שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן מתייצב בתקשורת העולמית כדי להציג את האמת סביב נסיבות מותה של כתבת אל ג׳זירה שירין אבו עאקלה בג׳נין.

בראיון לכלי התקשורת הזרים אמר ארדן כי ישראל מייחסת חשיבות רבה להגנה על חופש העיתונות. "כתבת אל-ג'זירה, שירין אבו עאקלה, נהרגה בג'נין, עיר ממנה יצאו רבים מהמחבלים הפלשתינים שרצחו לאחרונה 19 ישראלים. היא נהרגה במהלך פעילות ביטחונית נגד טרור ואנו מביעים צער על אובדנה.

''ברשות הפלסטינית מיהרו להאשים את ישראל, ללא שום יכולת לבדוק את העובדות", הסביר ארדן. "לכן, קראנו לרשות הפלסטינית לפעול בשקיפות ולהסכים לחקירה משותפת. הם סירבו''.

השגריר ארדן הדגיש: ''אירוע מותה הוא טרגדיה, אבל אף אחד לא צריך להשתמש בו למטרות פוליטיות, במיוחד לא אלו שמפרים זכויות אדם על בסיס יומיומי".

המסר האחרון של העיתונאית

כתבת אל-ג'זירה שירין אבו-עאקלה כתבה למערכת שלה בשעה שש הבוקר (רביעי) לפני מותה הודעה שתיארה את המתרחש בג'נין מנקודת מבטה.

"כוחות הכיבוש פלשו לג'נין ומכתרים בית. אני בדרכי לשם, אספק לכם מידע מיד ברגע שתתברר התמונה", כתבה בהודעה האחרונה שלה לפני שנורתה ומתה.

במערכת הביטחון מתגברת ההערכה שהעיתונאית נהרגה מאש של מחבלים פלסטינים שתקפו את כוחות צה"ל שנאלצו להגיב אליהם בירי.

דובר מחלקת המדינה האמריקנית, נד פרייס, פרסם בטוויטר גינוי להרג כתבת רשת אל ג'זירה שירין אבו עאקלה ודרשל חקור ולהעמיד לדין את האחראים למותה.

"אנחנו מגנים בחריפות את הריגתה של העיתונאית האמריקנית בגדה המערבית", כתב פרייס. לדבריו, "חקירת האירוע צריכה להתבצע באופן מיידי ויסודי והאחראים צריכים לעמוד לדין. מותה הוא פגיעה בחופש העיתונות בכל מקום".

מוקדם יותר קרא שגריר ארה"ב בישראל טום ניידס לקיים חקירה יסודית, כלשונו, לגבי נסיבות מותה של הכתבת.

ברשות הפלסטינית פרסמו תוצאה ראשונית של נתיחת גופתה העיתונאית שהתבצעה במכון לרפואה משפטית באוניברסיטת א-נג'אח בשכם, ללא שום נוכחות בינלאומית. ראש המכון אמר כי הוא יכול רק לציין שהכתבת מתה לאחר שספגה קליע בראשה וממרחק לא רב. לדבריו, קשה לקבוע האם היא אבו עאקלה מתה כתוצאה מירי ישראלי או מירי פלסטיני.

נזכיר כי ישראל הציעה לפלסטינים במספר דרכים לאורך היום לבצע חקירה משולבת ושקופה של הירי בעיתונאית, אך התשובה היתה שלילית.

דובר משרד החוץ ליאור חייט אמר הערב בגלי צה"ל כי "ההאשמה הפלסטינית הייתה חד משמעית כלפי ישראל, ללא שהיו בידיהם שום הוכחות. אנחנו עוד לא יכולים להגיד שהיא לא נורתה מאש צה"ל - אין מספיק מידע מאיזה צד היא נהרגה ואי אפשר להגיד בוודאות עד שנסיים לחקור".

הרמטכ"ל אביב כוכבי הנחה לפעול, לברר ולתחקר את מותה של הכתבת ומינה צוות ייעודי לשם כך בראשות מח"ט הקומנדו, אלוף-משנה מני ליברטי.

כוכבי גיבה את חיילי צה"ל ואמר: "יחידות צה"ל פועלות יום אחר יום בנחישות, מסכלות טרור ומונעות פיגועים. הפעילות נעשית בכל מקום שנדרש ובמיוחד במרחב ג׳נין שיש בו ריכוז מחבלים גבוה. במהלך פעילות הלילה, כמו באירועים רבים אחרים, התבצע על ידי הפלסטינים ירי נרחב לעבר כוחותינו, ירי פראי וחסר אבחנה לכל כיוון. בניגוד לפלסטינים, חיילי צה"ל מבצעים ירי מקצועי וסלקטיבי".

לדבריו, "הכתבת שנהרגה שהתה בזירת לחימה. בשלב זה לא ניתן לקבוע מאיזה ירי היא נפגעה ואנו מצטערים על מותה. על מנת להגיע לחקר האמת הקמנו צוות מיוחד שיברר את העובדות ויציג אותן במלואן ובהקדם האפשרי. הלוחמים הלילה פעלו תחת אש, והפגינו אומץ ונחישות כדי להגן על אזרחי המדינה, וכך נמשיך בכל מקום שנידרש".

בצה"ל ציינו עוד כי "מאז קרות האירוע, צה"ל ממשיך לבדוק את נסיבות מותה, ואף ביקש לעשות כן בשיתוף פעולה עם הפלסטינים, דבר שנענה בשלילה. נבחנת גם האפשרות שהירי שהביא למותה של העיתונאית בוצע על-ידי חמושים פלסטינים, זאת גם על רקע תיעוד רב המופץ ברשתות של הירי חסר ההבחנה של המחבלים".

"אנו מביעים את צערנו על מותה של העיתונאית, רואים חשיבות רבה בחופש העיתונות ופועלים לשמרו. לצד זאת, נדגיש כי יש לנקוט משנה זהירות בכניסה ובשהייה במרחבים בהם מבוצע ירי על ידי גורמי טרור או בסביבתם", לשון הודעת דובר צה"ל.