זירת הפיגוע באלעד מד"א

פיגוע אכזרי בצאת יום העצמאות. שלושה בני אדם נרצחו הערב (חמישי) בפיגוע טרור בשתי זירות שאחת מהן היא ברחוב אבן גבירול פינת יהודה הנשיא בעיר החרדית אלעד.

בפיגוע נפצעו ארבעה בני אדם נוספים, שניים במצב קשה, אחד במצב בינוני ואחד במצב קל.

מפרטים ראשונים עולה כי מחבל אחד או שניים תקפו עוברי אורח באמצעות גרזן ונשק חם ברחוב אבן גבירול, פוצעים מספר בני אדם לאחר מכן מגיעים לפארק סמוך וממשיכים את מסע ההרג.

כוחות גדולים של כוחות רפואה העניקו לפצועים טיפול ראשוני ופינו אותם לבית החולים. עיריית אלעד ביקשה מהתושבים להישאר בבתים בעקבות הפיגוע הרצחני. מחסומים נפרסו לאורך הצירים, מסוק משטרה הוזנק לאחר שרכב נצפה נמלט מהמקום.

דובר המשטרה אלי לוי אישר כי ככל הנראה שני מחבלים השתתפו בפיגוע הרצחני באלעד, אחד מהם תקף בגרזן ואחד בנשק חם. עד ראייה צייץ בטוויטר "הייתי בפיגוע באלעד. המחבלים הגיעו מולי ועוד חבר לבד עם גרזנים ענקיים. כל היד שלי דם אבל ניצלתי בנס. ברוך ה'".

מפקד מחוז מרכז, ניצב אבי ביטון

מפקד מחוז מרכז במשטרה, ניצב אבי ביטון, התייחס לחקירת הפיגוע באלעד לאחר שערך הערכת מצב בזירה. "מהרגע שקיבלנו את הדיווח על פיגוע יש לנו פק"ל סדור בנושא. הגענו עם כל הכוחות לזירה והתחלנו לבצע סריקות. למרבה הצער אנחנו מזהים בזירה מספר פצועים שמותם של שלושה נקבע. הפצועים פונו מהזירה מהר מאוד לטיפול בבית החולים".

"כרגע אנחנו מנהלים מרדף מסודר ומאורגן אחרי מפגע או שני מפגעים שנמלטו מהזירה. יש לנו כוחות משטרה מיוחדים, שב"כ ומסוקים באוויר. קיימתי הערכת מצב ראשונה בזירה, לכל הכוחות יש משימות מסודרות. אני מקווה שנשים את היד על המחבלים כמה שיותר מהר. כל ההערכות שלנו שהמחבלים עדיין באזור. אנחנו פרושים גם באלעד וגם מחוצה לה", הוסיף.

ביטון אמר עוד: "המסר שלנו לתושבים: תישארו בבית, תנו לנו לעשות את העבודה".

ראש עיריית אלעד ישראל פרוש: "עדיף שכעת כולם יהיה בבית וגם יסגרו את המרפסות, לא ברור אם המפגעים נתפסו. הכוחות עושים את העבודה ועדיף לא להקשות עליהם. מי שנמצא באזור מבין שצריכים שם שקט".

ראש העיר הוסיף "מדובר בפארק המרכזי של העיר, זה שטח גדול והדבר מקשה על הכוחות. להבנתי, יש יותר ממוקד אחד של האירוע".

פראמדיק מד"א אלון ריזקאן סיפר: "מדובר באירוע קשה מאוד כשהגענו למקום הבחנו שמדובר בזירה מורכבת. סמוך לכיכר באבן גבירול שכב גבר כבן 40 ליד רכב כשהוא עם פציעות קשות בגופו, ביצענו בדיקות רפואיות אבל הוא היה ללא סימני חיים ונאלצנו לקבוע את מותו.

ירדתי במדרגות לפארק הסמוך, ביצענו פעולות החייאה בגבר כבן 40 שהיה מחוסר הכרה ובסופן נאלצנו לקבוע את מותו. במרחק של עשרות מטרים שכב פצוע נוסף מחוסר הכרה, גם הוא בשנות ה-40 עם פציעות קשות ולאחר פעולות החייאה נקבע מותו. 3 פצועים, בהם גבר כבן 60 וגבר כבן 35 שנפגעו באורח קשה טופלו במקום ופונו לבתי החולים שיבא בתל השומר ובלינסון כשהם מורדמים ומונשמים. גבר כבן 40 שנפצע באורח בינוני פונה לבי"ח בלינסון וגבר בן 23 שנפגע באורח קל במהלך מאבק עם המחבלים פונה לבי"ח כשמצבו יציב".

הפיגוע באלעד מתווסף לשורה של פיגועים בערי ישראל בתקופה האחרונה. בליל שבת נרצח בפיגוע ירי בכניסה לאריאל המאבטח ויאצ'סלב (דניאל) גולב (23). שני מחבלים החמושים ברובי קרל גוסטב הגיעו לעמדה, ירו עליה - ואז יצאו מהרכב וירו בגולב מטווח אפס. גולב הגן בגופו על ארוסתו שהייתה שותפתו לעמדה וספג את הקליעים שנורו. כעבור מצוד שנמשך כ-20 שעות נתפסו המחבלים.

קודם לכן נרצחו בפיגוע ירי בבר האילקה ברחוב דיזנגוף בתל אביב תומר מורד ואיתם מגיני, בני 27 מכפר סבא. שעות לאחר הפיגוע נקבע בבית החולים מותו של אחד הפצועים, ברק לופן בן 35 מגבעת שמואל. המחבל אותר שעות לאחר הפיגוע על ידי שב"כ מסתתר סמוך למסגד באזור כיכר השעון ביפו וחוסל בחילופי אש עם כוח לוחמי שב"כ וימ"מ.

בשבוע שלפני כן נרצחו חמישה בני אדם בפיגוע ירי בבני ברק: יעקב שלום ואבישי יחזקאל, השוטר אמיר חורי ושני אזרחי אוקראינה ויקטור סורוקופוט ודימיטרי מיטריק.

יומיים קודם נרצחו שוטרי מג"ב יזן פלאח ושיראל אבוקרט מירי של שני מחבלים אזרחי ישראל תומכי דאעש מאום אל פחם שארבו להם בתחנת אוטובוס בחדרה.

בשבוע שלפני כן נרצחו ארבעה ישראלים בפיגוע דריסה ודקירה בבאר שבע שביצע מחבל בדואי תושב חורה שבנגב. נהג אוטובוס ואזרח ירו למוות במחבל.