קמפיין משפט נתניהו
קמפיין משפט נתניהו צילום: מסך

עמותת "מוסרי", המנהלת את כספי הקמפיין למימון הוצאות המשפט של בנימין נתניהו, תבעה בבית המשפט השלום בעפולה את העיתונאים שפרסמו כי אחד מחברי העמותה ביצע פשע שנאה והצית את בית הספר הדו לשוני.

בבית המשפט נתבעו עו"ד גליה שמילוביץ, מערכת אתר "דה מרקר", עיתונאי "דה מרקר" רותם שטרקמן ועיתונאי "וואלה" ברק רביד.

כזכור, לפני כארבעה חודשים כתבו שורה של עיתונאים ומובילי דעת קהל כי אחד ממורשי החתימה של עמותת "מוסרי הוא יצחק גבאי, "שהורשע בהצתת בית הספר הדו לשוני".

למצית בית הספר הדו לשוני אומנם קוראים יצחק גבאי, אך גבאי המורשע הוא אינו אחד ממורשי החתימה של עמותת "מוסרי". מורשה החתימה של עמותת מוסרי הנושא את השם הנפוץ יצחק גבאי, הוא יליד שנת 1979, בעוד יצחק גבאי שהורשע בהצתה נולד בשנת 1992.

בכתב התביעה נכתב: "כיוון שהנתבעים פרסמו פרסום לשון הרע כנגד התובעת תוך הטעיית הציבור ויצירת מצג שווא כאילו אחד מראשי העמותה הינו עבריין מורשע אשר אף התגאה בעבר בשריפת בית ספר, והוא אדם שהואשם בנוסף בביצוע עבירות מין, ומאחר שהתובעת פנתה לנתבעים ע"מ שיפרסמו תיקון לפרסום ויפצו את התובעת על הנזק שנגרם לה, והם סירבו לשלם פיצוי על הנזק שנגרם לה ו/או סירבו להתנצל, התובעת מגישה תביעה זאת על מנת שהנתבעים, יתנצלו על מעשים ויפצו אותה על הנזק שנגרם".

עמותת מוסרי באמצעות עו"ד מיכאל ליטווק תובעת מהם פיצוי של 150,000 שקלים.

מהעיתונאי ברק רביד נמסר: "ריטווטתי ציוץ של עורכת דין, שלפיו בדקה ומצאה שמר יצחק גבאי שמכהן כמנהל בעמותת 'מוסרי' הורשע כביכול בביצוע עבירות פליליות. משהתברר כי טענה זו אינה נכונה מחקתי מיד את השיתוף. צר לי על שיתוף הפרסום המוטעה".

מהעיתונאי רותם שרקמן ומערכת "דה מרקר" נמסר: "כתב התביעה לא הומצא לנו. לכשיומצא, נגיב בבית המשפט כמקובל".

מעו"ד גליה שמילוביץ נמסר: "ראשית אציין כי עד כה לא נמסר לידיי כתב התביעה. יתרה מזאת, רק אתמול, קיבלתי לידיי את מכתב ההתראה לפני הגשת תביעה שהתאריך המופיע עליו הינו 24.4.22. על כן מפתיע מאוד לגלות, שבמקביל לשליחת מכתב התראה, כבר הוגשה תביעה. לא מדובר רק בעניין טכני אלא בהפרה בוטה של כלל 30 לכללי האתיקה של עורכי הדין. הנ"ל מטריד במיוחד לאור המצג שמציגים התובע ובא כוחו בדבר ניקיון כפיים והקפדה על כללי האתיקה".

לדבריה, "התנהלות זו מטילה צל כבד נוסף על טענות מכתב ההתראה וכתב התביעה, ומחזקת את החשש כי מדובר בתביעה שכל מטרתה לגזור קופון פרסומי וכספי. שיטה זו איננה מכבדת את התובע ו/או את העמותה בה הוא מכהן. כפי שהובהר היטב לבא כוחו של התובע בשיחתנו הטלפוני עוד בינואר, הציוץ נמחק תוך זמן קצר, מיד לאחר שהובא לתשומת ליבי כי לא מדובר בתובע, והתנצלות על כך הובעה על ידי ופורסמה בכלי התקשורת. אם וכאשר יבחר התובע להמשיך בתביעה מיותרת זו, הרי שיהיה עליו לבצע מסירה כדין ואז אלמד אותה ואתייחס אליה במידת הצורך".

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: "הכפשת? תשלם. על כל אזרח ובוודאי על עיתונאי ועורך דין ישנה חובה כפולה ומכופלת לבדוק בטרם הוא פוגע ומשמיץ . אנחנו לא מוותרים וכל מי שפגע בנו והוציא את דיבתינו רעה ישלם את מלוא המחיר ויחוייב להתנצל. נגמרו הימים שהורדנו את הראש".