הכלב שהציל חיים הפך לגיבור לאומי באוקראינה. נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי העניק אתמול (שני) מדלית כבוד לכלב "פטרון" בן השנתיים וחצי בלבד, שהצליח לגלות מעל 200 מוקשים וחומרי נפץ שהותירו חיילי צבא רוסיה ברחבי אוקראינה מאז פרצה המלחמה ב-24 בפברואר.

"פטרון", כלב מסוג ג'ק ראסל, מתמחה בהרחת וגילוי חומרי נפץ ומוקשים ופועל עם כוחות ההצלה בעיקר בעיר צ'רניהיב בצפון-מזרח אוקראינה. מאז הוכיח את עצמו כמי שמציל חיים של אוקראינים רבים, הוא הפך לאחד מסמלי המלחמה באוקראינה ומופיע בסרטונים בטלוויזיה האוקראינית הממלכתית נגד המלחמה.

בטקס בקייב העניק הנשיא זלנסקי את מדלית הכבוד ל"פטרון" ולבעליו מיכאילו אילייב, בטקס מרשים לצד ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו שהגיע להביע תמיכה באוקראינה.

זלנסקי אמר בטקס: "היום אני רוצה להעניק פרס לאותם גיבורים אוקראינים שכבר מפנים את אדמתנו ממוקשים. יחד עם הגיבורים שלנו יש גם חבלן קטן ונפלא, פטרון, שעוזר לא רק לנטרל חומרי נפץ אלא גם ללמד את ילדינו את כללי הבטיחות הדרושים באזורים שבהם יש איום של מוקש. בשל הפולשים הרוסים, זו כעת אחת המשימות הדחופות ביותר - ללמד ילדים לזהות ולהימנע מחפצים נפיצים".

הכלב האוקראיני הפך לפופולרי בשבועות האחרונים עד שהוקם עבורו עמוד מעריצים באינסטגרם הכולל 220 אלף עוקבים.