השר מתן כהנא
השר מתן כהנא צילום: דוברות

אלה מכם שהצליחו לשמוע עד הסוף את דבריו של השר מתן כהנא הבוקר – ולא מרטו את שערותיהם, ואף לא הלכו לחפש כדור ואליום להרגעה – בוודאי תהו לעצמם מנין הוא שואב את העזות הזו להתייצב בפני חה"כ עמיחי שיקלי ולהאשימו ב"יריקה בפרצוף"?...

שהרי כלל נקוט בידינו: "חזקה אין אדם מעיז פניו בפני בעל חובו"! בין אם נבין כשיטת רש"י (ב"ק קז.) שהטעם הוא מפני שאין אדם מעיז פניו בפני מי שעשה לו טובה, ובין אם נאמר כשיטת תוס' (שם, ד"ה עירוב בדעת ריב"א) שאדם אינו יכול להעיז פניו בפני מי שיודע שהוא משקר – כך או כך, על אנשי ימינה להכיר טובה לחה"כ שיקלי על קולות המצביעים הרבים שהוא הביא למפלגתם, וגם אם להכרת הטוב המינימלית הזו אינם מסוגלים, הדעת נותנת שלכל הפחות לא ישקרו במצח נחושה בפני מי שיודע היטב עד כמה הם משקרים!

אולי אני תמים, אך אודה ואתוודה שלא האמנתי ש'ימינה' יגיעו נמוך כל כך. הרבה שיאים של שפל הם כבר שברו, אך זה האחרון עלה על כולם. לעמוד מול חה"כ עמיחי שיקלי, שמייצג את האנשים בהם בגדת, את הדרך אותה זנחת, את האמת ממנה התעלמת; קבל עם ישראל השומע אותך בלייב, ובהם בוחריך הנבגדים; אל נוכח המחנה הלאומי שבִּן-לֵיל-בלהות אחד הפכת לאויביך; ומול פניה של חה"כ סילמן שבחוצפתך אתה שוב חוזר על השקר כאילו היא פרשה כתוצאה מלחצים ולא מתוך נאמנות אידיאולוגית, עד שהיא הזדעקה: "אל תקטין אותי!" – מול כל אלה עומד כהנא ואומר:

"אתה ח"כ שקלי, ברגע האמת, ברגע הגורלי, השתפנת. ברחת מלקחת אחריות... אם ערכים עמדו בבסיס ההחלטה שלך, איך העזת להצביע נגד חוק האזרחות?.. אתה מנסה לצייר את עצמך כאיזה קדוש מעונה... הרהבת עוז והשתתפת ונאמת בהפגנת אופוזיציה נגד הממשלה... אנחנו באים להציל את המדינה ואתה חובר לגדול השקרנים בפוליטיקה הישראלית?... פרשת מאיתנו כי דאגת לעתידך הפוליטי. כנראה הכרת טוב מאיתנו את פטרונך החדש וידעת מה מצפה למי שישים את טובת המדינה לפני טובתו האישית... פרשת מאיתנו כי לא היה לך האומץ לעבור את מה שאנחנו עוברים בשביל המדינה..."

לקרוא ולא להאמין. גם אתם מרגישים שכל מילה פה אמת, רק הפוך?...

ואולי, זהו למעשה פרצופה המעוות של מפלגת השקר וההיפך 'ימינה'. במפלגה זו, עליך להפוך את התמונה כדי לראות אותה ישר, אחרת אתה עלול להשתגע:

במפלגת 'שמאלה', בגידה בבוחרים היא 'לקיחת אחריות' (שהרי מה הם מבינים האספסוף הזה שהמליך אותי?..), עמידה על עקרונות היא 'השתפנות' או 'דאגה לעתיד הפוליטי' (כי את כהנא הכיסא לא מעניין, כידוע...), רה"מ לשעבר נתניהו שנבחר שוב ושוב ע"י מיליון בוחרים הוא 'גדול השקרנים בפוליטיקה הישראלית' ורה"מ בנט שלא עובר את אחוז-החסימה 'שם את טובת המדינה לפני טובתו האישית' (ברור, הוא בכלל לא רצה בתפקיד הזה...). במפלגת 'שמאלה' ראש-ממשלה ללא תמיכה ציבורית זה דווקא יתרון כי אין לך את מי לרצות, להונות את בוחריך זה מעשה הדורש אומץ, וזעקות הכאב של הנגזלים הם 'התעמרות ולחצים פסולים' (והם האשמים באובדן יקיריהם של אנשי המפלגה), וכל ביקורת על דרכם החדשה היא 'תעשייה של שנאה ופלגנות'.

בהשגחה פרטית מדויקת, הגיע אתמול רש"י הקדוש, בראשון של פרשת קדושים, וכמו הקדים רפואה למכתנו. במילים ספורות מעביר לנו רש"י שיעור בפסיכו-פתולוגיה, ומסייע לנו בהבנת נפתולי הנפש של מי שהתמכר לעשות הרע. איך אומר חה"כ שיקלי? "ממשלת עבירה גוררת עבירה":

על הפסוק "לֹא תִּגְנֹבוּ וְלֹֽא-תְכַֽחֲשׁוּ וְלֹֽא-תְשַׁקְּרוּ אִישׁ בַּֽעֲמִיתֽוֹ" (ויקרא יט, יא) כתב רש"י בלשונו הזהב: "אִם גָּנַבְתָּ, סוֹפְךָ לְכַחֵשׁ, סוֹפְךָ לְשַׁקֵּר, סוֹפְךָ לְהִשָּׁבַע לַשֶּׁקֶר".

אדם המועל באמון חבירו ומסוגל לגנוב את ממונו, לא מצליח לעמוד נכוחה מול האמת המביכה אותו ומציקה למצפונו, לכן הוא יכחש באמת. הוא יטיל דופי בדוברי האמת, ויפקפק ביושרם. אך בכך מצפונו טרם התנקה, האמת עדיין מציקה, לכן צריך לשקר. כלומר, לטעון לאמת אחרת שלאורהּ האמת תהא שקר, והשקר יהיה אמת. כך הוא ירגיש טוב עם עצמו שהוא מציל את העולם. הוא כל-כך משוכנע באמת שבדה לעצמו, עד שהוא מוכן אפילו להישבע עליה לשקר בבית הדין, עבירה חמורה כל-כך עד שהעולם כולו מזדעזע משבועת שקר (עיין תוספתא סוטה ז, ב).

"מִי שֶׁפָּרַע מֵאַנְשֵׁי דוֹר הַמַּבּוּל וּמִדּוֹר הַפַּלָּגָה – הוּא עָתִיד לְהִפָּרַע מִמִּי שֶׁאֵינוֹ עוֹמֵד בְּדִבּוּרוֹ". (בבא מציעא פ"ד, מ"ב)

הכותב הינו ר"מ לשעבר בישיבה גבוהה, מחבר הספרים 'כלים ביד כלינו' ו'הדור הבא'

לתגובות: ori15cohen@gmail.com