מתייחדים עם זכר הנופלים. הר הרצל
מתייחדים עם זכר הנופלים. הר הרצל צילום: Yonatan Sindel/Flash90

צחי מזרחי ז"ל הוא בן להוריו ואח בכור לשני אחיו הצעירים, הרבה לפני שהתגייס והיה לחייל בצבא הגנה לישראל.

צחי הוא בן למשפחה ענפה עם סבים וסבתות, הרבה דודים ודודות, אחיינים ואחייניות, שנים לפני שהיה ללוחם ביחידה בה שירתנו יחדיו כתף אל כתף, לצד לוחמים ומפקדים מובחרים.

צחי היה תלמיד מוערך על ידי מחנכיו ורעיו, ספורטאי מצטיין ושחקן נשמה קבוצתי בטרם היה לחלק מצוות לוחמים מגובש ומיומן, שנותר כזה גם בחלוף הזמן.

צחי היה חבר לספסל הלימודים, לשבט הצופים, לקבוצת הכדורסל וסתם לבילויים לפני שיצא לאימונים, למבצעים ולמסעות משקלים.

צחי היה חבר של עופרה ואהב אותה לפני שהיה למפקד וקצין ביחידה שאהב את חייליו ואת חבריו לנשק שהחזירו לו אהבה והערכה רבה.

26 שנה חלפו מאז נפל צחי בלבנון ב- י"ב בסיון תשנ"ו (30 במאי 1996) והותיר חלל ענק בלב של משפחתו וחבריו שצבר בשנות חייו.

הזמן שחלף לא ריפא, העלים או השכיח את הכאב הנורא על האבדן, אך בהחלט גרם להבשלת יוזמות משותפות של החברים בשיתוף המשפחה.

אמנם עברו 26 שנה מאז נפרדנו מצחי של הוריו, אחיו, משפחתו וחבריו, אך הזמן עשה את שלו ובשנה ה-25 לנפילתו התקיים לראשונה בגימנסיה העברית בירושלים, בית הספר בו התחנכנו, טורניר כדורסל לזכרו בהשתתפות המשפחה, חיילי היחידה וחבריו משכבר הימים לצבא וללימודים, בניצוחו של המורה לספורט – יובל, שקרע לנו את הצורה אך הכין אותנו היטב לצבא.

השבוע ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, יוקרן לראשונה סרט לזכרו של צחי שהופק במהלך השנה האחרונה ביוזמת החברים ובשיתוף פעולה בין כל מוקירי זכרו לטובה. לקח לנו 25 שנה להפיק סרט, להכיר באמצעותו את צחי מחדש ולהשלים פרקים יפים בעברו. כחברים לנשק – זכינו להכיר את צחי הילד, התלמיד והאזרח. חבריו ללימודים ולצופים זכו מאידך להכיר את צחי הלוחם, המפקד והקצין האמיץ והנערץ.

לקח לי אישית כמעט 25 שנה כדי להנציח את צחי במיזם העסקי לו אני שותף עם חבר יקר, כשהחלטנו לקרוא למוצר הדגל שלנו: "נצחית". שם המכיל את אותיות שמו של צחי, אותו קיבלתי בהשראה עת ישבתי ליד קברו בהר הרצל בתקופת הקורונה.

פעם, בעת אחד מביקורי המפקדים הבכירים ביחידתי, הפצרתי באותו מפקד בכיר לקדם עניינים חשובים הנחוצים לרווחת החיילים. זכורה לי היטב תשובתו הקצרה שמלווה אותי גם כיום: "כשמטגנים צ'יפס לא אומרים נו". לקח לנו, למשפחה ולחברים של צחי, "קצת" זמן להתבשל כמו שצריך ובמידה הראויה בכדי לארגן את טורניר הכדורסל בגימנסיה העברית ולהעניק מלגות לתלמידים מצטיינים. לקח לנו עוד קצת זמן כדי להפיק את הסרט המושלם ולהנציח את זכרו ודרכו של צחי בדרכים יצירתיות ושונות לעד.

אנחנו, המשפחה והחברים, מזמינים אתכם להכיר את צחי שלנו. הסרט "צחי מזרחי- הלב זוכר" שהפקנו לזכרו ועליו אמון היה אופיר פז המוכשר, יוקרן ביום שלישי- ערב יום הזיכרון בשעה 01:05 וביום הזיכרון עצמו (יום רביעי) בשעה 14:15 בערוץ 12.

יהי זכרו של סגן צחי מזרחי ז"ל ברוך לעד.