הוצאה להורג (אילוסטרציה)
הוצאה להורג (אילוסטרציה) צילום: iStock

איראן מתכוונת להוציא להורג את הרופא השבדי-איראני שהורשע בריגול למען ישראל. אחמדרזה דג'לאלי, חוקר רפואת אסונות נעצר בשנת 2016 בחשד לריגול עבור ישראל והועמד למשפט בטענה כי ריגל עבור ישראל.

בשבוע שעבר פרסמה סוכנות הידיעות האיראנית ISNA כי דג'לאלי נידון למוות על ידי בית המשפט בטהרן ויוצא להורג עד לתאריך ה-21 במאי.

היום (שלישי) הודיע דובר בית המשפט באיראן, זביהוללה חודיאן, כי דג'לאלי אכן יוצא להורג ושלל את האפשרות כי הוא יוחלף באסירים איראניים הכלואים בשבדיה. הוא לא מסר מתי תתבצע ההוצאה להורג עצמה.

"דג'לאלי נידון למוות בכמה אישומים ופסק הדין הוא סופי. גזר הדין יבוצע", אמר הדובר זביהוללה חודיאן. גזר דין המוות וההודעה של דובר מערכת המשפט באיראן מגיעה כאשר אחד תובע איראני בשם חמי נורי, שנעצר בשנת 2019 בשבדיה, הועמד למשפט באשמת פשעי מלחמה והפרת זכויות אדם.

משפטו של נורי הסתיים אולם גזר הדין עדיין לא פורסם. הוא הואשם כי סייע בהוצאה להורג של אסירים פוליטיים בבתי כלא באיראן בשנת 1988. על פי דו"ח של "אמנסטי אינטרנשיונל" מדובר ב-5000 הוצאות להורג שבהן לקח נורי חלק. החוק השבדי קובע כי בתי המשפט במדינה יכולים לשפוט אזרחים שוודים ואחרים בגין פשעי מלחמה או פשעים נגד האנושות.

"שתי הסוגיות הללו אינן קשורות. מר נורי חף מפשע ומר דג'לאלי נעצר שנתיים לפני המקרה של מר נורי. לפיכך אין אפשרות לחילופין בין שני האנשים הללו. המקרה של נורי היה ממניעים פוליטיים בלבד", אמר דובר מערכת המשפט האיראנית, חודיאן.