בעצמנו. שאנחנו יכולים ביחד. שאנחנו רוצים ביחד.

יש כאלה שלא מבינים את זה. יש כאלה שמסיתים בפראות נגד הביחד הזה.

אסור לתת להם לנצח. אסור לתת להם לקחת לנו את ההזדמנות הזו.