בבנייני האומה בירושלים נערך הערב (חמישי) טקס הענקת פרס ישראל לשנת תשפ"ב 2022.

הטקס מתקיים במעמד נשיא המדינה יצחק הרצוג, ראש הממשלה נפתלי בנט ושרת החינוך יפעת שאשא ביטון.

בטקס, שיעמוד השנה בסימן "האדם - הווייתו, יצירותיו והישגיו לצד אותה שאיפה בלתי מתפשרת להצטיין ולהוביל", ישתתפו גם יו"ר הכנסת ח"כ מיקי לוי, נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות וראש העיר ירושלים משה ליאון.

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון נאמה בפתח הטקס והתייחסה גם לרפורמה בבגרויות. "השינוי הזה יאפשר למורות ולמורים להגשים את חלומם החינוכי. הבגרות בשיטה הישנה לא תהווה יותר חסם בפניהם לקדום והתחדשות הלמידה ומערכת החינוך".

לקראת החתימה על הסכם שכר מול המורים בקיץ, שאשא-ביטון אמרה: "אנו פועלים בנחישות לקידום מעמדם של המורים ותגמולם. מדינה שלא מתגמלת כראוי את מוריה ומחנכיה, חוטאת לעתידה ומטילה בספק את הישגי המחר שלה".

בשם מקבלי הפרס נשא דברים הזמר אביהו מדינה. "עתידה של מדינת ישראל, תלוי בדור העתיד, ועיצובו של דור זה תלוי בנו. עלינו מוטלת החובה להכינו לקראת הבאות, לחנכו וללמדו את מורשת האבות ואת לקחי העבר. עלינו להעמיק את שורשיו ולחזק בדור העתיד את הרגשת השייכות, האהבה והנאמנות שלו למדינת ישראל".

"ביום זה אנו מציינים את המצוינות הישראלית. חבריי וחברותיי מקבלי הפרס הוכיחו גם השנה את איכותם הגבוהה של המדע הישראלי, העשייה החברתית הישראלית, והיצירה האומנותית הנעשית כאן בישראל. וכדי להמשיך את שרשרת העשייה והיצירה גם לדורות הבאים, עלינו להעמיד בראש דאגותינו, ולפני כל דאגה אחרת, את רווחתם של ילדינו, מגיני הארץ הזאת ועתידה, ולסייע להם בלימודים, בדיור ובפרנסה ראויה, ויפה שעה אחת קודם, עוד טרם יחוו את מאבקי הקיום הקשים בכלכלה הישראלית ויעלו בראשם הרהורים ומחשבות לרדת חלילה ולרעות בשדות זרים", הוסיף.

לדבריו, "הלוואי ותהיה השנה הבאה, שנה שבה יושם דגש חזק על דאגה ועשייה אמיתית למען ילדינו, מגיני הארץ, שהם עתידה. המצוינות שאנו מציינים היום היא נחלת הכלל. מה טוב נעשה אם נעניק אותה במתנה גם לדורות הבאים: בחינוך איכותי, במתן הזדמנויות שוות ובעידוד היצירה לכל גווניה. כי רק טיפוחם של הדורות הבאים יבטיח את ביטחונה ואת עתידה הטוב של מדינת ישראל. הלוואי ותהיה השנה הבאה, שנה של מאמצים כנים וחכמים לסיים את סכסוך השכנים במרחבנו. ויבוא שלום על ישראל".

בטקס הוענק פרס ישראל לעשר דמויות מרכזיות בחברה הישראלית במגוון תחומים.

איזי שרצקי קיבל את פרס ישראל למפעל חיים על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה.

עודד קוטלר זכה בפרס ישראל בתחום התיאטרון והמחול.

פרופ' מוסא יודעים קיבל את פרס ישראל בתחום חקר מדעי החיים.

הזמר אביהו מדינה זכה בפרס ישראל בתחום הזמר העברי.

פרופ' ימימה בן מנחם קיבל את פרס ישראל בתחום חקר הפילוסופיה וחקר מדעי הדתות.

פרופ' שמעון שמיר זכה בפרס ישראל בתחום חקר מדעי המזרח הקרוב.

פרופ' אמריטה רות ברמן קיבל את פרס ישראל בתחום חקר הבלשנות העברית והכללית.

פרופ' יהושע זק זכה בפרס ישראל בחקר הפיזיקה והכימיה.

פרופ' יורם פלטי קיבל את פרס ישראל בתחום יזמות וחדשנות טכנולוגית.

מרים (מריומה) קליין זכתה בפרס ישראל למפעל חיים על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה.

בטקס , המאורגן על ידי מרכז ההסברה – המטה לאירועים וטקסים ממלכתיים במשרד התרבות והספורט, הופיעו אליעד נחום, נרקיס, איתי לוי במחרוזת הצדעה לאביהו מדינה, רוני דלומי ולהקת חיל החינוך והנוער במחרוזת הצדעה ליורם טהרלב ז"ל. את "התקווה" שרה שרי זק לוי , קרובת משפחתו של פרופ' יהושוע זק, אחד מחתני פרס ישראל. את הטקס הינחו אליאנה תדהר וניב רסקין.

צילום: עודד קרני, לע"מ
צילום: עודד קרני, לע"מ
צילום: עודד קרני, לע"מ
צילום: עודד קרני, לע"מ
צילום: עודד קרני, לע"מ
צילום: עודד קרני, לע"מ
צילום: עודד קרני, לע"מ
צילום: עודד קרני, לע"מ
צילום: עודד קרני, לע"מ
צילום: עודד קרני, לע"מ
צילום: עודד קרני, לע"מ
צילום: עודד קרני, לע"מ
צילום: עודד קרני, לע"מ