זירת הפיגוע באלעד
זירת הפיגוע באלעד צילום: אלן מלכה

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) מגנה את "הריגת אזרחים ישראלים" בפיגוע באלעד בו נרצחו שלושה יהודים ונפצעו ארבעה בידי שני מחבלים חמושים בגרזן ובנשק חם.

אבו מאזן ציין, כי "הריגת אזרחים פלסטינים וישראלים לא יביא אלא להתדרדרות נוספת של המצב בעת בה כולנו חותרים להשגת יציבות ולמנוע הסלמה".

אבו מאזן הזהיר מפני ניצול "האירוע הראוי לגינוי" לביצוע "התקפות ותגובות של מתנחלים ואחרים כלפי עמנו הפלסטיני".

כמו כן, אבו מאזן חזר וגינה את "ההתקפות המתמשכות נגד עמנו והמקומות הקדושים לאסלאם ולנצרות שיצרו את אווירת המתיחות וחוסר היציבות".

מצלמת אבטחה בעיר אלעד תיעדה כמה רגעים מהפיגוע הרצחני שאירע אמש (חמישי) ברחובות העיר, בו נרצחו שלושה בני אדם ונפצעו כמה נוספים.

בסרטון נראים המחבלים עם גרזנים בידיהם, רודפים אחר אזרחים שנמלטים על נפש.

ראש הממשלה נפתלי בנט קיים הלילה התייעצות ביטחונית בהשתתפות שר הביטחון, שר החוץ, השר לביטחון פנים, מפכ"ל המשטרה, ראש השב"כ, הרמטכ"ל, ראש המוסד ובכירים נוספים.

בשיחה הוצגה השתלשלות האירועים בפיגוע שאירע הערב בעיר אלעד וכן המאמצים הנעשים בשטח לאיתור המחבלים. כמו כן הוחלט על המשך הפעילות המבצעית של משטרת ישראל, הימ"מ והשב"כ לשעות הקרובות ולימים הקרובים.

"אויבינו יצאו למסע רצח כנגד יהודים באשר הם", אמר בנט. ''מטרתם לשבור את רוחנו, הם ייכשלו. אנחנו נשים ידינו על המחבלים ועל סביבתם התומכת, והם ישלמו את המחיר. אני מוסר את תנחומיי מעומק ליבי למשפחות הנרצחים".

מפקד מחוז מרכז, ניצב אבי ביטון

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב קיים הערכת מצב בחפ”ק המשטרה באלעד, ביחד עם סגן השר יואב סגלוביץ’, מפכ”ל המשטרה רב-ניצב קובי שבתאי ומפקד מחוז המרכז ניצב אבי ביטון.

בר-לב אמר לפני כניסתו להערכת המצב: “שילמנו הערב מחיר כבד מאוד באירוע קשה. המשטרה, שב”כ וצה”ל מנהלים כעת מרדף אחר המחבלים שביצעו את הפיגוע, ויניחו עליהם את ידם, חיים או מתים. אם יתברר לנו שהיה מי ששלח את המחבלים לבצע את הפיגוע, גם איתו נבוא חשבון. אנחנו נמצאים במאבק קשה מול טרור פלסטיני חסר מעצורים, ונכה בו בכל העוצמה בכפרים, בערים ובמחנות הפליטים”.

עד ראייה: הם תקעו גרזן בראש חדשות הערב, כאן 11

שר הביטחון בני גנץ קיים הערכת מצב בהשתתפות הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי, ראש השב"כ רונן בר, ראש אמ"ן וראש אמ"ץ בעקבות הפיגוע הרצחני באלעד.

בסיום הערכת המצב הנחה שר הביטחון להאריך את הסגר בעזה וביהודה ושומרון שהוטל עקב ימי הזיכרון והעצמאות עד ליום ראשון. בסוף השבוע תתקיים הערכת מצב נוספת בנושא ויוחלט אם להמשיך עוד את הסגר.

גנץ גם הורה לתגבר את המשטרה בסיוע בסריקות ולהפעיל את כל הכוחות הנדרשים לסגירת מרחב התפר והמעברים בכדי למנוע בריחה אפשרית של המפגעים לאיו"ש ולמקד מאמצים מודיעינים והתקפיים רלוונטיים.

בסיום הערכת המצב אמר שר הביטחון כי מדובר בפיגוע קשה שהוא חלק מסדרת פיגועים. "מערכת הביטחון תגבה מחיר על הפיגועים וההסתה. אני משתתף בצער משפחות ההרוגים ומאחל החלמה לפצועים", דברי גנץ.

ארגון איחוד הצלה פרסם את הקלטת השיחה בין למוקד החירום שהתקבלה מעובר אורח בזירת הפיגוע בעיר אלעד. "תבואו לפה, אין לי פה אף אחד, שני מחוסרי הכרה מטורפים עם מלא דם, זה מכות של גרזן. אני חייב פה משטרה", אמר עד הראייה למוקדן של איחוד הצלה.

כאמור, שלושה בני אדם נרצחו וארבעה נוספים נפצעו - שניים באורח קשה, אחד באורח בינוני ואחד במצב קל - בפיגוע שאירע הערב (חמישי) בעיר החרדית אלעד שליד ראש העין. המשטרה פתחה בסריקות אחר רכב שנמלט מהזירה והקימה מחסומים בכבישי האזור.

שני מחבלים חמושים בגרזן ובסכין תקפו עוברי אורח והצליחו להימלט. צה''ל ושב"כ פתחו במרדף אחר המחבלים.

פרמדיק מד"א אלון ריזקאן סיפר כי "מדובר באירוע קשה מאוד. כשהגענו למקום הבחנו שמדובר בזירה מורכבת. סמוך לכיכר באבן גבירול שכב גבר כבן 40 ליד רכב כשהוא עם פציעות קשות בגופו, ביצענו בדיקות רפואיות אבל הוא היה ללא סימני חיים ונאלצנו לקבוע את מותו. ירדתי במדרגות לפארק הסמוך, ביצענו פעולות החייאה בגבר כבן 40 שהיה מחוסר הכרה ובסופן נאלצנו לקבוע את מותו. במרחק של עשרות מטרים שכב פצוע נוסף מחוסר הכרה, גם הוא בשנות ה-40 עם פציעות קשות ולאחר פעולות החייאה נקבע מותו".

הוא הוסיף כי "שלושה פצועים, בהם גבר כבן 60 וגבר כבן 35 שנפגעו באורח קשה טופלו במקום ופונו לבתי החולים שיבא בתל השומר ובילינסון כשהם מורדמים ומונשמים. גבר כבן 40 שנפצע באורח בינוני פונה לבית החולים בילינסון ובן 23 שנפגע באורח קל במאבק עם המחבלים פונה לבת חולים במצב יציב".

בן גביר בזירה: הפקרות מוחלטת, זו ממשלת דמים