עו"ד ציון אמיר
עו"ד ציון אמיר צילום: אלירן אהרון

סרטה של אילה חסון על שבע שנות החקירות והעוול שעבר גל הירש מטלטל רבים. עורך הדין ציון אמיר מספר בראיון לערוץ 7 על התובנות שעולות בעיניו מהסרט הקשה.

לדבריו מדובר בתרחיש שהוא אכן מפחיד ואכן יכול לקרות לכל אחד, אבל "זה לא קורה בפעם הראשונה. פעם אחר פעם אנחנו נחשפים לסיפורים דומים והדבר הזה קשה עד מאוד. הסרט הוא לא פחות משליחות ציבורית שאין חשובה ממנה. זה מסמך מרתק, משפטית ואנושית".

"קשה למצוא מילים שיתארו את גודל הזוועה, המחדל וההתנהגות הראויה לכל גנאי של מערכת האכיפה שבמשך שבע שנים לא מרפה איפה שהיה צריך להרפות, בוודאי אחרי שהאישומים המרכזיים שאיתם נפתחה החקירה על שוחד והטיית מכרזים התפוגגו וירדו מסדר היום בעילה של חוסר אשמה", אומר עו"ד אמיר הסבור כי מדובר ב"דברים מאוד מדאיגים", ואם משהו טוב יכול לצאת מפרשה חמורה כל כך שהתנהלה ומתנהלת נגד "גיבור ישראל", כהגדרתו, הרי היא חקירה שיכולה להתבצע לעומק על ידי ועדה בלתי תלויה שתוכל לבחון את הדברים מראשיתם. מעבר לכך, אומר אמיר, יש "לעצור את המשפט כדי שהיועצת המשפטית לממשלה תשקול אם לא ראוי להקפיא תהליכים".

האם בכלל ניתן לבצע ניקוי אורוות של ממש כאשר פניה של המערכת מתגלים ככאלה? אמיר משיב: "כל אזרח שמאמין בסדרי מנהל תקין ובממשל תקין וכל מי שחרד לדמוקרטיה שלנו צריך להאמין שניתן לעשות ניקוי אורוות. זה לא יהיה קל. זה יהיה קשה מאוד. זה לשנות סדרי בראשית. להפוך מציאות קיימת על פיה עם רפורמות דרמטיות לעומק ולאורך במערכת המשפט, במערכת האכיפה ובפרקליטות וגם בשופטים. הרי דבר כזה לא היה מתאפשר אם שופטים היו מוציאים יותר כרטיסים אדומים למערכת האכיפה כשדברים לא ראויים מתגלים לנגד עיניהם".

לשאלתנו אם יתכן ושופטים אינם מוציאים כרטיסים אדומים שכאלה למערכת האכיפה בשל חשש ופחד שלהם מהמערכות השונות, משיב עו"ד אמיר כי אם מישהו חושש מהחום שלא ייכנס למטבח. "שופט נשבע אמונים כשהוא מתמנה לעשות משפט צדק ואין עליו מורא זולת מוראו של החוק. אוי ואבוי אם שופט מרגיש שהוא חש מורא".

לטעמו של אמיר במידה וכפי שמשתקף מסרטה של אילה חסון אכן גל הירש לא חטא הרי שמי שהעמיד אותו לדין והעביר אותו את מסכת היסורים הזו הוא שחטא ועליו לתת את הדין. לשאלתנו אם קיימת במערכת החוק הישראלית אפשרות שאכן אדם כזה יתן את הדין ברוח מושג 'העדים הזוממים' בעולמה של היהדות, משיב אמיר ואומר כי אפשרות משפטית כזו אכן קיימת, "אבל כדי שזה יקרה צריך לטלטל את המערכת ונדרשת ועדת חקירה בלתי תלויה שתחקור מתחילה ועד סוף כיצד החלה החקירה הזו מאז נודע דבר הכוונה למנות אותו למפכ"ל המשטרה, ולהגיע למסקנות, ואם מדובר במסקנות אישיות כלפי מי שנטלו חלק בדבר הזה שהיה ללא כלום והפך לאבק מוחלט, אז שיתנו את הדין. אין שאלה על כך".