רמי יונס
רמי יונס צילום: מהצד השני, כאן 11

רמי יונס, מנחה התכנית "מהצד השני" בשפה הערבית, המשודרת מידי ערב בתאגיד השידור הציבורי "כאן", כינה את צבא ההגנה לישראל "רוצח של עשרות פלסטינים".

בנוסף, אמל עוראבי, המשדר מפעם לפעם פינה תכנית "מהצד השני" בשפה הערבית, הצטרף לקריאת ההסתה של ח"כ איימן עודה שקרא חיילים ולשוטרים הערבים "תזרקו את הנשק בפרצוף" של "כוחות הביטחון של הכיבוש".

בפוסט שכתב יונס בחשבון הפייסבוק שלו לפני כשלושה שבועות הוא יצא נגד פלסטינים שמתביישים בגל הפיגועים שמבצעים מחבלים ערבים, ואף כינה את את צה"ל בכינוי "רוצח". לדבריו, "הצבא הישראלי הפך לרוצח של עשרות פלסטינים בחודש מאי. הו, כל כך הרבה מהם כי הצבא יכול להרוג ולעשות מה שהוא רוצה בלי לתת דין וחשבון".

עוראבי כתב בחשבון הטוויטר שלו ביום בו התפרעו הפלסטינים בהר הבית: "עצם המחשבה שיש שוטרים/חיילים ערבים שהשתתפו היום בפלישה לאל-אקסא ותקפו מתפללים, גורמת לי לתחושת גועל ורצון להקיא. 'תזרקו את הנשק בפרצוף שלהם'".

בתוך כך, הוא השווה את המתפרעים בהר הבית לנשים האוקראיניות שמתנגדות למתקפות הצבא הרוסי. "אותם ישראלים שהתרגשו עד דמעות למראות הנשים האוקראיניות מכינות בקבוקי תבערה", הוא כתב בטוויטר, "כעת בוכים על כך שהצעירים הפלסטינים אספו ערימה של אבנים ברחבת המסגד. האמנם?".

אמל עוראבי
אמל עוראבי צילום: כאן

לאחר פניית ערוץ 7 נמסר מתאגיד השידור כאן כי ועדת האתיקה של התאגיד בוחנת את התבטאויות צמד השדרנים נגד מדינת ישראל.

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: "נקווה שסוף סוף הצדק יעשה. צמד שדרנים שבוחרים יום יום לנשוך את היד שמאכילה אותם. במקום להוות גשר ולהציף את האמת, הם בוחרים להסית לשקר להמריד ולפגוע בציבור אזרחי ישראל כוחות הביטחון וחיילי צה"ל ובשוטרים הערבים שמוסרים את נפשם פשוטו כמשמעו למען אזרחי ישראל היהודים והערבים כאחד. אני מקווה שועדת האתיקה תתקן את הטעות שלה כאשר אישרה למסיתים הללו לקבל במה. מקומם בכלא לא בתאגיד הממומן מכספי ציבור".

ממתן פלג יו"ר תנועת אם תרצו ומאור צמח יו"ר ארגון לך ירושלים נמסר בתגובה: "רמי יונס לא עומד בכללי האתיקה של שידור ציבורי בישראל. הוא אולי עומד בכללי האתיקה של החמאס. אין שום סיבה שמועצת התאגיד הממומנת על ידי כספי הציבור הישראלי תמשיך להתעקש לשלם משכורת לאדם מסית שמשווה בין לחימה בטרור ובין פיגועים נוראיים אשר בוצעו בידי מחבלים. את האובססיה שלו נגד חיילי צה"ל הוא מוזמן להציג ברמאללה או בעזה. לא יכול להיות שאיש כזה ימשיך לקבל שכר מאזרחי ישראל".

יו"ר 'עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר (הציונות הדתית) מסר: "לא רק בכנסת יש גייס חמישי שתומכים בטרור, גם בתקשורת. צריך להוקיע את יונס ולא לתת במה למי שתוקף את חיילי צה"ל. להדיחו לאלתר ובשלב זה להשעות אותו עד להחלטת ועדת האתיקה של התאגיד בעניינו. המשכורת של יונס יוצאת מהכיס של כולנו ומי ששונא את צה"ל והמדינה לא צריך לקבל כסף מכספי ציבור".

ח"כ קטי שטרית (הליכוד) מסרה: "לא צריך שום ועדת אתיקה. האיש הבזוי הזה צריך לעוף מהשידור הציבורי. לא יכול להיות שאדם כזה ימשיך לקבל שכר מאזרחי ישראל. ‏אין מקום לשקרים וביזוי חיילי צה"ל בערוץ טלוויזיה שממומן מאיתנו".

מתאגיד כאן נמסר: "הנושא נמצא בבחינת ועדת האתיקה".

כזכור, לאחר שפורסם בערוץ 7 כי יונס כינה את חיילי צה"ל "ישראלים נאצים" ומביע תמיכה בתנועת ה-BDS, ועדת האתיקה של התאגיד דנה בהתבטאויותיו של מנחה תכנית "מהצד השני" בערבית. אולם, הן ועדת האתיקה הפנימית של התאגיד והן ועדת האתיקה של המועצה לא קבעו כי יש להפסיק את העסקתו של המגיש שכינה את חיילי צה"ל נאצים בנימוק כי "ועדת האתיקה אינה עוסקת בהתנהלותם של העיתונאים טרם הצטרפותם לתאגיד. תאגיד השידור הציבורי פועל על סמך קוד אתי מגובש לרבות כללי התנהלות ברשתות החברתיות של עובדי התאגיד", נאמר בהחלטת ועדת האתיקה.