פרופ' אלישע האס
פרופ' אלישע האס צילום: עצמי

מה אמור להיות ייעודם של ימי זיכרון ממלכתיים, בהקשר זה יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל?

הנימה שעדיין מקובלת ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל היא נימת השתתפות בצערן וסבלן של המשפחות השכולות, מעין יום אבל לאומי. אולם, לכל משפחה שכולה יש יום זיכרון פרטי בתאריך המתאים שבו היא חוזרת אל צערה. לאחר שנים אחדות או עשרות שנים האבל דוהה והזיכרון מקבל פנים אחרות.

המשפחות לא זקוקות לעוד יום אבל בכל שנה והלאום לא זקוק ליום אבל. מדוע נימת האבל נשמרת? לפי דעתי משום רגשי אשמה בלתי נמנעים של מי שהלכו (או לא הלכו) לשדה המערכה וחזרו חיים בעוד חבריהם נפלו בקרב. אנו החיים כאן היום, האם מימשנו בצורה נכונה את האשראי שנתנה לנו ההקרבה בשדה הקרב? מניסיוני האישי זו תחושה בלתי נמנעת של פרטים, אך אינה צריכה להכתיב את תוכן יום הזיכרון הממלכתי.

לפי עניות דעתי יום זיכרון ממלכתי שיישמר לאורך ימים אמור להיות יום של חשבון נפש שבו עלינו לבחון ביושר האם הדרך שבה הלאום הולך בימים אלה מצדיקה את ההקרבה של הלוחמים. הלוחמים יוצאים למערכה בידיעה שאין בטחון שיצאו ממנה בחיים. אף אחד לא מתנדב למות בקרב, אולם מי שמתגייס לפעול ב"קו הדם" עושה זאת בידיעה שהוא וחבריו אינם יודעים מי מהם לא ישוב.

ביום זיכרון ממלכתי, אנו אמורים לזכור שהלוחמים שיצאו בשליחות הלאום, ונטלו על עצמם סיכון רב, עשו זאת משום שיש ייעוד שהוא מעבר לאינטרס הקיום הפרטי, אינטרס חיי הפרט. אילו היה מפקד מנמק פקודת הסתערות בטיעון "קדימה הסתער למען הוריך, למען רעייתך או למען ילדיך" היה חייל רציונלי עונה "לא תודה, אני הולך הביתה לשמור עליהם". לכן הפקודה היא "אנו מסתערים ומסתכנים למען דבר שהוא נשגב, שהוא הקיום של הגוף המשותף שנקרא הלאום היהודי ולצורך זה המדינה שבה הוא מתקיים". במובן זה הרציונל הבסיסי של גיוס חובה לשירות קרבי הוא שחיי הפרט משניים לקיומיות הלאום.

לאור זאת, ביום הזיכרון הלאומי יש מקום להעלות על נס את ההישגים של הלאום בזכות הניצחון במערכה שהושג על ידי נכונות ההקרבה של הלוחמים, וגם לשאול האם יכולנו לעשות יותר מתוקף האשראי שקיבלנו בזכות ההקרבה.

כך אמור להיות יום זיכרון ממלכתי שאינו יום אבל לאומי אלא יום של חשבון נפש לאומי. כשם שראש השנה נקרא "יום הזיכרון" והוא יום שבו לא עוסקים בחשבון נפש של הפרט אלא של הלאום והעולם כולו, כך מן הדין שיהיה גם תוכנו של יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל.

פרופ' האס הוא יו"ר חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי

whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7