בסרטון חדש של הסדרה 'מעבר לפינה' של ארגון חותם, מסביר הרב יוני לביא לקראת יום העצמאות ה-74 כיצד ניתן לבקר את התנהלותה של המדינה ואת מעשיה תוך כדי אהבתנו הגדולה אליה.

במהלך הסרטון ממשיל הרב יוני לביא למרבה ההפתעה את מדינת ישראל – לזברה.

"אדם אחד הלך לגן חיות ועבר ליד הכלוב של הזברה, פתאום התעוררה בראשו שאלה פילוסופית, מה זה בעצם זברה", סיפר הרב לביא, "האם זו חיה שחרוה עם פסים לבנים או שזו חיה לבנה עם פסים שחורים. השאלה הזו היא לא רק על זברות אלא על החיים בכלל, ועל מדינת ישראל בפרט".

לדברי הרב לביא, ישנה השפעה בין אם אדם נולד לפני קום המדינה או לאחריה "האם זאת מדינה שחורה עם קלקולים ועם חסרונות שיש פה ושם פסים לבנים, שזאת לא פעם הגישה של אנשים שנולדו לאחר הקמת המדינה. ועבורם היא דבר מובן מאליו, הם לא מכירים משהו אחר, והם גם לא מעריכים אותו. זאת לעומת מי שנולד לפני כן ויודע להעריך את הפלא הגדול ואת הזכות העצומה בהקמת מדינת ישראל, ומבין שזאת מתנה שקיבלנו משמיים. היא לבנה ויש בה גם כמה פסים שחורים", הסביר הרב.

בסיכום הסרטון, קבע הרב כי דווקא בזכות האהבה למדינת ישראל ניתן לבקר ולנסות לשפר אותה "דווקא בזכות האמון הגדול שיש לנו במדינה , בהתגשמות של חזון הנביאים שמופיע בה, בעתיד הגדול שמצפה לה, אנחנו מבקרים, אנחנו רוצים לשפר, לתקן, אבל מתאזרים בסבלנות. המציאות אין לה כנפיים אמר הרב קוק, דברים טובים קורים לאט, יש לנו סבלנות. יש הרבה טוב והוא יהיה עוד יותר".

סרטון זה מצטרף לסדרת סרטונים קצרים תחת השם 'מעבר לפינה' שמוציא ארגון חותם בחודשים האחרונים. במהלך הסרטונים עולות סוגיות רבות ומגוונות בנושאי זהות וערכים במדינת ישראל של ימינו מנקודת מבט יהודית שמונגשת לציבור על ידי רבנים שונים לקהל הרחב.