אזור חרסון
אזור חרסון צילום: איסטוק

התותחים באוקראינה ממשיכים לרעום, והמערב ממשיך להזרים נשק איכות ומתקדם לידי האוקראינים שממשיכים להפתיע ולהוכיח יכולות גבוהות אל מול האויב הרוסי.

ביומיים האחרונים נרשמת התפתחות בסוגיית החיילים והאזרחים הנצורים במפעל המתכות שבאזור התעשיה של מריופול.

למרות שפוטין הצהיר בעצמו ובאמצעות אנשיו, כי לא יסכים לשום הסכם פינוי ויכריח את האנשים הנצורים להיכנע או למות, בפועל מתנהל ביומיים האחרונים מבצע ענק של פינוי הנצורים.

אתמול דווח על כך שכ־200 נצורים בלבד נותרו במפעל הענק, שחלקים ממנו נמצאים מתחת לפני הקרקע, ובשל כך הם מוגנים מפני ההתקפות הרוסיות.

תחילה נטען כי כאלפיים חיילים נמצאים במפעל וכ-3000 אזרחים, אבל בפועל נראה שהמספרים נמוכים יותר באופן משמעותי, ובסך הכל פונו מהמקום כמה מאות בני אדם, וכאמור כ־200 נוספים נשארו לעת עתה.

רוב הנצורים שפונו מהמפעל, אחרי התבצרות של למעלה מחודש, הועברו לעיר זפוריז'יה שנשלטת על ידי אוקראינה, למרות נסיונות שעשתה רוסיה לכבוש אותה בראשית המלחמה.

אתמול אחה"צ דווח כי רוסיה החלה להסתער על המפעל בנסיון לכבוש אותו על הנצורים האחרונים שנותרו בו, ובהתקפה נהרגו שתי נשים ונפצעו עשרה בני אדם נוספים, כך לפי האוקראינים.

יתכן שהסיבה שבגינה הסכים פוטין למבצע החילוץ, נעוצה בעובדה שתאריך התשיעי במאי מתקרב, היום בו נכנעה גרמניה הנאצית ושנחשב ליום חג לאומי ברוסיה מאז סיום מלחמת העולם השניה ועד כה.

הרצון העז של פוטין להציג בפני אזרחי רוסיה תמונת נצחון, והישג משמעותי שהושג עד כה, עשוי להיות הסיבה לנסיון שלו לקדם את השלמת הכיבוש של מריופול, גם במחיר ויתור על כניעתם או חיסולם של אחרוני הנצורים.

בפועל, רוסיה לא השיגה כמעט שום הישג משמעותי מאז תחילת המלחמה, וכיבושה של העיר מריופול נחשב לאירוע הדרמטי ביותר והחשוב ביותר מבחינתה של רוסיה שאינה יכולה להתגאות בהישגים גדולים יותר.

העובדה שבמפעל בפאתי העיר עדיין נצורים לוחמים ואזרחים אוקראינים המסרבים להיכנע לכיבוש הרוסי, מעיבה על ה'הישג' החשוב, ולכן נאלץ פוטין לקבל את התכתיבים האוקראינים בהקשר זה, כדי להשלים את כיבושה של העיר שנחרבה לחלוטין במהלך המלחמה.

בתוך כך ממשיכה רוסיה לצבור תבוסות בשדה הקרב, ואתמול הכריזו האוקראינים על התקדמות משמעותית, לאחר ששחררו את הכפר מולודובה, שבמחוז חרקוב.

בכך מרחיקים האוקראינים את רוסיה צעד נוסף מכיבושה של העיר חרקוב, שהיתה היעד הראשון של רוסיה, ושמתגוננת מפני הכיבוש הרוסי עוד מהיום הראשון ללחימה, שבמהלכו הקיפה רוסיה את חרקוב כולה בטנקים, ואף הצליחה להיכנס לחלקים מהעיר שהגיבה במלחמה עיקשת והדפה את המתקפה הרוסית.

עיר משמעותית נוספת שנכבשה על ידי רוסיה לבד ממריופול היא העיר חרסון, שבשונה ממריופול נפלה לידי רוסיה כפרי בשל, וכמעט לא ספגה נזקים במהלך הכיבוש.

רוב תושבי חרסון עדיין מתגוררים בה ולא הספיקו להימלט לפני הכיבוש הרוסי שהיה בימים הראשונים של המלחמה.

נסיונות המחאה שלהם כנגד הכיבוש הרוסי דוכאו ביד קשה, ובימים האחרונים הופלה התקשורת הסלולארית בעיר, והתושבים אינם יכולים ליצור שר עם העולם שמחוץ לעיר, כחלק ממבצע רוסי נרחב להחלת הכיבוש על כל חלקי העיר ועל המסחר שלה.

לפי הדיווחים, פוטין פועל לכפות על תושבי חרסון שימוש במטבע הרוסי בלבד ומחיקת כל סממן אוקראיני בחיי המסחר.

המיסים יועברו לקופתה של רוסיה, רשתות התקשורת יחוברו לתשתיות הרוסיות בלבד, כך שהתושבים בעיר לא יוכלו להיחשף לחדשות מאוקראינה באופן חופשי כפי שהם יכולים כיום.

לפי דיווחים שונים, פוטין מתכוון גם להכיר ב'בקשתה' של חרסון להפוך למדינה עצמאית, והיא תוכר על ידי רוסיה כרפובליקה בפני עצמה, בדומה ל'רפובליקות' של דונייצק ולוגנסק. זאת, חרף העובדה שתושבי העיר ברובם מתנגדים בתוקף לכיבוש הרוסי ושואפים לחזור לשליטה אוקראינית מלאה.

אמש דווח על מתקפת טילים נרחבת מכיוון רוסיה על יעדים שונים באוקראינה, ועל אזעקות שהופעלו בערים רבות באוקראינה. בפועל דווח לאחר מכן על ארבע או חמש נפילות של טילים בתוך שטחי העיר לבוב שבמערב המדינה, לא ברור מה הן המטרות שנפגעו. לפי הודעת ראש העיר של לבוב, רשת החשמל נפלה בחלקים מהעיר בעקבות פגיעות הטילים.