הכרעת דין חתונת השנאה ערוץ 7

בית משפט השלום בירושלים הרשיע הבוקר (רביעי) שבעה צעירים בהסתה לאלימות בשל מעורבותם בחתונת פעילי הימין שנערכה בירושלים לפני שבע שנים.

השופט איתן כהן זיכה את הזמר סיני תור מחמת הספק ונימק: "מצאתי כי הוא לא ידע על המעשה ולא התכוון לקחת בו חלק".

בפסק הדין כתב השופט: "האירוע המתואר בכתב האישום הוא חמור ומצער וחבל שאירע. מדובר על הפגנת שמחה בקשר עם רצח של חפים מפשע, במהלך הריקודים ושירים אשר שלהבו את הנוכחים. הנאשמים המחישו את המסר המסית בעת שנוגנו שירים בעלי תוכן רלוונטי הקורא לנקמה".

פרליטי המורשעים הודיעו כי יערערו על ההחלטה.

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר הגיב להרשעת שבעת הצעירים ואמר: "החלטת בית המשפט להרשיע את משתתפי תיק החתונה שגויה ומנציחה את האכיפה הבררנית נגד פעילי ימין. במהלך הדיון הצגו עשרות ראיות של התבטאויות, חתונות ומיצגים של הסתה לאלימות וטרור מאנשי שמאל וערבים, כאשר במקרים הללו איש לא הועמד לדין ובמרביתם גם לא נפתחה חקירה".

"לא ברור מדוע בחתונות ברהט ואום אל פחם איש לא מגיש כתב אישום ואילו כאן מרשיעים חבורת צעירים שגם אם עשו מעשים לא יפים, אין שום דבר פלילי במעשיהם ואין שוויון באכיפה. אמליץ להם להגיש ערעור", דברי בן גביר.

עורך הדין אביחי חג'בי מארגון 'חוננו' המייצג את הנאשמים אמר לערוץ 7 לפני תחילת הדיון: "אנחנו ממתינים להכרעת דין, לאחר שהתקבלו הכרעות דין קודמות כלפי מעורבים אחרים שכללו זיכוי מוחלט. אנחנו מקווים שכך יהיה גם עם הבגירים, כי אין סיבה לאבחנה ביניהם".

"אנחנו מבקשים לסיים את הסאגה של שבע שנים שבהן פרקליטות המדינה מתנכלת לחבורה של צעירים, כשאנחנו הצגנו ראיות שבנסיבות דומות ובעבירות חמורות יותר זוכו נאשמים", הוסיף חג'בי.

בספטמבר בשנה שעברה זיכה בית משפט השלום לנוער בירושלים את חמשת הקטינים נאשמי תיק 'חתונת השנאה' מעבירות הסתה לטרור ואלימות.

עו"ד משה פולסקי מארגון חוננו המייצג שניים מהקטינים בירך על ההחלטה: "אנו שמחים שבית המשפט קיבל את עקרי הטענות שלנו, הן לכך שלא היתה שם הסתה, הן לכך שהפרקליטות נקטה באכיפה בררנית.

''מדוע המאשימה בחרה דווקא להעמיד לדין את הנאשמים האלה? בסופו של יום עיקר הטענות שלנו שמדובר בתיק עם רקע פוליטי שהתנהל כנגד נערי הגבעות התקבלו, ובית המשפט זיכה את הנאשמים מעבירת ההסתה", הוסיף פולסקי.

ח"כ איתמר בן גביר שייצג את הבגירים בתיק ואף נכח בחתונה, מסר בתגובה: "מהרגע הראשון טענתי שהפרקליטות נתלתה על עץ גבוה ומדובר בכתב אישום פוליטי, מופרך ומיותר. מאוד לא אהבתי שדקרו תמונת תינוק ולא צריך להסכים עם התמונות הלא יפות ששודרו מהחתונה, כדי להבין שבמדינת ישראל אסור שתהיה אפליה, ברהט חוגגים עם רובים, באום אל-פאחם יורים יריות בחתונות ורק כאן הגישו כתב אישום.

''לא כל מעשה לא יפה ומכוער הוא פלילי וחשוב שבית המשפט העביר לפרקליטות מסר שלא מדובר בעבירה פלילית. חופש הביטוי נבחן דווקא ברגעים כאלה. כעת אני מקווה שהפרקליטות תחזור בה מכל האישומים כלפי הבגירים בפרשה ותחסוך משפט מיותר", הוסיף בן גביר.

באירוע החתונה דקרו צעירים את תמונתו של עלי דוואבשה, התינוק שנשרף למוות יחד עם הוריו בפיגוע בכפר דומא. לפני החתונה, שנערכה בפברואר 2015, הודפסו תמונותיהם של בני משפחת דוואבשה סעד, כפי שפורסמו בכלי התקשורת לאחר הפיגוע בכפר דומא שבנפת שכם. תיעוד מהחתונה פורסם בחדשות 13.

על תמונתו של התינוק עלי נכתב "נקמה". התמונות הודבקו על קרטונים וחוברו להם קרשים, כך שניתן יהיה להניפם כשלטים. במהלך החתונה החלו הנאשמים לרקוד תוך שהם מניפים את ידיהם באוויר, וחלקם מניפים את תמונות משפחת דוואבשה, כלי נשק, ובקבוקי זכוכים שדימו בקבוקי תבערה, לצלילי השיר "זכרני נא" בו החליפו את את המילה "פלישתים" ב"פלסטין".